telecaster 100lat;)

Miejsce na zdjęcia i opisy zbudowanych instrumentów

Moderator: Jan

popik10

Re: telecaster 100lat;)

Post autor: popik10 » 2015-11-30, 15:43

Sosna amerykańska zwana wejmutką to nie sosna europejska (zwyczajna/pospolita), jak i wiele innych gatunków w podobnych układach.
Moim zdaniem, co potwierdził Piotr można grać na sośnie nawet europejskiej.
Warunek choć nie wiem czy warunek bo i na sklejce grają. Ale dobrze było by gdyby drzewo nie było żywicowane i odleżało jednak swoje po ścięciu.
Czyli... Zapaleńcy, rozbierać stodoły sprzed 100 lat ;-)
Co do samego instrumentu. Gratulacje Piotr :-)
Kolejny instrument dla dorosłych ;-)
I zdjęcia ładne :-)
Nie moja estetyka i brzmienie, za dużo jednak góry, ale brawo :-)
P
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: telecaster 100lat;)

Post autor: poco » 2015-11-30, 16:19

Piotrek Violin. O właściwy alkohol pytaj w sklepach zaopatrzenia plastyków. To nie jest tradycyjny etylowy/metylowy, lecz izopropylowy o stężeniu 99,9 lub więcej.
Z tymi pierwszymi jest ten problem, że jako handlowe rzadko mają ponad 90 voltów. Potrzebował byś areometru do gorzały. ;-) :-D
U nas spokojnie do kupienia w wymienionych sklepach, to może ktoś z Polski prześle Ci baniak i po sprawie. Albo zabierzesz po wizycie świątecznej.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Awatar użytkownika
Piotrek_Violin
Posty: 320
Rejestracja: 2011-08-26, 20:55
Lokalizacja: Oslo

Re: telecaster 100lat;)

Post autor: Piotrek_Violin » 2015-11-30, 21:40

Piotrek nie mówię że tańsza wersja jest gorsza, ilu lutników tyle przepisów. Polecam Ci na przyszłość przetestować impregnowanie olejem lnianym, generalnie impregnuje się przed lakierowaniem albo olejem lnianym albo woskiem pszczelim, a robi się to po to by drewno nie wchłaniało nadmiernych ilości lakieru co przy instrumentach akustycznych np. ma znaczenie. O instrumentach z sosny wiem nie od dziś, ale zawsze jakoś bliżej mi było do szlachetniejszych gatunków, kto wie.. może znajdę gdzieś jakiś dorodny kawałek sosny skandynawskiej ;) Poco jak jeszcze miałem pracownie w Polsce to z spirytusem nie było problemów, zawsze stosowałem spirytus około 98-99 % i nigdy nie miałem problemów. Kupiłem niedawno właśnie niewypał za niemałą cenę ponad 100 zł za litr, w karcie technicznej ilość voltów była pomiędzy 90-98%, no ale wyszło niestety mleko. Niestety w Norwegii nie da się normalnie kupić spirytusu, który ma powyżej 60%. Chyba będę musiał "przeszmuglować" kilka litrów jak będę na święta w Pl ;D
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: telecaster 100lat;)

Post autor: PiotrCh » 2015-11-30, 22:04

Tak, rozumiem, pełna zgoda. Olejem lnianym już gruntowałem przed politurą/lakierem gdy malowałem ukulele. Tym razem zagruntowałem gęstszą politurą. Po wyschnięciu dobrze nakłada się lakier, pory są zatkane. Też miałem kiedyś epizod z mało przejrzystą politurą, którą zrobiłem na denaturacie. Wtedy nie wiedziałem o istnieniu tego forum, a sprzedawca szelaku wprowadził mnie (nieświadomie zapewne) w błąd.
Sosna sośnie nierówna, różne gatunki, różne warunki wegetacji itd. Jednak kluczem jest właśnie dobre wysuszenie, stwardnienie i odprężenie - czyli jednym słowem sezonowanie. Stare konstrukcje budowlane pełne są takiego drewna:)

Dziękuję jeszcze raz za wszystkie wpisy, cieszę się, że się podoba:)
pozdrowienia
Piotr
jacek owsianowski
Posty: 153
Rejestracja: 2015-11-01, 22:57
Lokalizacja: Poznań

Re: telecaster 100lat;)

Post autor: jacek owsianowski » 2015-12-02, 23:57

Nie zawsze spirytus jest przyczyna mętnienia lakieru ,żywica mastyks,damara i kopal zawierają dużo wilgoci .Przed rozpuszczeniem należny rozkruszyć i odparować . Druga przyczyna to duża wilgotność powietrza.Pozdrawiam Jacol
wojtek
Posty: 447
Rejestracja: 2012-07-27, 20:19
Lokalizacja: mazowsze

Re: telecaster 100lat;)

Post autor: wojtek » 2015-12-03, 01:52

Nie jestem zwolennikiem teleksaterów ,ale ten mi się podoba ma w sobie szczególnie decha to coś ,troche po mojemu gryf kolorystycznie za nowoczesny i beż żadnego kornika ,aż głupio :) .Ale jednym słowem fajna .
pozdrawiam w
Awatar użytkownika
Piotrek_Violin
Posty: 320
Rejestracja: 2011-08-26, 20:55
Lokalizacja: Oslo

Re: telecaster 100lat;)

Post autor: Piotrek_Violin » 2015-12-03, 13:54

jacek owsianowski pisze:Nie zawsze spirytus jest przyczyna mętnienia lakieru ,żywica mastyks,damara i kopal zawierają dużo wilgoci .Przed rozpuszczeniem należny rozkruszyć i odparować . Druga przyczyna to duża wilgotność powietrza.Pozdrawiam Jacol
Tu akurat na 100 % stawiam na spirytus. Mleczył się nie tylko mastyks ale i szelak. Wilgotność powietrza w mojej pracowni oscyluje około 50 %
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: telecaster 100lat;)

Post autor: Piniu » 2015-12-12, 16:46

Bardzo fajniusia gitara :) hm..ten tego.. ktoś mówił,że z sosny nie można? :)
ODPOWIEDZ