Szpachlowanie instrumentów akustycznych

Wszystko związane z lutnictwem, a nie pasujące do innych działów

Moderator: Jan

popik10

Szpachlowanie instrumentów akustycznych

Post autor: popik10 » 2010-04-13, 07:22

Witam szanowne grono
Na początek obrazek
Obrazek
A teraz wyjaśnienie i pytanie.
Remontuje kontrabas jak widać na zdjęciu, w którym były bardzo połamane elementy, widać tu dekę wierzchnią. Po sklejeniu płyty od spodu wzmocnieniami nie udało się niestety idealnie podociągać krawędzi pęknięć.
Kontrabas będzie wykańczany na ciemny kolor, i mam do was pytanie.
Czy można w jakiś sposób szpachlować płytę wierzchnią, czy na pewno wpłynie to na wybrzmiewanie instrumentu, a jeśli nie to czym można to zrobić żeby drgania nie wykruszyły spoiny?

Tak w zasadzie to ciekaw jestem czy ktoś w zasadzie spotkał się z takim problemem, bo sam wiem że płyta powinna być jednorodna.

Pozdrawiam
Popik
popik10

Post autor: popik10 » 2010-04-14, 15:06

I co znaczy że nie ma tu miszczów którzy by się wiedzą podzielili??
Pozdr
Popik
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Szpachlowanie instrumentów

Post autor: poco » 2010-12-06, 18:24

Przygotowanie szpachlówki do szpachlowania drewna jest zajęciem prostym. Należy przygotować klej kostny, kredę, barwnik organiczny/sucha farba klejowa lub inny rozpuszczalny w wodzie/, pył drzewny -najlepiej z drewna jakie będzie szpachlowane, podkład nie nasiąkalny /tekstolit, szkło ,plexiglas/, małą szpachelkę lub sprężysty kawałek metalu np. nóż. Mieszamy składniki suche w niedużej ilości, dodajemy troszkę wody i mieszamy, a raczej wcieramy w siebie tak jak gips rozrabiany szpachelką, dodajemy klej kostny i dalej mieszamy do uzyskania konsystencji plasteliny. Dlatego zaczynamy w małej ilości , gdyż być może trzeba będzie dodać innych składników przy przedawkowaniu np wody lub barwnika i w efekcie uzyskamy kilogram :D szpachli. Tak przygotowana szpachlę możemy aplikować w szczeliny. Przechowujemy szpachlę w pudełku przykryta wilgotną szmatką. Zużywamy w możliwie krótkim czasie, ponieważ może zapleśnieć lub wyschnąć. Każdorazowo przed aplikacja przemieszamy potrzebna ilość. Można tez stosować gotowe szpachle akrylowe /wood filler używałem w Irlandii w kolorze dębu, jesionu,sosny,mahoniu/, ale one nie twardnieją i mogą tłumić drgania. Koniecznie szpachlowane powierzchnie muszą być odkurzone i pozbawione tłuszczu i potu. Najlepiej spirytusem lub benzyną ekstrakcyjną. Na początek radze popróbować 'na sucho", czyli przygotować eksperymentalna działkę dla określenia właściwych proporcji składników do prac lutniczych. Próbki z zapisem składu i proporcji pozacierać na desce eksperymentalnej. Tak można dobierać kolory od naturalnego transparentnego poprzez rustykalny do starzonego.Takiej szpachli używali niegdyś stolarze meblowi, nie mylić ze składaczami mebli. Nie mam pewności czy zda taka szpachla egzamin w konstrukcji drgającej, ale dodatek kleju kostnego raczej gwarantuje dobrą przyczepność, sprężystość i obrabialność oraz podatność na barwienie i lakierowanie. Pozdrawiam Ryszard
via vita curva est
jarek13
Posty: 1
Rejestracja: 2010-12-15, 16:01
Lokalizacja: Pr
Kontakt:

Post autor: jarek13 » 2010-12-15, 16:11

Z wybrzmieniem faktycznie może być problem. Ale niestety o tym można się będzie przekonać dopiero po ukończeniu pracy.
ODPOWIEDZ