Bas na powitanie.

Miejsce na zdjęcia i opisy zbudowanych instrumentów

Moderator: Jan

Scyzoryk
Posty: 6
Rejestracja: 2016-09-04, 16:24

Bas na powitanie.

Post autor: Scyzoryk » 2016-09-04, 16:56

Dzień dobry!
Zacznę od przywitania się.
Nazywam się Paweł, jestem studentem, gram trochę na basie.
Pewnego dnia wpadłem na pomysł zbudowania własnego instrumentu, jednak musiałem nabyć trochę wiedzy teoretycznej i tak trafiłem na to forum. Przeczytałem wiele tematów i zakupiłem odpowiednie materiały do budowy pierwszego basu.
Aczkolwiek nie ten dzisiaj chcę wam pokazać, gdyż był to instrument obleczony pewnymi niedoskonałościami, wszak się na nim wielu rzeczy uczyłem od podstaw. Choć jest używalny i na nim czasem gram.
Pod koniec tworzenia pierwszego basu czułem niedosyt, że jednak potrafię wykonać dokładniej, z większą precyzją a także ciekawiej.
Po jakimś czasie znów zainwestowałem w materiały.
Zainspirowały mnie basy Carla Thompsona.

Drewno które użyłem to (wg ilości): Orzech amerykański, klon falisty, ziricote, klon, heban, i wstawki mahoniowe.
Pasywna elektronika z jednym humbuckerem. Progi stalowe. Klucze Gotoh. Mostek Schaller 2000.
Wykończony do połysku i potraktowany olejem tungowym.
Załączniki
s6.JPG
s7.JPG
s8.JPG
s9.JPG
s10.JPG
i6.JPG
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Bas na powitanie.

Post autor: PiotrCh » 2016-09-04, 17:06

Czapka z głowy:) Maestro!
pozdrowienia
Piotr
Victor
Posty: 163
Rejestracja: 2014-04-27, 13:23
Lokalizacja: UK

Re: Bas na powitanie.

Post autor: Victor » 2016-09-04, 19:52

Podoba mi się! Kształt deski, kolorystyka... bardzo ładnie to wszystko ze sobą się komponuje. Dostaniemy jakieś zdjęcia z wykonania?
Ps. Powitanie powinno być jako pierwszy post w odpowiednim dziale.
Scyzoryk
Posty: 6
Rejestracja: 2016-09-04, 16:24

Re: Bas na powitanie.

Post autor: Scyzoryk » 2016-09-04, 20:45

Oczywiście mam wszelkie zdjęcia z poszczególnych etapów budowy.
Mogę coś wrzucić.

Z ciekawostek jeszcze dodam że gryf jest wzmacniany włóknem węglowym, pomyślałem że nie zaszkodzi także go dać na główkę, więc jest tam ukryty pod warstwą ziricote.
Załączniki
i1.JPG
Podczas budowy pierwszego basu nie wyszła mi idealnie kieszeń gryfu, więc w tym przypadku nie musiałem jej frezować, a uzyskałem ją poprzez odpowiednią konstrukcję korpusu. Jak widać paski klonu nie są równoległe.
c8.JPG
Tą część korpusu frezowałem od ręki, dalej wyciąłem piłą taśmową.
c10.JPG
Jako że najczęstszym miejscem złamania gryfu jest siodełko i okolice, zrobiłem taki "języczek".
f3.JPG
Początek obróbki gryfu zacząłem od zebrania materiału frezem skośnym 45*. Widać także że z tyłu główki jest warstwa forniru mahoniowego.
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Bas na powitanie.

Post autor: Piniu » 2016-09-05, 12:58

No piękny guitar :D Tylko główka mnie nieco razi ale wykonanie super. Naprawdę wejście smoka jak Darek napisał :)
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Bas na powitanie.

Post autor: poco » 2016-09-06, 17:05

Ciekawie kolorystycznie, chociaż nie są to moje klimaty.
Główka , to pewnie Rickenbacker? a reszta, to też taka trochę wariacja n/t. ricka. ;-)
Powinna nieźle "gadać", ale dobrze by było poeksperymentować z przetwornikami.
A propos przetwornika, jak ustalałeś jego usytuowanie , bo tu może się kryć wiele możliwości brzmieniowych.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Scyzoryk
Posty: 6
Rejestracja: 2016-09-04, 16:24

Re: Bas na powitanie.

Post autor: Scyzoryk » 2016-09-06, 19:15

Główka rzeczywiście zaczerpnięta z Ricka, aczkolwiek luźno i jest inne rozmieszczenie kluczy.
Zaś szerokość siodełka jest taka jak w Jazz Basie, po czym gryf nie rozszerza się tak bardzo i ma 60mm na 24 progu. Z tego powodu że rozstaw strun wynosi 17,5mm.

Jako że robiłem tą basówkę dla siebie starałem się stosować cechy instrumentów z którymi miałem styczność i na których grało mi się po prostu dobrze.
Załączniki
g9.JPG
Umiejscowienie (mniej więcej) i sam pickup jest odpowiednikiem takiego jak mostkowy w Ricku. Uciąłem uszy i zamknąłem w drewnianą puszkę.
ODPOWIEDZ