Radius

Jak się to robi ... pytania i odpowiedzi.

Moderator: poco

OlseNN
Posty: 125
Rejestracja: 2011-12-19, 10:34
Lokalizacja: Wałbrzych
Kontakt:

Post autor: OlseNN » 2011-12-22, 21:31

poco pisze:OlseNN, Takie rozwiązanie tez jest na YT, gdzie wykorzystana została szlifierka taśmowa i wahadło z zamocowaną podstrunnicą bujające się nad taśmą . Tym samym nie jest potrzebny klocek do obróbki zgrubnej.
O! To tego akurat nie namierzyłem. Dzięki za info.
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2011-12-22, 21:48

To jest tu
http://www.youtube.com/watch?v=VoJTtMsWDRk
Pozdrawiam, Ryszard
Ostatnio zmieniony 2013-05-27, 23:14 przez poco, łącznie zmieniany 1 raz.
via vita curva est
Awatar użytkownika
skiper01
Posty: 123
Rejestracja: 2012-12-25, 20:13
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: skiper01 » 2013-05-24, 18:33

Mam pewien problem z wyfrezwanie klocka radiusowego na cnc. Gdy frezuje promień 7.25 w rzeczywistości wychodzi 9.5. Ma ktoś pomysł dlaczego tak to wychodzi (popik czekam na podpowiedź). Czy ma to związek z tym, że wykonuje to frezem palcowym (płasko zakończonym)? Czy kulowym by to lepiej wyszło (tylko takiego nie mam)? Mogę też podesłać dxf aby obadać sytuację.
popik10

Post autor: popik10 » 2013-05-27, 07:17

Podeślij dxf, coś za duża ta rozbieżność wynikająca z płaskiego freza. Podejrzewam, że wali się coś przy konwersji. Ja też kiedyś przy robieniu modelu zamiast promienia użyłem średnicy i wyszedł mi "mały kosmos".
Zdarza się - normalne :-D
Pozdrawiam
Ps. Jak Ty to frezujesz robisz model 3d i z tego jedziesz czy inna opcja??
Awatar użytkownika
skiper01
Posty: 123
Rejestracja: 2012-12-25, 20:13
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: skiper01 » 2013-05-27, 19:10

Tak więc robię to tak jak w manualu biesseworks'a
"15.9 Informacje o programowaniu frezowania pionowego w YZ/XZ
Aby przeprowadzić liniową lub zakrzywioną operację tworzenia kieszeni na górnej powierzchni części, jak to ukazano na rysunku 200, postępuj wg poniższych instrukcji.
Rysunek 200


 Utwórz geometrię/obróbkę na ścianach boków lub ścianach niestandardowych.
 Zdefiniuj następujące pola danych:
Geom. identif.; wprowadź kod identyfikacyjny geometrii.
Depth; wprowadź głębokość frezowania poziomego; jak głęboko narzędzie wchodzi w część.
Tool Code; wprowadź typ narzędzia, które ma być użyte.
Correction; wybierz opcję Centre Corr..


Lead-in Type ->; wybierz opcję None, ponieważ ta operacja obróbki nie musi określać typu wejścia.
Lead-out Type ->; wybierz opcję None, ponieważ ta operacja obróbki nie musi określać typu wyjścia.
Groove; określ punkt początkowy obróbki w osi Z, tzn. odległość od górnej powierzchni części.
(AZ) (AZ) -abs ; określ kąt inklinacji narzędzia w osi Z. Aby przeprowadzić frezowanie nieinklinowane, wpisz wartość 0.
Over-material; określ wartość nadwyżki materiału. Wartość dodatnia przesuwa wierzchołek narzędzia na zewnętrzny kraniec części."

W programie wpisuje radius, x,y początkowei x,y końcowe oraz przyrost radiusa w milimetrach oraz wszystko jak powyżej, robie to na korekcji centralne bo ani na lewej ani na prawej program tego nie chce optymalizować. Frez użyty do tego celu to 14mm.

Link do dxf http://sendfile.pl/325531/klocek_radius.dxf Program jest pisany na zmiennych więc możesz ich nie widzieć.

Generalnie tak to wygląda
Obrazek
Obrazek
popik10

Post autor: popik10 » 2013-05-28, 08:09

To jakiś kosmos dla mnie :-D
JA robię model w rhino konwertuję do g-kodu.
Twoja maszyna pewnie tego nie czyta.
Depth; i inne opcje:
Czy to znaczy że sam podajesz parametry koła??

Jeśli tak, chyba niestety Ci nie pomogę, mogę ew. narysować Ci taki klocek i wysłać g-kod z modelem 3d - nie wiem czy w biesseworks możesz wczytywać i frezować 3d.
Jak coś daj mejla na priv
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
skiper01
Posty: 123
Rejestracja: 2012-12-25, 20:13
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: skiper01 » 2013-05-29, 19:21

Niestety biesseworks nie odczyta tego. Czyta pliki ISO, ale nie czy rhino takowy format obsługuje. Co do mojego programu jest to tylko punkt startowy, głębokość, promień i przyrost promienia powtórzone co 4mm aby wyszedł takowy klocuszek :)
ODPOWIEDZ