Stratocaster Natural

Miejsce na zdjęcia i opisy zbudowanych instrumentów

Moderator: Jan

Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Stratocaster Natural

Post autor: PiotrCh » 2016-03-03, 08:09

Palisander nie powinien mieć otwartych porów w postaci takich gęstych kreseczek i zazwyczaj ma wyraźniejsze barwy sąsiednich przyrostów. Oczywiście palisander to nazwa ogólna, można rzec handlowa. Podaj fotki dobrej jakości surowego drewna i polakierowanego, może dopasujemy do czegoś choć nie jest to łatwe. Czy deseczka ładnie dzwoniła przed doklejeniem? Palisandry, padouk, ovangkol dzwonią super pełnym pasmem i w zależności od gatunku bardziej w górkę lub środek.

Siodełko jak widać kontrowersyjne - to dobrze:) Mi się podoba pomysł i wykonanie.
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
molu
Posty: 1418
Rejestracja: 2012-02-21, 14:42
Lokalizacja: Kraków

Re: Stratocaster Natural

Post autor: molu » 2016-03-03, 08:28

Miałem kiedyś deskę tarasową merbau, podobnie jasne pory były.

T.
szymon.kowalski1995x
Posty: 30
Rejestracja: 2016-03-02, 15:10

Re: Stratocaster Natural

Post autor: szymon.kowalski1995x » 2016-03-03, 08:30

Dzieki ;)
Co do tego drewna podstrunnicy, to mam zdjęcia przed progami i markerami. Rzeczywiście ma bardzo widoczne pory, które zalewają się dopiero po którejś z kolei warstwie oleju. Jest bardzo twarde to drewno i fatalnie się struże. Ja osobiście mialem nadzieje ze to jakas odmiana palisandru. To raczej nie merbau bo widziałem w składzie drewna i było wiele jaśniejsze. Dzwoni pięknie przy przyłożeniu do ucha
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Stratocaster Natural

Post autor: poco » 2016-03-03, 09:06

Szymonie. Wszystko jest OK co do siodełka w Twoim wydaniu, ale skoro jednocześnie powołujesz się na rozwiązanie fabryczne, to już jest inna bajka, którą próbowałem rozkminić wcześniej.
Zresztą, jak na spokojnie wrócisz do treści postów, obejrzysz zdjęcia tego o czym dyskutujemy, to zauważysz w czym tkwi sedno.
Na kanwie tego tematu nasunęła mi się jeszcze jedna refleksja związana z funkcjonującym określeniem "dźwięk z dechy". Przecież ono , jak dla mnie staje się sloganem , który na siłę ubiera się w jakieś treści.
Dlaczego?, ano spróbuje nakreślić swój punkt widzenia.
W przypadku gitar klasycznych i akustyków - większości podparcie strun jest trwałe tak na mostku, jak na siodełku, czyli można rzec, że struny przekazują drgania bez barier. W archtopach już mamy pierwszy zonk polegający na tym, że mostek (wysokość) jest regulowany za pomocą dwóch śrub, a zatem kontakt z płytą rezonansową jest już nie liniowy, ale dwu punktowy! Tak samo mają smyczki! Tak samo ma większość gitar elektrycznych, gdzie przecież mostki kontaktują się z dechą poprzez dwie luźne śruby podpierające top mostka + taki sam strunociąg, a teraz jeszcze ruchome siodełko! Jak zatem należy przyjmować te wszystkie treści, gdzie mówi się o pełnym kontakcie i dźwięku z dechy? Tylko niech mi nikt nie próbuje wmawiać, że takie połączenie strun z korpusem nie powoduje różnicy w stosunku do pełnego kontaktu mastka z deską/pudłem!
Pewnie nie wykorzystujemy całego potencjału możliwości akustycznych tkwiących w tym zagadnieniu i traktujemy to jako nieistotny szczegół. Niby nic, ale w tym miejscu zaczyna się chocholi taniec wszystkich purystów i zwolenników teorii dechowych z traktującymi na luzie temat budowniczymi gitar.
Jeżeli przyjmiemy, że to nie ważne, to jednocześnie przestańmy gloryfikować wszystko to, co wcześniej napisano w tym temacie jako kanon akustyczny i przymnijmy, że gitara ze szpadla jest taka samą, jak topowy tele,czy strat. Klasyki i większość akustyków, to inna bajka.
Nie znalazłem w moich wędrówkach po tematyce gitarowej rozważań związanych z wpływem kształtu deski na kreowanie dźwięku samej deski, a musi to mieć znaczenie! Ci, którzy otarli się o zagadnienia rozchodzenia się fal, rozkładu naprężeń w materiałach wiedzą o co chodzi. Dlaczego bowiem większość wytwórców powiela kształt oraz wymiary pierwszych Gibsonów, Tele i Strata? Dlaczego prychamy na gitary ze sklejki jako gorszy sort, skoro Gretsch, Gibson i "powielacze - naśladowcy" robią gitary z tego materiału (zaraz odezwą się krytycy naszego defila jazzowego hollow ;-) :-D )? A przecież to właśnie one ustaliły kanony muzyczne-brzmieniowe we współczesnej muzyce. Czy znalazł ktoś opracowanie związane z rozkładem drgań w drewnie gitar o różnych kształtach i gatunkach drewna? Jeżeli nie prowadzi się (nie mam wiedzy) takich badań , to znaczy, że pizdnąć należy te wszystkie dotychczasowe rozważania w kąt i budować gitary bez przestrzegania żadnych zasad w tym zakresie.
Zresztą budując gitarę i tak wychodzi co wychodzi, a nie to, co byśmy chcieli, lub założyli na początku.
Może było by wskazane założyć taki temat w innym dziale i zrobić burzę mózgów? Aż jestem ciekaw wypowiedzi na ten temat, ale bez fantasmagorii i osobistych wycieczek. Sama wymiana wiedzy i doświadczeń w tym zakresie. Ile mitów by wtedy się objawiło i ile by zostało obalonych itd., itd. ;-)
Sorki za przydługą tyradę, ale czasami człowiek musi, bo inaczej się udusi. :-D
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
szymon.kowalski1995x
Posty: 30
Rejestracja: 2016-03-02, 15:10

Re: Stratocaster Natural

Post autor: szymon.kowalski1995x » 2016-03-03, 10:33

Wyjście stopy jest zrobione z planów stratocastera 21 progowego szczerze ja nie zauważyłem tej roznicy, ale możliwe ze masz racje i jest inna niż w oryginalnym 22 progowym stracie. W następnym stracie mam zamiar zakończyć podstrunnice tak jak w suhr'ach wiec nie będzie tego problemu. A co do hubkuckerów w stracie.. Też mnie odrzucają, ale to chyba kwestia przyzwyczajenia do oryginału ;)
szymon.kowalski1995x
Posty: 30
Rejestracja: 2016-03-02, 15:10

Re: Stratocaster Natural

Post autor: szymon.kowalski1995x » 2016-03-03, 10:48

Aaa już Cię rozumiem. To akurat moja wersja tego przejścia ;) spowodowana profilem gryfu i moimi preferencjami. Ale masz racje, jest inne niż oryginał
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Stratocaster Natural

Post autor: Piniu » 2016-03-03, 12:51

Gitara ładna, siodełko osadzone brzydko (szpara). Bardzo przypomina siodełko, które robiłem dla jednej gitary jakiś czas temu ;)
https://www.facebook.com/gitarybydgoszc ... 3139141896
szymon.kowalski1995x
Posty: 30
Rejestracja: 2016-03-02, 15:10

Re: Stratocaster Natural

Post autor: szymon.kowalski1995x » 2016-03-03, 13:51

Piniu trafiłeś ;) osadzenie siodełka spiepszyłem i o tym mówiłem w 1szym poście. Jedyne co mogę powiedzieć to to ze w następnej to poprawie
Awatar użytkownika
Piotrek_Violin
Posty: 320
Rejestracja: 2011-08-26, 20:55
Lokalizacja: Oslo

Re: Stratocaster Natural

Post autor: Piotrek_Violin » 2016-03-03, 16:56

Odnosnie siodelka mam watpliwosci dotyczace stosowania tej konstrukcji w gitarze z mostkiem ruchomym, poniewaz zmniejszyles powierzchnie styku struny z siodelkiem (tak mi sie wydaje) zwiekszyles nacisk struny na powiedzmy mm2. Czy takie rozwiazanie nie spowoduje przypadkiem wiekszych problemow z utrzymaniem stroju podczas zabawy z mostkiem tremolo, a moze odwrotnie..
szymon.kowalski1995x
Posty: 30
Rejestracja: 2016-03-02, 15:10

Re: Stratocaster Natural

Post autor: szymon.kowalski1995x » 2016-03-03, 17:13

Ciężko mi powiedzieć na dłuższą metę ale po 1,5 tygodnia nie zauważyłem problemów ze strojeniem ;)
Awatar użytkownika
Piotrek_Violin
Posty: 320
Rejestracja: 2011-08-26, 20:55
Lokalizacja: Oslo

Re: Stratocaster Natural

Post autor: Piotrek_Violin » 2016-03-03, 17:48

Ot mysl/watpliwosc mi przyszla do glowy, ale glowa pelna od przemyslen nad moimi instrumentami.. ale jesli patrzac tylko od strony kontaktu struna-rant siodelka/progu zerowego to mamy dodatkowa przeszkode przy powrocie do stroju.
szymon.kowalski1995x
Posty: 30
Rejestracja: 2016-03-02, 15:10

Re: Stratocaster Natural

Post autor: szymon.kowalski1995x » 2016-03-03, 20:16

Tak, ale to nie są aż tak duże siły. No i one są nieuniknione w każdym rodzaju siodełka ;)
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Stratocaster Natural

Post autor: PiotrCh » 2016-03-03, 20:17

No to już niuanse mamy rozpykane:) Postaraj się wrzucić fotki tutaj na forum. Jakoś tak do fejsbuka nie ciągnie. Każdy program graficzny przeskaluje Ci pliki do rozmiaru powiedzmy 1000x...
pozdrowienia
Piotr
szymon.kowalski1995x
Posty: 30
Rejestracja: 2016-03-02, 15:10

Re: Stratocaster Natural

Post autor: szymon.kowalski1995x » 2016-03-03, 20:39

To są na prawdę duuże rozmiary zdjęć i nie mogę ich tu wrzucić... Postaram się to ogarnąć
szymon.kowalski1995x
Posty: 30
Rejestracja: 2016-03-02, 15:10

Re: Stratocaster Natural

Post autor: szymon.kowalski1995x » 2016-03-03, 21:25

Chyba mi się udało ;)
Załączniki
Strat2.jpg
Strat3.jpg
Strat4.jpg
strat5.jpg
strat8.jpg
strat9.jpg
strat10.jpg
ODPOWIEDZ