Moja nowa kolumna skończona!

Wszystko o...

Moderator: poco

Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Moja nowa kolumna skończona!

Post autor: Piniu » 2012-02-24, 12:30

Postanowiłem przebudować moja 4 -głośnikową "krowę" na dwie mniejsze 2-głośnikowe. Tamta była za duża, za ciężka i strasznie dudniła. Poniżej: pierwsza kolumna gotowa!
Wrażenie dźwiękowe takie jak sobie zaplanowałem, a mianowicie mniej basów i zero dudnienia. Kolumnę wykonałem z mdf-u co by sprawdzić na własne uszy jak to chodzi, bo opinie są podzielone. Jak na razie mi się jej brzmienie podoba.
Ponieważ mam dwa równoległe wyjścia w głowie i głośniki 16-ohm-owe mogłem sobie pozwolić na 2 gniazda - do każdego głośnika po jednym, dlatego,żeby włąśnie mieć te 16 ohm. Będzie jeszcze dorobiony przełącznik i osobne gniazdo na 8 ohm. Tym samym 2 kolumny podłączone równolegle będą mogły chodzić również na 4 ohm-y. A być może jedna kolumnę w ogóle sprzedam - zobaczy się.

Obróbke narożników wykonałem ręcznie co by potrenować przed profilowaniem gryfu Tele :mrgreen:
Załączniki
1.jpg
2.jpg
3.jpg
5.jpg
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2012-02-24, 13:07

Bardzo profesjonalnie. Co tam masz w środku, jakie głośniki, czym i jak oklejałeś, jaki rodzaj połączeń pomiędzy elementami /czopy, listwy narożne/, jakieś wzmocnienia wewnętrzne, wytłumienie itp. informacje. Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
popik10

Post autor: popik10 » 2012-02-24, 13:41

Piniasty, zdarłeś mamie narzutę z kanapy?? :-D
Co to za materiał??
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Post autor: Piniu » 2012-02-24, 14:09

Juz wyjaśniam:

w środku sa głośniki 240W firmy Alphard (wiem, szału nie ma, ale przecież zawsze mozna wymienic), kolumna jest skręcano-klejona tzn. na narożnikach sa wzmocnienia z drewna, to wsszystko jest sklejone i skręcone, żeby było mocne i żeby specjalnie nie kupować wielkich ściagaczy, których nie mam. Poniższe zdjęcia sa zrobione w trakcie pracy po oklejeniu i pierwszym pasowaniu pomalowanej płyty przedniej. Płyty przednia i tylna równiez sa przykręcane do drewnianych listew (już bez kleju, co by było można zdemontowac w razie czego i głośniki wymienic np. Okleina to nie jest z kanapy :mrgreen:
, ale tez nie jest jakaś superprofi, bo te kosztuja. jest to po prostu bardzo wytrzymała zmywalna prawie-nieścieralna gruba tapeta. Długo szukałembo chcialem naprawdę mocna znależc i znalazłem. niestety szara, ale nawet to lepiej.
W środku jest włożone luzno wytłumienie z pianki 1 cm takiej jak sie mniej wiecej za kaloryfer przykleja. Ono stoi w pionie po łuku bejmując głośniki. też pokazuje to rysunek. To chyba tyle. Reszya - narożniki, raczki, terminal ze sklepu ;) Aha.. materiał na przodzie kupiony w sklepie z tkaninami, jest to cos niby na płaszcze i kurtki, ale bardzo rozciagliwe, rzadkie, ale dosc grube i bardzo mile w dotyku. Idealnie sie nadaje na zasłoone głosników.
Załączniki
tlumienie.jpg
tlumienie.jpg (11.63 KiB) Przejrzano 5113 razy
kol2.jpg
kol1.jpg
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Post autor: Piniu » 2012-07-05, 08:25

Ponieważ ślub za pasem kolumna poszła do "żyda". Na szczęście mam jeszcze materiały na następną także nie zostanę bez niczego ;) Klient bardzo zadowolony. Cytuje: "...podłączyłem pod swojego wzmaka i oniemiałem uzyskałem nowe zajebiste brzmienie ... " - cieszą takie słowa.
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Post autor: Piniu » 2012-08-11, 14:11

Druga kolumna gotowa ;) Wygląda tak samo jak pierwsza no może poza tym,że tym razem tylna ścianka jest też obita oraz dodałem więcej wzmocnień i trochę inaczej zamocowałem i połączyłem głośniki. brzmi oczywiście przyzwoicie :)
Załączniki
IMG_20120810_170318.jpg
IMG_20120810_170931.jpg
IMG_20120810_170955.jpg
IMG_20120810_171013.jpg
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2012-08-11, 15:52

Nie wiem, czy nie "udusiłeś" mnóstwo dźwięku w tym, że zamknąłeś pakę z tyłu. Dalej, moim zdaniem przednia ściana jest wiotka w punkcie , gdzie masz najmniejsza odległość pomiędzy głośnikami i przy dużym kopie będzie 'furczeć'. W tym miejscu powinno się połączyć przód z tyłem solidnym łącznikiem. Pomijam fakt, że lepszym rozwiązaniem jest wykonanie "klatki z tych krawędziaków i do niej dokręcić płyty poszycia. Daje to lepszy efekt akustyczny, pomijam konstrukcyjny. Ale tak optycznie bardzo dobrze skrojona paczka.
Jakie wyjście, jack x 2 + zaciski, czy tylko zaciski, jakie głośniki, jak mocowane, z czego grill,
jak wykonany, czym pokrywałeś całość, jaką metodą. Ale pytań, co? :-D :-D :mrgreen:
Czy wszystko tak samo jak piętro wyżej?
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Post autor: Piniu » 2012-08-11, 16:43

Tak samo jak piętro wyżej. Różnice tylko takie jak napisałem czyli dodanie więcej listew, przymocowanie głośników od środka(poprzednio były od zewnątrz włożone) co dało mi idealnie prostą ściankę przednią, gruuube kable podłaczone tym razem do zacisków od których idzie teraz taki sam gruuuby kabel do wzmacniacza. Dodalem też więcej śrub do skręcenia całości w celu wiekszego wzmocnienia. Kolumna jest jak wyżej klejono-skręcana tzn, że listwy są i przykręcone i przyklejone.
ODPOWIEDZ