Khun tovshuur, jak zrobic pudlo rezonansowe, wytyczne

Wszystko związane z lutnictwem, a nie pasujące do innych działów

Moderator: Jan

humanic
Posty: 11
Rejestracja: 2016-10-13, 11:11

Khun tovshuur, jak zrobic pudlo rezonansowe, wytyczne

Post autor: humanic » 2016-10-13, 11:47

Khun tovshuur
Obrazek
Morin khuur
Obrazek

Witam wszystkich lutnikow :)
potrzebuje teoretycznej pomocy
z gory informuje iz jestem laikiem w tym temacie, jednakze zabieram sie do zrobienia mongolskiego instrumentu smyczkowego dwustrunowego o bardzo prostej budowie o nazwie Khun tovshuur. Bardziej popularna wersje i chyba jeszcze prostsza w budowie mozna zobaczyc pod nazwa MORIN KHUUR(wyzej zdjecia). Dodam tez, ze nie jestem perfekcjonista i projekt ten nie byc lutnicza sztuka, a moje podejscie jest takie iz "ma grac i nie brzmiec jak jeczenie kozy, a zrobienie nie ma trwac miesiac i kosztowac krocie". Bardzo chcialbym uniknac odpowiedzi krytycznych i nie pomocnych i tylko sie doinformowac gdzie jestem w bledzie i co potrzebuje wiedziec. Najwiekszym dylematem jest dla mnie pudlo rezonansowe, reszta jest w miare prosta bo tak naprawde kawalek drewna na gryf plus mechanizm do naciagniecia wlosia konskiego ktore juz mam i podporki. Filmiki intruktazowe wykonywania Morin khuur juz widzialem(np ten https://www.youtube.com/watch?v=uYHxRyg71V0&t=1s) ale to juz moim zdaniem perfekcjonizm, bron boze w negatywnym tego slowa znaczeniu ! moze kiedys jak bede robil, drugi, trzeci taki instrument zabiore sie do tego profesjonalnie.

rozwazam tu kilka opcji,a z racji mojego niedoinformowania moga wydawac sie glupie badz absurdarne, dlatego uprzedzalem, a oto one:

*przeobienie pudla rezonansowego z jakiegos innego instrumentu
*wykorzystanie czegos zastepczego zamiast budowania pudla od podstaw, jest wiele rzeczy o podobnej konstruckji "drewnianego pudla", lub nawet cienka drewniana miska z naklejonym frontem, poprostu nie wiem, ktore moga sie nadawac lepiej ktore gorzej o ile w ogole
*zrobienie od podstaw w miare prosto i latwo

nie mam dwoch lewych rak, a wrecz przeciwnie, tyle tylko ze nie znam sie na lutnictwie

i tutaj nasuwa sie wiele pytan np czy pudlo musi miec odpowiedniej grubosci scianki, nie za grube, badz czy musi byc "jednolite" czy moze byc zrobione z kawalkow(np przy przerobce ze starj gitary czy ukulele), i napewno jeszcze wiecej nasunie sie wam , znajacych temat lutnictwa, a boje sie je wypisywac bo bedziecie sie lapali za glowy :)

wiec jedno pytanie, jaka jest wasza rada w mojej sytuacji??

niestety to moze byc bolesne dla was, ale prosze postawcie sie w mojej sytuacji, chce zeby to gralo, w miare podobnie, moze byc brudno i niedoskonale, ale zebym mogl grac i pozniej dzialac dalej, robic nowe, lepsze, chcialbym to szybko sklepac i sprawdzic

a tutaj jak gra oryginal zapewne bardzo dobrze wykonany

https://www.youtube.com/watch?v=K3JEV24I48A

PROSZE NIE ZNIECHECAJCIE MNIE :D pozdrawiam wszystkich fachowcow tego pieknego rzemiosla :)
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Khun tovshuur, jak zrobic pudlo rezonansowe, wytyczne

Post autor: PiotrCh » 2016-10-13, 11:56

Cześć:)

Przywitaj się szybko w odpowiednim dziale - regulamin:)

Ciekawy instrument ludowy. Spróbuj znaleźć jakieś plany, rysunki techniczne, rysunki przekrojowe, cokolwiek co odsłoni konstrukcję. Brzmienie jest mocno związane z konstrukcją (poza tym, że z materiałem również:) )

Jak znajdziesz plany to na pewno podpowiedzą koledzy jak to w miarę poprawnie wykonać.
pozdrowienia
Piotr
humanic
Posty: 11
Rejestracja: 2016-10-13, 11:11

Re: Khun tovshuur, jak zrobic pudlo rezonansowe, wytyczne

Post autor: humanic » 2016-10-13, 12:54

bardzo szczegolowo widac jak jest wykonane na tym filmiku
https://www.youtube.com/watch?v=uYHxRyg71V0&t=1s mozna przewinac do okolo polowy
z planami to dosc ciezko, mongolowie nie za bardzo chyba w internecie, a co do wersji okraglej czyli Khun tovshuur, to pustka, mozna sobie chyba tylko "z zewnatrz popatrzec"

wstawiam co jest, ale tylko o wersji w ksztalcie trapezu

wersja okragla jest prawie jak mandolina z zewnatrz

to jak to jest z tym wplywem na brzmienie ? czy jakby zmodyfikowal jakies inne pudlo rezonansowe w miare podobne bedzie, podobne brzmienie ? z tym ze np w mandolinie musialbym cos z ta diura zrobic tak zeby nie zepsuc

ew brubsze sciany pudla rezonansowego mocno znieksztalscily by dzwiek ?
aha, jeszcze cos, wiem ze to nieestetyczne w instrumentach, ale wkrety tez mialyby duzy wplyw na dzwiek ?

http://image.rakuten.co.jp/nabio/cabine ... batou3.gif
https://1.bp.blogspot.com/-d1MpklxSQEU/ ... rawing.jpg
humanic
Posty: 11
Rejestracja: 2016-10-13, 11:11

Re: Khun tovshuur, jak zrobic pudlo rezonansowe, wytyczne

Post autor: humanic » 2016-10-13, 13:07

ze stolarskiej strony sobie poradze w miare, najbardziej potrzebna wiedza jest wlasnie wplyw konstrukcji na dzwiek, tj grubosc scian, otwory, czy klejenie dodatkowych elementos w przypadku przerabiania innego pudla rezonansowego
popik10

Re: Khun tovshuur, jak zrobic pudlo rezonansowe, wytyczne

Post autor: popik10 » 2016-10-13, 13:22

Instrument wydaje się dość nieskompikowany, ale to tylko złudzenie być może. Jak zawsze diabeł itd...
Po trosze przypomina cigarboxa.
Z tego co zobaczyłem na filmiku, gryf to brzoza pudło chyba świerk.
Na początek radził bym zrobić ścianki pudła grubsze, w następnym można zjechać z grubości, aż do uzyskania zadowalającego efektu dźwiękowego.
A sam początek to dokładny rysunek w skali 1:1.
I dokładna analiza instrumentu.

Edyta.
Nie przerabiał bym pudła tylko zrobił nowe.
Inny kształt inne brzmienie.
Używanie wkrętów to herezja...
Jest to proste pudło które w prosty sposób można wykonać.
humanic
Posty: 11
Rejestracja: 2016-10-13, 11:11

Re: Khun tovshuur, jak zrobic pudlo rezonansowe, wytyczne

Post autor: humanic » 2016-10-13, 13:26

dziekuje, a czy pudlo z ukulele badz mandoliny by sie nadalo po modifikacjach ? jest mozliwosc rozklejenia ? dodam ze dla mnie osobiscie nizszy dzwiek jest bardziej porzadany


edit

tak myslalem, chetnie bym wykonal okragle dlatego kombinuje, niestety nie mam mozliwosci wyginania desek, no chyba ze z zelaskiem by sie dalo chociaz jakas rynienke do zagotowania moze i bym znalazl tylko troche z ty m zachodu, a wiec tak, zrobie nowe pudlo.

Teraz czy rodzaje drewna z filmiku beda ok?
jesli ma to wplyw to wolalbym nizszy ton
lepiej zrobic grubsze bez wzmocnien czy ciensze ze wzmocnieniami ?
Ostatnio zmieniony 2016-10-13, 14:01 przez humanic, łącznie zmieniany 1 raz.
popik10

Re: Khun tovshuur, jak zrobic pudlo rezonansowe, wytyczne

Post autor: popik10 » 2016-10-13, 13:59

możesz parować deseczki i giąć na kopycie, potem na nim zostawić do całkowitego wyschnięcia
humanic
Posty: 11
Rejestracja: 2016-10-13, 11:11

Re: Khun tovshuur, jak zrobic pudlo rezonansowe, wytyczne

Post autor: humanic » 2016-10-13, 14:29

super :)

to narazie mam jeszcze tylko takie pytanie i zabieram sie powoli do pracy

czy deski powinny byc takie cienkie jak w np gitarze ? ciezko takie znalesc do kupienia chyba ze bym je zwezyl sam, no i skad najlepiej brac drewno ?

dziekuje za odpowiedzi
piotrkol7
Posty: 130
Rejestracja: 2016-03-13, 15:24
Lokalizacja: Szczecin

Re: Khun tovshuur, jak zrobic pudlo rezonansowe, wytyczne

Post autor: piotrkol7 » 2016-10-13, 17:12

Jak się dobrze rozejrzysz po portalach aukcyjnych czy innych olxach, to może uda ci się znaleźć cigarboxy, pudełka po cygarach. Z reguły są wykonane z bardzo porządnego i cienkiego drewna, idealnego do twoich zastosować czy to w całości, czy to do poklejenia.
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Khun tovshuur, jak zrobic pudlo rezonansowe, wytyczne

Post autor: PiotrCh » 2016-10-13, 19:04

lutnik od małego pił kobyle mleko to koński łeb z zamkniętymi oczami wyciachał ;)

do Autora:
nie przerabiaj mandoliny ani ukulele na taki instrument - bo wyjdzie Ci potworek i ani nie zagra, ani nie będzie wyglądał. Postaraj się i zrób kopię oryginalnego instrumentu ludowego.
pozdrowienia
Piotr
humanic
Posty: 11
Rejestracja: 2016-10-13, 11:11

Re: Khun tovshuur, jak zrobic pudlo rezonansowe, wytyczne

Post autor: humanic » 2016-10-13, 19:21

ok juz mnie do teog namowiliscie, teraz mam problem z drewnem czy dostane gdzies porzadne cinkie deski czy musze scierac grubsze? z tego co widze to dosc problematyczne

zrobilem juz wstepny projekt/szkic problem tylko z dobrym drewnem na pudlo
piotrkol7
Posty: 130
Rejestracja: 2016-03-13, 15:24
Lokalizacja: Szczecin

Re: Khun tovshuur, jak zrobic pudlo rezonansowe, wytyczne

Post autor: piotrkol7 » 2016-10-13, 19:45

Z tymi cigarboxami to ja na poważnie mówiłem, jak Ci wymiary odpowiadają, to w całości, jak nie, to rozmontuj i poklej. Rzuciłem pobieżnie okiem na Allegro i wpadłem choćby na cedrowe pudełko za 25 złotych. Rozejrzyj się, poszukaj, a znajdziesz to, czego potrzebujesz. Ciężko jest kupić odpowiedniej grubości drewno, większe hurtownie takich desek nie mają w ofercie, a lutnicze sklepy (np. Henglewscy) dużo sobie życzą za drewno. Możesz się tu rozejrzeć -> http://www.drewbas-tonewood.com/
humanic
Posty: 11
Rejestracja: 2016-10-13, 11:11

Re: Khun tovshuur, jak zrobic pudlo rezonansowe, wytyczne

Post autor: humanic » 2016-10-14, 16:45

bardzo dobre rozwiazanie, tylko troszke uparlem sie na okragle i tez obawiam sie czy nie bedzie za male, zauwazylem ze stara gitare tez mozna tanio znalesc, ale czy sie nada tez mam watpliwosci, szukalem tez na aliexpress czegos na dobrym cienkim drewnie, cos typu zamiennik jak cigarbox, ale ciezko jest choc naprawde wiele nietypowych rzeczy mozna tam zamowic, nawet konskie ogony z mongolskich koni :) to akurat zamowie, robie tez projekt kompozytowego luku i nakleje je na brzusiec sa bardzo mocne i elastyczne
Sangu
Posty: 28
Rejestracja: 2016-08-07, 19:08

Re: Khun tovshuur, jak zrobic pudlo rezonansowe, wytyczne

Post autor: Sangu » 2016-10-14, 19:48

Może spróbować zrobić prototyp ze zwykłej sklejki? Z doświadczenia wiem że że amatorowi ciężko od razu zrobić działający instrument, a materiał wszak nie wpływa bezpośrednio na działanie instrumentu, a na jego brzmienie (takie przynajmniej moje doświadczenia).

Jeśli od razu chcesz zrobić działający instrument bez zabawy w gięcie etc. - w tej chwili dostaniesz na allegro sklejkowe gitary 3/4 w cenie 30 zł za sztukę. Masz tam wygiętę boki które możesz pociąć na odpowiednie elementy i przerobić na boki do twojego instrumentu. Najlepiej wg. mnie kupić wtedy dwie takie gitary i jedną z tylnych płyt wykorzystać na top, druga na dół. Miałbyś tez gotowy gryf do przerobienia na taki jaki ci odpowiada.
popik10

Re: Khun tovshuur, jak zrobic pudlo rezonansowe, wytyczne

Post autor: popik10 » 2016-10-14, 21:42

Rysuje nam się tu szkaradek "pierwszej wody"
Albo masz poważne podejście do tematu i stać cię na wywalenie kilkuset zł na dobry materiał, albo odpuść bo wyjdzie z tego to co zwykle u zapaleńców ze słomianym ogniem.
Inaczej tego nie widzę.
ODPOWIEDZ