W stylu mm axis

Miejsce na zdjęcia i opisy zbudowanych instrumentów

Moderator: Jan

informatkot
Posty: 457
Rejestracja: 2010-03-14, 10:48

W stylu mm axis

Post autor: informatkot » 2020-09-27, 11:13

Witam, a oto i gitara stylizowana na mm axis. Gryf 22 progi, radius 12 cali. Gryf klejony z dwóch kawałków klonu, podstrunnica klonowa z delikatnym ryglem. Progi stalowe Simtons. Markery z drewna sapeli. Gryf pokryty politurą szelakową. Korpus z dwóch kawałków jesionu, doklejone dolne skrzydełko. Jesion wędzony w parach amoniaku. Wykończony ostatecznie olejem tungowym. Elektronika jeden potencjometr volume PP do rozłączania cewek. 2xH Merlin Paf. Pod gryfem alnico 2 pod mostkiem alnico 5. Po złożeniu gitara odezwała się bardzo klarownie do tego długo wybrzmiewa. Jestem zadowolony, choć wymaga jeszcze odrobiny regulacji.
Załączniki
_MG_6066.jpg
_MG_6067.jpg
_MG_6070.jpg
_MG_6073.jpg
_MG_6072.jpg
_MG_6075.jpg
Życzę miłego dnia
Rafał
popik10

Re: W stylu mm axis

Post autor: popik10 » 2020-09-27, 11:49

Ten jesion czadersko wyszedł.
To ten wędzony?
informatkot
Posty: 457
Rejestracja: 2010-03-14, 10:48

Re: W stylu mm axis

Post autor: informatkot » 2020-09-27, 11:52

Dokładnie ten. Fajna metoda do wybarwienia drewna.
Życzę miłego dnia
Rafał
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: W stylu mm axis

Post autor: PiotrCh » 2020-09-27, 13:36

Bardzo ładna, stylowa gitara- mówię o koncepcji wykończenia. Jedyny feler tej gitary to przejście korpus/gryf - widziany od tyłu. Można było je lepiej wypracować, ale to na nic nie wpływa :)
pozdrowienia
Piotr
informatkot
Posty: 457
Rejestracja: 2010-03-14, 10:48

Re: W stylu mm axis

Post autor: informatkot » 2020-09-27, 13:40

PiotrCh pisze:
2020-09-27, 13:36
Bardzo ładna, stylowa gitara- mówię o koncepcji wykończenia. Jedyny feler tej gitary to przejście korpus/gryf - widziany od tyłu. Można było je lepiej wypracować, ale to na nic nie wpływa :)
To prawda muszę nad tym popracować. W zamiarze tak miało wyglądać jak Mówisz. Wyszło nie całkiem to co chciałem.
Życzę miłego dnia
Rafał
Awatar użytkownika
SebastianL
Posty: 749
Rejestracja: 2020-06-16, 08:55
Lokalizacja: Gliwice

Re: W stylu mm axis

Post autor: SebastianL » 2020-09-27, 13:43

Ładna.

Jako że szelak jest rzadko wybieranym wykończeniem dla gitar elektrycznych i sam od kilku lat uczę się go stosować, to mam kilka pytań:
- Jaki jest powód użycia szelaku na gryf? Dlaczego nie jest olejowany jak korpus lub pokryty lakierem syntetycznym?
- Jaką zastosowałeś metodę politurowania gryfu? Jaki roztwór, środki pomocnicze, ile sesji?
- Pokaż zdjęcie pod światło jak wyszła politura.
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: W stylu mm axis

Post autor: PiotrCh » 2020-09-27, 13:46

Nie pomyśl, że to jest jakkolwiek oszpecające. Jest ładne, aczkolwiek ładniej wygląda jak korpus przechodzi w gryf jedną krzywizną, wspólnym zboczem. Tu jest gryf przykręcany i takie idealne spasowanie na pewno jest trudne , trudniejsze w porównaniu do sytuacji, gdy gryf jest wklejony i można to przejście obrabiać na monolicie.
Generalnie wrażenie wiosło robi bardzo pozytywne bo jest czyściutko wykończone - widać dbałość w fazie szlifu :)
pozdrowienia
Piotr
informatkot
Posty: 457
Rejestracja: 2010-03-14, 10:48

Re: W stylu mm axis

Post autor: informatkot » 2020-09-27, 14:08

SebastianL pisze:
2020-09-27, 13:43
Ładna.

Jako że szelak jest rzadko wybieranym wykończeniem dla gitar elektrycznych i sam od kilku lat uczę się go stosować, to mam kilka pytań:
- Jaki jest powód użycia szelaku na gryf? Dlaczego nie jest olejowany jak korpus lub pokryty lakierem syntetycznym?
- Jaką zastosowałeś metodę politurowania gryfu? Jaki roztwór, środki pomocnicze, ile sesji?
- Pokaż zdjęcie pod światło jak wyszła politura.
Szelak głównie ze względu na brak możliwości technicznych do użycia lakierów syntetycznych. Potrzebowałbym kompresora a warunki garażowe nie pozwalają.
Politura nakładana tamponem. Ile sesji nie liczyłem. Najwięcej na podstrunnicy i główce. Mniej z drugiej strony w zasadzie kilka 6-10 razy przeciągnięte tamponem. Roztwór kupiłem gotowy 25% szelak jasny. Nie rozcięczam przy nakładaniu, ale po w ostatnich przejazdach tampon moczę spirytusem lub i jednym i drugim. Gryf olejuje przed szelakiem i po tygodniu dopiero nakładam politurę. Progi wciskam na wykończonej podstrunnicy. Wydaje mi się, że politura jednak bardziej pasuje do klonu. Klonu też nie trzeba wypełniać więc zachodu mniej.
Załączniki
1CAFE288-BC38-4B01-B5E3-DEC10E1ECEEB.jpeg
Życzę miłego dnia
Rafał
informatkot
Posty: 457
Rejestracja: 2010-03-14, 10:48

Re: W stylu mm axis

Post autor: informatkot » 2020-09-27, 14:19

PiotrCh pisze:
2020-09-27, 13:46
Nie pomyśl, że to jest jakkolwiek oszpecające. Jest ładne, aczkolwiek ładniej wygląda jak korpus przechodzi w gryf jedną krzywizną, wspólnym zboczem. Tu jest gryf przykręcany i takie idealne spasowanie na pewno jest trudne , trudniejsze w porównaniu do sytuacji, gdy gryf jest wklejony i można to przejście obrabiać na monolicie.
Generalnie wrażenie wiosło robi bardzo pozytywne bo jest czyściutko wykończone - widać dbałość w fazie szlifu :)
Po to mamy forum. Pewnie jest sposób aby wykończyć przykręcany gryf w ten sposób jak Mówisz. Tylko ja go jeszcze nie odkryłem :). Następnym razem przykręcę gryf do korpusu i nadam wstępny profil.
Życzę miłego dnia
Rafał
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: W stylu mm axis

Post autor: Piniu » 2020-09-28, 10:52

To ze nie masz kompresora nie oznacza, ze nie mozesz lakieru nakladac. Nitro robi sie pieknie recznie takze.

Co do gitary to tylko ja widzę, że picki nie w linii z gryfem i/lub krzywo wyfrezowane?? ( wiem, straszny jestem, ale po to jest to forum takze)

Wysłane z Note 10+


poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: W stylu mm axis

Post autor: poco » 2020-09-28, 11:30

Piniu. Ja tu widzę przyczynę w niedopasowaniu mostka do picków. Inny rozstaw. Jak prześledzisz przebieg strun, to to widać - pierwsze zdjęcie an face.
Co do poruszanej kwestii przejścia gryf-korpus, to przy tej przyjętej koncepcji mocowania, kształtu korpusu, kształtu stopy gryfu z zachowaniem ergonomii dostępu do wysokich pozycji jest powiedzmy trudne.
To są luźne uwagi, bo w konsekwencji, to twórca robił to dla siebie i to on będzie musiał się oswoić z instrumentem.
Po tej konstrukcji widać , jak kolosalną rolę odgrywa przemyślenie wszystkich elementów konstrukcyjnych, aby efekt końcowy był taki, jak zamierzony na starcie.
Generalnie, jak dla mnie wykonanie bardzo dobre. Super, kolego i oby się sprawdziło.
Podejrzewam, że bakcyl załapał i na tym jednym się nie skończy. :-D
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Awatar użytkownika
SebastianL
Posty: 749
Rejestracja: 2020-06-16, 08:55
Lokalizacja: Gliwice

Re: W stylu mm axis

Post autor: SebastianL » 2020-09-28, 12:00

Co do nierówno umieszczonych pikapów, to w ogóle nie sugerowałbym się zdjęciem. Odległość strun od pikapów jakaś tam jest, więc wystarczy trochę tylko przesunąć aparat, by przez paralaksę pikapy wydały się nierówno osadzone.

Rozwiązaniem byłoby wykonanie zdjęcia z lustrem pod spodem (na przykład między przetwornikami), tak by fotograf mógł wykonać zdjęcie prostopadle do wybranej płaszczyzny.
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: W stylu mm axis

Post autor: Piniu » 2020-09-28, 12:04

Nie Seba, zobacz i zmierz sobie odleglosc picka gryfowego do gryfu, wyglada jakby byl umieszczony krzywo. Ja wiem jak zdjecia znieksztalcaja, ale tu widze babol.


Obrazek
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: W stylu mm axis

Post autor: PiotrCh » 2020-09-28, 12:13

Piniu, jest ok.. zdjęcie nie jest idealnym rzutem na płaszczyznę, są tam kąty, wprowadzają się skróty perspektywy, paralaksy i inne badziewia:)

Na rysunku masz linie prostopadłe do osi przechodzącej przez markery. Jest na prawdę nieźle. Struny wiszą nad magnesami... lekkie odchyłki są spowodowane niedoskonałością zdjęcia.
Załączniki
axis.JPG
pozdrowienia
Piotr
informatkot
Posty: 457
Rejestracja: 2010-03-14, 10:48

Re: W stylu mm axis

Post autor: informatkot » 2020-09-28, 12:26

Nie mam co ukrywać trudna sztuka. Wymaga sporej uwagi, dokładności, cierpliwości. Niezmiernie ważne jest także planowanie kolejności prac. Człowiek jak sam zrobi to dopiero uświadamia sobie ile trzeba pracy włożyć w lutniczy instrument i jak szybko można narobić sobie bigosu na każdym z etapów prac. A niektóre kwiatki wychodzą dopiero jak drugie oko popatrzy. Bakcyla załapałem, ale następna gitara pewnie w przyszłym roku.
Pikapy montowane są do metalowych płaskowników. Nie ma zbyt dużego pola manewru. Pewnie gdyby były w ramce można by cokolwiek więcej zamaskować - wyśrodkować. Wybrałem wersję bardziej wymagającą - na swoją zgubę 😬. Obiecuję się poprawić 😸.
Piniu - z tym nitro to pędzlem czy wałkiem. Kiedyś próbowałem ale schło mi to błyskawicznie w trakcie malowania i nie mogłem tego opanować. Poproszę, jeśli mogę o wskazówki na prv.
Życzę miłego dnia
Rafał
ODPOWIEDZ