telecaster thinline

Miejsce na zdjęcia i opisy zbudowanych instrumentów

Moderator: Jan

Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

telecaster thinline

Post autor: PiotrCh » 2015-08-01, 23:09

Cześć,
chciałbym przedstawić moją gitarę:) Od razu napiszę na wstępie, że ja jej nie zrobiłem. Więc czemu zamieszczam fotki w "Nasze dzieła" ?

Ponieważ zrobił ją od podstaw (czyli od szorstkich desek) Darek (darek) - stały bywalec naszego forum.
Ja ją pokazuję, bo wisi u mnie i ja na niej gram:) Żeby wszystko było jasne, ja jestem odpowiedzialny za lakier, który pewnie tylko mi się podoba ale nie szkodzi;) Więc wizję artystyczną biorę na swoją klatę, a konstrukcję Darka mogę ocenić po tym jak gitara gra - a gra i to dobrze gra:)

Podam kilka charakterystyk:

korpus - grusza
top (3mm) świerk (ponad 30-letni)
binding - palisander
gryf - jednoczęściowy - jawor
osprzęt - przyzwoity:)
pikap - wykonany przez drugiego forumowego Dariusza - wszystko jasne:) (pikap jest bezbłędnie wykonany i odzywa się bez krztyny zamulania - okrągłe brzmienia)

lakier (to ta moja działka w wykonaniu wiosła) - lakier skrzypcowy spirytusowy i politura na warstwy wierzchnie - przepis na lakierowanie od Adama (lutnik.pl) - on mnie pokierował jak sporządzić lakier i jak nakładać. Wzorowałem się na skrzypcach Adama, które zamieścił w tym temacie: http://forumlutnicze.pl/viewtopic.php?f ... aro#p23461
i mamy wspólny mianownik - ef :D

gryf wykończony jest olejem (truoil)

Niestety nie udaje mi się zrobić lepszych zdjęć, jak się uda - to podmienię. Dwa pierwsze zdjęcia pokazują proces lakierowania, reszta to warsztat Darka - więc fotek nie mam:)

Na koniec podziękowania dla Piotra (popik10) za wkład w wyrzeźbienie gitary.

Zdjęcia pierwotne usunięte na prośbę PiotraCh. Zdjęcia właściwe w dalszej części tematu
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
Jerzy S
Posty: 531
Rejestracja: 2013-07-16, 12:06

Re: telecaster thinline

Post autor: Jerzy S » 2015-08-02, 00:47

Widzę, że gitara "forumowa" :)
Bardzo ładnie Ci wyszła, jestem pod wrażeniem choć trochę za jasny gryf w stosunku do korpusu, ale to tylko moje subiektywne odczucie.. :)
Witheltz
Posty: 153
Rejestracja: 2012-02-01, 14:57
Lokalizacja: Olsztynek

Re: telecaster thinline

Post autor: Witheltz » 2015-08-02, 03:38

Witam. Jak dla mnie ten jasny gryf też się gryzie z wykończeniem korpusu, bo samo lakierowanie z tą jakby przecierką super. Ogólnie super. Najważniejsze dla mnie pytanie to jak to brzmi bo drewno gruszy choc stosowane w lutnictwie nie jest zbyt standartowym materiałem na tego typu konstrukcje.
Pozdrawiam.
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: telecaster thinline

Post autor: poco » 2015-08-02, 07:32

Gitara, jak dla mnie w stylu "wyntydż - relik" i przypomina sprzęt, po poważnych przejściach, w tym próba ogniowa. :-/ ;-) :-D
To powiedzmy wrażenie ogólne na pierwszy rzut oka.
Co do kontrastu gryf-korpus, to w przypadku gryfów klonowych będzie praktycznie wszędzie. To tylko kwestia opatrzenia oka z oryginałami ,gdzie nie na to zwracamy uwagę. Proponuję i tutaj też nie patrzeć na to.
Korpus i jego wykończenie kolorystyczne, to sprawa użytkownika i jego preferencji. Jedni chcą swirling,inni flagę brytyjską, inni jakieś rzeźby itd. PiotrCh lubi taki koloryt i jak porównam z jego ukulele, to trzyma się swojej wizji. I dobrze, bo po tym można go odróżnić od innych.
Zwrócił bym uwagę na żyłkowanie, z ang. binding, które wykonane jest z drewna, co z jednej strony wydaje się być łatwym, ale niech ktoś spróbuje sam pobawić się w takie wielokolorowe klejenie, wyginanie i przyklejenie, a zrozumie całą skomplikowaną drogę, jaką trzeba przejść, aby nabrać wprawy.
Wykończenie politurą mniamniuśne, ale już olej na gryf mnie nie leży, wydaje się być spowalniaczem gry , no i większa możliwość łapania wszelkiego brudu. Ale to moje odczucie, ponieważ nie stosowałem oleju zbyt często (na gitary nigdy) i nie mam wiedzy , co potem.
PiotrCh zapodał współtwórców jego gitary i powiem, że widziałem też inne gitary made in Darek z gór oraz popik10.
Darek, trzyma się idei, że gryfy z naklejoną podstrunnica są dla ... nie przytoczę :mrgreen: , a z litego drewna dla facetów z jajami. Jego inne gitary, też slim line, też tele są wysmakowane i w konwencji naturalnego drewna na maksa. Logo Darka na główce, to też majstersztyk logicznego myślenia, ale nie zdradzę tajemnicy, bo ja nie głupi w mordę dostać. :-D Nie było upoważnienia, nie mówię/piszę.
Co do przetwornika, to z opinii także Darka z gór, Dariusz-nasz forumowy "nawijasz cewek" robi je full wypas i lepiej niż wiele renomowanych firm. Ale jak zwykle w takich niewymiernych tematach, zdań będzie tyle, ilu oceniających.
Skoro właściciel pieje peany pochwalne co do brzmienia sprzęcicha i wogóle, więc nic dodać , nic ująć.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: telecaster thinline

Post autor: PiotrCh » 2015-08-02, 07:35

na pewno są tu ograniczenia fotografii amatorskiej, na żywo gryf i jego kolor jest z tej samej palety co korpus choć rzeczywiście sporo jaśniejszy. Część plam korpusu jest w bardzo podobnym odcieniu. To jest jawor o żółtawym odcieniu, a na zdjęciach może wyglądać trochę blado. Jest żółtszy od typowego klonowego gryfu.

Brzmi to z dechy super, grusza była sezonowana, kilka osób w nią pukało:) Pod prądem jest na prawdę dobrze. Dodam jeszcze, że wykończenie truoilem jest na bazie gruntu z politury szelakowej.
pozdrowienia
Piotr
popik10

Re: telecaster thinline

Post autor: popik10 » 2015-08-02, 16:07

Malarska gitara, sam ciekaw byłem jak to wyjdzie biorąc pod uwagę ukulelki można się bylo spodziewać :-)

Ładne to, i o ile przecierki mi przeszły na studiach tu ładnie to wygląda.
Pozdrawiam
zeppelin77
Posty: 91
Rejestracja: 2015-01-09, 02:32
Lokalizacja: Oleśnica

Re: telecaster thinline

Post autor: zeppelin77 » 2015-08-02, 19:48

Wspaniała gita - brawo!!!!
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: telecaster thinline

Post autor: PiotrCh » 2015-08-02, 23:00

Dziękuję w imieniu wykonawców:)
Postaram się podmienić zdjęcia na lepsze, żeby pokazać jakieś detale jak np. binding.
pozdrowienia
Piotr
Victor
Posty: 163
Rejestracja: 2014-04-27, 13:23
Lokalizacja: UK

Re: telecaster thinline

Post autor: Victor » 2015-08-03, 08:05

Jak zwykle przeglądam forum z telefonu, więc nie mogę dobrze przyjrzeć się zdjęciom...
Kolorystyka do końca mi nie pasuje, ale coś w sobie ma, na pewno wyróżnia się z "tłumu".
Chciałem się natomiast spytać o to logo. Czy ja dobrze widzę, czy to jest spłonka łuski?
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: telecaster thinline

Post autor: PiotrCh » 2015-08-03, 08:34

Dobrze widzisz - to jest odcięta i osadzona w główce kryza naboju. Jak kiedyś spotkasz wiosło z takim znakiem rozpoznawczym to będzie to gitara zrobiona przez Darka.
pozdrowienia
Piotr
Tanto
Posty: 274
Rejestracja: 2013-10-22, 19:04
Lokalizacja: Dobra

Re: telecaster thinline

Post autor: Tanto » 2015-08-05, 17:48

Spłonka nie zbita (na pierwszy rzut oka), ciekawe co na to ustawa o broni i amunicji. Jeszcze gitarzysta zostanie oskarżony o posiadanie przedmiotów zabronionych ;-)
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: telecaster thinline

Post autor: PiotrCh » 2015-08-05, 19:04

pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
TeEn
Posty: 133
Rejestracja: 2013-07-16, 11:36
Lokalizacja: Wrocław

Re: telecaster thinline

Post autor: TeEn » 2015-08-06, 09:24

UOBiA - Rozdział 1, Art. 5., Pkt. 3
Ale spłonkę można "rozładować" od środka łuski, bez zbijania.

Pietrek fajny ten Twój Teluś. Szkoda tylko, że binding nie jest bardziej kontrastowy względem korpusu. I tak najważniejsze żeby to wiosło grało, a skoro gra, to gra gitarra.
Zdroof
Tomek
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: telecaster thinline

Post autor: PiotrCh » 2016-02-12, 23:48

..
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: telecaster thinline

Post autor: PiotrCh » 2016-02-15, 17:31

Witam, zamieszczam zdjęcia Darkowego thinlina, poprzednie-robocze zostaną wkrótce usunięte.
Załączniki
b9m.JPG
b8m.JPG
b7m.JPG
b6m.JPG
b5m.JPG
b4m.JPG
b3m.JPG
b1m.JPG
pozdrowienia
Piotr
ODPOWIEDZ