Bas pięciostrunowy (inspirowany Fernandesem Tremor)

Miejsce na zdjęcia i opisy zbudowanych instrumentów

Moderator: Jan

Odi
Posty: 253
Rejestracja: 2012-01-30, 13:42
Lokalizacja: W-w
Kontakt:

Bas pięciostrunowy (inspirowany Fernandesem Tremor)

Post autor: Odi » 2015-05-10, 14:53

Moja pierwsza gitara basowa, robiona dla siebie, więc trochę kątem i bezstresowo :-)

Tak jak w tytule, korpus i główka są w pewnym stopniu wzorowane na gitarze Fernandes Tremor 5.

Korpus - Wiąz
Gryf 5 częściowy - klon/massaranduba + główka i podstrunnica klon
Mostek i Pickup - Sterling 5
Klucze i Struny - Warwick
Progi - WSC (na sztuki)ok 2.6x1.1mm
Wykończenie poliester, poliuretan

Wiąz jest dosyć lekki i ma raczej zbalansowane brzmienie (minusem jest nieco kloaczny zapach przy obróbce). Na wierzchu korpusu zachowałem naturalne wygięcie deski powstałe przy suszeniu.
Sklejka 5 częściowa na gryf sprawdzona już wcześniej, stabilna i wytrzymała na obciążenie.
Progi WSC nabijałem po raz pierwszy, są bardziej giętkie i jaśniejsze niż zwykłe sintomsy 18%.
Myślę, że mogę polecić też klucze Warwick, chociaż testowane są dopiero od tygodnia, to trzymają strój bardzo dobrze.

Generalnie jest to bardzo prosta konstrukcja, przy budowie nie było żadnych zaawansowanych technik, a koszt części był niewielki. Gitara czeka jeszcze na test brzmienia na jakimś poważniejszym sprzęcie, jeśli uda się nagrać (fajne :) )próbki, to coś jeszcze dorzucę.

Kilka innych zdjęć wrzuciłem na https://www.facebook.com/media/set/?set ... 106&type=3
Załączniki
IMG1615.jpg
IMG1581.jpg
IMG1582.jpg
IMG1602.jpg
IMG1621.jpg
IMG1632.jpg
IMG1617.jpg
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Bas pięciostrunowy (inspirowany Fernandesem Tremor)

Post autor: poco » 2015-05-10, 15:26

Wizualnie , nic dodać, nic ująć.
Wspomniałeś w opisie o pozostawieniu krzywizny-łódki po suszeniu i tu mam wątpliwość, czy ta łódka nie będzie się powiększać, co może być poważną wadą.
Dla zewnętrznego obserwatora, to będzie oznaka nieprofesjonalnego podejścia do budowy gitary i nie będą go interesowały uwagi, że tak było zaplanowane.
Mam nadzieje, że przed obróbką znana Ci była wilgotność drewna, dlaczego? nie musimy sobie tłumaczyć.
Przyznam się, że odważnie podszedłeś do tematu, chociaż ja bym optował za deską klejonką, a nawet NTB.
Jeżeli ograne zostanie, to pewne "zady i walety" wyjdą w praniu. Chociaż, to nie jest pewne, bo musiał byś mieć możliwość porównania z inną konstrukcją.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Awatar użytkownika
shopiK
Posty: 859
Rejestracja: 2012-06-01, 18:32
Lokalizacja: Łódź

Re: Bas pięciostrunowy (inspirowany Fernandesem Tremor)

Post autor: shopiK » 2015-05-10, 18:15

A jaką masz szerokość gryfu przy siodełku?
Odi
Posty: 253
Rejestracja: 2012-01-30, 13:42
Lokalizacja: W-w
Kontakt:

Re: Bas pięciostrunowy (inspirowany Fernandesem Tremor)

Post autor: Odi » 2015-05-10, 18:59

@poco - drewno jest sezonowane. Gdyby deska miała się wykrzywić, to zauważalne będzie to z tyłu, bo tył jest płaski. Zresztą z przodu ta krzywizna nie rzuca się mocno w oczy, jest to coś takiego jak w regiusach mayonesa.


@shopiK - szerokość przy siodełku to ok 44mm. Za to na mostku jest bardzo wąski rozstaw strun, co mi pasuje, bo jestem przyzwyczajony do gitary elektrycznej sześciostrunowej.
Awatar użytkownika
Andrzej
Posty: 525
Rejestracja: 2011-01-02, 21:00
Lokalizacja: Koszalin

Re: Bas pięciostrunowy (inspirowany Fernandesem Tremor)

Post autor: Andrzej » 2015-05-10, 19:26

Wygląda super, A skąd pomysł z wiązem ?
Odi
Posty: 253
Rejestracja: 2012-01-30, 13:42
Lokalizacja: W-w
Kontakt:

Re: Bas pięciostrunowy (inspirowany Fernandesem Tremor)

Post autor: Odi » 2015-05-10, 20:16

Chyba stąd, ta gitara mi się tak spodobała - http://rekguitars.com/index.php?site=kat&nr=7
Awatar użytkownika
Andrzej
Posty: 525
Rejestracja: 2011-01-02, 21:00
Lokalizacja: Koszalin

Re: Bas pięciostrunowy (inspirowany Fernandesem Tremor)

Post autor: Andrzej » 2015-05-10, 21:03

Ładne usłojenie, wizualnie trochę jak jesion, aż poszukam na YT jak brzmi gitara z wiązu :)
Awatar użytkownika
nusior
Posty: 69
Rejestracja: 2013-10-28, 11:22
Lokalizacja: Kraków

Re: Bas pięciostrunowy (inspirowany Fernandesem Tremor)

Post autor: nusior » 2015-05-10, 21:22

Fajowo wyszło! I wiąz też super się prezentuje. Gratulacje :)
Ben z Crimson Guitars lubi wiąz to można u niego zobaczyć parę sztuk chyba, przynajmniej gdzieś się przewijają na filmikach.
Awatar użytkownika
Makowy
Posty: 406
Rejestracja: 2012-01-21, 22:07
Lokalizacja: Dublin

Re: Bas pięciostrunowy (inspirowany Fernandesem Tremor)

Post autor: Makowy » 2015-05-10, 23:08

Bardzo ładny.
Jedynie pokrętła jakoś tak giną. Większe może jakieś dać?
Ogólnie super.
popik10

Re: Bas pięciostrunowy (inspirowany Fernandesem Tremor)

Post autor: popik10 » 2015-05-11, 18:49

ładne, proste i o to chodzi...
Brawo
Pozdrawiam
zeppelin77
Posty: 91
Rejestracja: 2015-01-09, 02:32
Lokalizacja: Oleśnica

Re: Bas pięciostrunowy (inspirowany Fernandesem Tremor)

Post autor: zeppelin77 » 2015-05-11, 19:12

Bardzo ładnie się prezentuje, mam nadzieję że nie oszczędzałeś na przetworniku bo to i tak wyłazi i trzeba wymieniać - ja już gitary zaczynam dopiero robić jak mam przetworniki ;-)
Pozdrawiam - świetny bass
kibic
Posty: 394
Rejestracja: 2013-08-23, 07:07
Lokalizacja: Nieporęt

Re: Bas pięciostrunowy (inspirowany Fernandesem Tremor)

Post autor: kibic » 2015-05-13, 06:28

Ładna gitara. I ten wiąz.....aż zapytam na "swoim" składzie drewna czy go mają :-) Wrzuć jakąś fotkę od tyłu gitary bo jestem ciekawy jak prezentuje się ten 5 częściowy gryf. Jaki pręt zastosowałeś w gryfie? Podwójny?

Ogólnie gratuluję instrumentu!
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Bas pięciostrunowy (inspirowany Fernandesem Tremor)

Post autor: Piniu » 2015-05-13, 07:46

Bardzo ładna gitara. Wiąz super, a ty widzę już mistrza masz w eksponowaniu słoi drewna :) Mi się tylko nie podoba typ lakieru, ale to już moje zboczenie jest :)
Odi
Posty: 253
Rejestracja: 2012-01-30, 13:42
Lokalizacja: W-w
Kontakt:

Re: Bas pięciostrunowy (inspirowany Fernandesem Tremor)

Post autor: Odi » 2015-05-13, 09:30

Dzięki wszystkim :)

@kibic - zdjęć tyłu nie robiłem, trochę wieje tam nudą ^^ kompletna pustka tylko haniebne śruby gryfu... Zrobię jakieś zdjęcie kiedy bas wróci od testującego go aktualnie basisty.
Pręt w gitarze jest jednostronny, zresztą zakręcony minimalnie, żeby tylko nie brzęczał, drewno trzyma się samo w linii prawie prostej (ok 0,5mm łódka).

A jeśli chodzi o eksponowanie słoi, to z tyłu jest wzór trochę ciekawszy i lepiej widoczny, ale ogólnie kolor nie wyszedł taki jak chciałem (zresztą aparat w komórce przekłamuje w stronę zielonego). Zastosowałem wodną bejcę czarną i ciemnoniebieską, myślę że lepszy efekt byłby przy niebieskiej barwie łączonej z lakierem i nałożonej natryskowo. Niestety trudno znaleźć barwnik dobrze łączący się z poliuretanem.
ODPOWIEDZ