wykorzystanie komputera

Wszystko związane z lutnictwem, a nie pasujące do innych działów

Moderator: Jan

poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

wykorzystanie komputera

Post autor: poco » 2012-02-21, 08:37

Przeglądając różne strony netu natknąłem się kilkakrotnie na stosowanie komputera jako ustrojstwa do badania przebiegów akustycznych do różnistych celów. Ponieważ jestem laikiem od tych spraw pomyślałem, że przecież jest wielu "kumatych" na forum i podpowiedzą jak ten hi-tech wykorzystać do diagnostyki lutniczej, czyli np. "opukując" płytę rezonansową podlanej, deski wiosła i obserwując obraz na ekranie, czego należało by się doszukiwać w nim i jak go interpretować z korzyścią dla wykonywanego obiektu.
Zapraszam do wymiany myśli, a możemy sobie "stworzyć" darmowe narzędzie, no powiedzmy tanim kosztem, bo brakuje tylko oprogramowania lub wskazówki, który z dostępnych darmowych można wykorzystać do tych celów. Jeżeli ktoś ma na swoim koncie popełnienie takowego, posiada wykresy, wydruki itp. , a dodatkowo opisze swoje spostrzeżenia w oparciu o nie, będzie to super sprawa. Chodzi mi o to, że z wiekiem dostaje się "gumowych uszu" i coraz trudniej wychwycić pewne niuanse, które mikrofon wyłapie, a komp zarejestruje.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Zenek_Spawacz

Post autor: Zenek_Spawacz » 2012-02-22, 21:58

Juz samo "badanie" materialu do budowy dechy lub gryfu daje niesamowite pole do popisu .
Potrzebny nam jest przetwornik piezo podlaczony do kompa poprzez jakis zgrabny interfejs (po polsku miedzymordzie). Kilka kamertonow o roznych dzwiekach.
Im wiecej tym bardziej kompleksowe badanie drewna jest mozliwe.
Deska ktora bedzie analizowana dostaje piezo w miejscu pozniejszego mostka . Nagrywamy spektrum kamertonu bezposrednio a potem przytykajac go roznych punktow dechy. jak material przewodzi fale dzwiekowe jest zapisane i uwizualnione w programie nagrywajacym. Rzecz powtarza sie kamertonami o innych tonach. badanie pozwala nam na stworzenie pelnej charakterystyki materialu.Ale Uwaga!!!! Rzecz ma sens wtedy , gdy z dziesieciu roznych desek mozemy wybrac ta najlepiej przenoszaca dzwieki. Wlasciwie sprawa dla bogatych , bo co sie zrobi z reszta ?
oczywiscie mozna ten eksperyment zrobic bez kompa , niejako na sluch , ale pamietajcie ucho sie meczy a komp i spektrogram nie klamie.
Milej zabawy zycze...
ODPOWIEDZ