Ukulele koncert klon-grusza-świerk

Miejsce na zdjęcia i opisy zbudowanych instrumentów

Moderator: Jan

simone
Posty: 25
Rejestracja: 2016-12-10, 19:32

Ukulele koncert klon-grusza-świerk

Post autor: simone » 2017-09-17, 21:53

Cześć,
chciałbym przedstawić wam moje nowe dzieło: gruszowe ukulele koncertowe. Ciągle jest parę niedociągnięć, ale jest lepiej niż ostatnio :-)

tył i boki: grusza
gryf: klon
płyta wierzchnia: świerk
podstrunnica i mostek: wenge
binding i rozeta: klon, klon falisty, wenge, grusza (to tylko w rozecie)
markery na podstrunnicy: turkus
progi: sintoms 2mm
klucze: Framus
siodełka: róg
obelkowanie: świerk
lakier: politura (miał być wysoki połysk, ale wyszedł tylko częściowo tak jak chciałem, jakieś porady? :-) )
DSCN1523.JPG
DSCN1530.JPG
DSCN1532.JPG
DSCN1533.JPG
DSCN1546.JPG
DSCN1539.JPG
DSCN1540.JPG
Szymon

"Łatwiej kijek ocienkoszyć niż go potem pogrubasić"
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Ukulele koncert klon-grusza-świerk

Post autor: poco » 2017-09-18, 07:09

No kolego, super, ale ..., jak zwykle musi być i o to chodzi, bo koleżeńskie. :-D
Dotyczy tylko detali. I po kolei, pierwsze primo, to sprawa tego znanego symbolu jin i jang, a detalicznie jego formy graficznej, która moim zdaniem powinna być wpisana w koło, bo to jest ważny element filozofii z której się wywodzi; drugie primo, przynajmniej na zdjęciach tak widać, to taka nieregularna linia obrysu topu na tle żyłkowania, jakby dziadziuś siekierką wyrównywał. ;-) :-D - motto jednego z naszych kolegów forumowych.
Podpowiedz nam , kolego, co skłoniło Cie do użycia rogu na siodełko, bo powiem szczerze, mało kto (?) stosuje ten materiał. Podobno , to nie to samo, co kość w zastosowaniu do instrumentu.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
simone
Posty: 25
Rejestracja: 2016-12-10, 19:32

Re: Ukulele koncert klon-grusza-świerk

Post autor: simone » 2017-09-18, 08:39

1. Kształt na główce to moja luźna interpretacja symbolu jing jang nawiązująca do kształtu kostki gitarowej i inicjału mojego imienia (stylizowane "S" z miedzianego drutu).
2. Tutaj masz rację, nie wyszło mi to za dobrze. Robiłem binding pierwszy raz, a kanał wycinałem ręcznie, dłutkiem. Jak ktoś wie jak przerobić dużą frezarkę górnowrzecionową tak by nadawała się do zrobienia kanału przy mocno wysklepionych plecach to byłbym wdzięczny za info. :-)
3. Dlatego, że go miałem ;-) Będę wkrótce wymieniał siodełka z plastiku na kość w moim tanim klasyku. Jak będzie zauważalna poprawa w brzmieniu to pomyślę nad wymianą rogu na kość. Na razie brzmi ładnie - porównywalnie do sklepowych ukulele z wyższej półki, więc nie widzę powodu do zmian :-)

Dzięki za opinię i konstruktywną krytykę :-)
Szymon

"Łatwiej kijek ocienkoszyć niż go potem pogrubasić"
michqq
Posty: 582
Rejestracja: 2017-04-04, 20:57

Re: Ukulele koncert klon-grusza-świerk

Post autor: michqq » 2017-09-18, 15:13

Jak ktoś wie jak przerobić dużą frezarkę górnowrzecionową tak by nadawała się do zrobienia kanału przy mocno wysklepionych plecach to byłbym wdzięczny za info.
Wziąć małą szlifierke typu dremelek i jechać ręcznie, używając nakręconej przystawki z bocznym kółeczkiem, dzięki której trzymamy dystans od brzegu płyty i prostopadłość do powierzchni płyty.

Niemce sprzedają o takie:

https://www.dictum.com/en/musical-instr ... 98_1_12_12

Na http://www.aliexpress.com chińczycy sprzedają swoje wersje, podobne, po 30 dolarów sztuka. ( Wpisać "purfling tools" )
:-)

DUŻA górnowrzecionowa chyba nie da tu rady.
Skrzypce – przyrząd do łaskotania wnętrza ucha za pomocą tarcia końskiego ogona o wnętrzności barana.
simone
Posty: 25
Rejestracja: 2016-12-10, 19:32

Re: Ukulele koncert klon-grusza-świerk

Post autor: simone » 2017-09-18, 18:52

Dzięki :-) Jak będę robił następny instrument to sobie takie sprawię.
Szymon

"Łatwiej kijek ocienkoszyć niż go potem pogrubasić"
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: Ukulele koncert klon-grusza-świerk

Post autor: Jan » 2017-09-19, 10:28

Mnie się podoba :-) ładny kształt główki a znak mi kojarzy się z kostką do gitary wpisaną w stary chiński symbol co ma wbrew pozorom bardzo sensowny wymiar dla gitarzysty. Krytyki się nie podejmę bo to co ty już zrobiłeś ja mam dopiero przed sobą (budowa Ukulele - także concerto)
Pozdrawiam Janek
simone
Posty: 25
Rejestracja: 2016-12-10, 19:32

Re: Ukulele koncert klon-grusza-świerk

Post autor: simone » 2017-09-19, 13:38

Dzięki i powodzenia przy budowie :-)
Szymon

"Łatwiej kijek ocienkoszyć niż go potem pogrubasić"
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Ukulele koncert klon-grusza-świerk

Post autor: PiotrCh » 2017-09-19, 14:10

Super - wielkie gratulacje! Na pewno kupa radochy:)

Bardzo ładny wizualnie dobór drewna. Szelak nadał pięknego vintydżowego stylu. Bardzo fajna rozetka. Logo oryginalne - ale zrób następnym razem mniejsze w stosunku do główki.

Nad czym możesz pracować? Nad krzywiznami. Dobrze jest, gdy na krzywych nie widać załomów ale to można osiągnąć tylko i wyłącznie stabilizując boczki w formie na całej długości. Musisz je włożyćna kilka dni po gięciu w dyby. Drewno wówczas się ułoży do kształtu. Inaczej zawsze będzie widać miejsca doginania na grzałce.
Zrób następnym razem większą/smuklejszą główkę. Pilnuj symetrii.

Plusy przysłaniają minusy - jest super, ale ma być następne ukulele, idź za ciosem:)
pozdrowienia
Piotr
simone
Posty: 25
Rejestracja: 2016-12-10, 19:32

Re: Ukulele koncert klon-grusza-świerk

Post autor: simone » 2017-09-19, 15:51

Dzięki Piotrze za radę. Na razie planuję budowę akustyka, ale nie wykluczone, że w międzyczasie powstanie kolejne ukulele :-)
Szymon

"Łatwiej kijek ocienkoszyć niż go potem pogrubasić"
popik10

Re: Ukulele koncert klon-grusza-świerk

Post autor: popik10 » 2017-09-19, 19:00

Bliki ukladaja sie tak jakby w osi płyta byla niżej. Ale generalnie pro.
Gratulacje
simone
Posty: 25
Rejestracja: 2016-12-10, 19:32

Re: Ukulele koncert klon-grusza-świerk

Post autor: simone » 2017-09-20, 09:52

Wiem ;-)
1. Pierwszy raz robiłem binding poza tym całkowicie ręcznie.
2. Nie polecam wenge do robienia bindingu. Łamie się, rozszszepia, wbija drzazgi, niezbyt chętnie się klei - ogólnie paskudne drewno do takiej roboty ;-)
Szymon

"Łatwiej kijek ocienkoszyć niż go potem pogrubasić"
popik10

Re: Ukulele koncert klon-grusza-świerk

Post autor: popik10 » 2017-09-20, 11:31

Bliki to nic innego jak odbicia światła.
Coś jeszcze wytłumaczyć? 😃
ODPOWIEDZ