kwestia gustu... w poszukiwaniu idalnego kształtu

Wszystko związane z lutnictwem, a nie pasujące do innych działów

Moderator: Jan

popik10

Re: kwestia gustu... w poszukiwaniu idalnego kształtu

Post autor: popik10 » 2015-12-28, 11:29

Na potwierdzenie tego co napisaliście
Wystarczy posłuchać jak to się ma w realu

P
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: kwestia gustu... w poszukiwaniu idalnego kształtu

Post autor: PiotrCh » 2015-12-28, 16:47

tutaj sporo ciekawych przykładów uwikłania liczby FI w przyrodzie:

https://www.youtube.com/watch?v=wb7kPaM8cfg
pozdrowienia
Piotr
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: kwestia gustu... w poszukiwaniu idalnego kształtu

Post autor: poco » 2015-12-28, 17:38

Drogi molu. Moja córka sprawę "designu" i konstrukcji wyjaśniła mi na przykładzie architektury.
Architekt, jest od tworzenia wizji tego, co chce wybudować, a inżynier jest od tego, żeby powiedział, czy to się da zrobić. I jeżeli w przypadku deski można połączyć te dwie funkcje, to przy pudle już niekoniecznie.
Słuszna jest uwaga, że z pięknych - w rozumieniu zachowania matematycznej precyzji, wydobywa się piękne dźwięki. To jest tak logiczne jak konstrukcja cepa, ale z kolei poszukiwania w zakresie wyeliminowania/uwypuklenia pewnych harmonicznych doprowadziły do tylu koncepcji kształtów, ale zwróćcie uwagę, że trzymają się podstaw koncepcji pierwotnej.
Przykład Ovation jest jak dla mnie charakterystyczny, ale z zupełnie innego powodu, a mianowicie zastosowania materiałów i koncepcji komory rezonansowej.
gdyby to było takie cacy, to i klasyki robiono by z takimi pudłami, a jednak tak nie jest.
W każdym przypadku zaczynano od praktyki i przechodzono do teorii, a dzisiaj w dobie elektroniki można z dużą dozą prawdopodobieństwa określić co by było gdyby tworząc idealny model matematyczny. Ale nie do końca.
Wszak wszyscy zgadzają się z tym, że bardzo dużą rolę odgrywają umiejętności praktyczne twórcy i użyte materiały. O ile matematycznie da się dla jednostkowego wyrobu zapisać parametry, to już w produkcji wielkoseryjnej można to o dupę potłuc.
Stąd m.in. dla wytrawnych znawców ogrywanie instrumentów przy zakupie, gdzie często z całej partii tego samego sprzęcicha trudno wybrać zadowalający egzemplarz.
Wracając do projektowania, to jednak ma znaczenie "wizja" artystyczna, do której dopasowuje się stronę techniczną.
Dlatego tez radził bym korzystać ze znajomości z artystami plastykami oraz absolwentami wydziałów wzornictwa, bo to oni, jako ludzie z poprzestawianymi klepkami i wizjonerzy potrafią pokazać nam to czego sami nie jesteśmy w stanie nawet ogarnąć.
To nie żart i deprecjacja domorosłych twórców ciekawych kształtów i konstrukcji gitar. Wystarczy wspomnieć grające szpadle, cygar boxy i X innych mniej lub bardziej zwariowanych konstrukcji, ale co one mają wspólnego z gitarą? chyba tylko struny i jakieś detale mechaniczne, no i to , że "wydzielają" dźwięk.
Nasuwa mi się na myśl takie powiedzenie " ch...m chrzanu nie nakopiesz; potrzebny jest szpadel".
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
jacek owsianowski
Posty: 153
Rejestracja: 2015-11-01, 22:57
Lokalizacja: Poznań

Re: kwestia gustu... w poszukiwaniu idalnego kształtu

Post autor: jacek owsianowski » 2015-12-29, 00:25

Mam kolegę który hoduje gołębie pocztowe,brzydki ptak który powracał pierwszy z lotu i to kilka razy w sezonie ,to w jego oczach robił się z lotu na lot coraz ładniejszy.Kształt gitary nad która pracuje, przypomina lutnie i lirę.Po ukończeniu ,z doświadczenia wiem z poprzednich zbudowanych instrumentów ,ze glosy na temat formy podziela się po połowie .Ale gdy zagra tak jak oczekuje to głosów za przybędzie.Moje projekty rysuje w skali 1 do 10 kilka obok siebie , następnie wybrany powiększam 1 do 1 .Nie wiem cz moim postem coś pomogłem ,ale życzę kolegom w nowym roku zbudowania super instrumentu własnego pomysłu.Pozdrawiam Jacol.
Awatar użytkownika
molu
Posty: 1418
Rejestracja: 2012-02-21, 14:42
Lokalizacja: Kraków

Re: kwestia gustu... w poszukiwaniu idalnego kształtu

Post autor: molu » 2015-12-29, 18:37

Pozostaje dokształcać się w zakresie dizajnu i próbować, próbować.. może coś wyjdzie.

T.
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: kwestia gustu... w poszukiwaniu idalnego kształtu

Post autor: poco » 2015-12-29, 23:19

Darku, pewnie nie Ty jeden. Może właśnie w tej pogoni za przyczyną takich wydawało by się "bzdur", wcześniej nieznanych jak tutaj liczba FI warto się czasem zatrzymać i próbować znaleźć pozytywy, a często i olśnienie. Bo w sumie, to odwzorowaniem tej liczby jest kształt niosący w swojej linii taki ładunek ,że może rozsadzić mnóstwo wcześniej uznawanych za pewnik "prawd objawionych".
Wcale bym się nie zdziwił, gdyby się okazało, że w kształtach gitar uznanych producentów/twórców ma swoje miejsce ta liczba. Ale to wymagało by za dużo roboty metodą paznokciową.
Mam nieodparte wrażenie, że dawni mistrzowie i ich uczniowie stosowali się do niej, nawet nie zdając sobie sprawy, że to czynią, bo nie sądzę, aby wszyscy przechodzili kurs matematyki w tym zakresie. Ustalono metody wykreślne pewnych krzywizn i powielano je bez zastanawiania się jakie jest ich źródło. :-D
W miarę upływu czasu ulegały one modyfikacji,wykorzystywano wycinki krzywizn ale rozbieżności były pewnie w granicach błędu i w efekcie mamy to, co mamy. ;-) :-D
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Awatar użytkownika
molu
Posty: 1418
Rejestracja: 2012-02-21, 14:42
Lokalizacja: Kraków

Re: kwestia gustu... w poszukiwaniu idalnego kształtu

Post autor: molu » 2016-01-01, 09:55

Znalazłem taka oto książkę -"Geometry Proportion and the Art of Lutherie". Myślę, że to może być ciekawa lektura. Niestety nie mam pojęcia czy w PL jest w ogóle dostępna w jakiejś bibliotece. Na ebayu widziałem po 400$. Jest kilka egzemplarzy w bibliotekach w UK, może ktoś z wysp mógłby wypożyczyć?
Tutaj lista bibliotek, które maja książkę na stanie.

T.
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: kwestia gustu... w poszukiwaniu idalnego kształtu

Post autor: PiotrCh » 2016-01-01, 14:57

Droga trochę.
pozdrowienia
Piotr
ODPOWIEDZ