Przygotowanie szablonu - Corel Draw

Jak się to robi ... pytania i odpowiedzi.

Moderator: poco

Awatar użytkownika
shopiK
Posty: 859
Rejestracja: 2012-06-01, 18:32
Lokalizacja: Łódź

Przygotowanie szablonu - Corel Draw

Post autor: shopiK » 2012-06-20, 13:51

Czy ktoś z was używa corela? Mam narysowany projekt - testowałem już wydruk w skali 1:1.
Mogę się przymierzyć do przygotowania szablonu dla frezarki. Jeszcze nie mam frezarki, ale domyślam się, że kołnierz kopiujący frezarki ma nieco większą średnicę niż frez.
Znając różnicę, powinienem o tyle pomniejszyć szablon (przy krzywych zewnętrznych) lub powiększyć (np. przy otworach na pickupy, czy gryf).

Czy jest jakaś funkcja w corelu, która narysuje mi taką "obwiednię" wokół projektu?

A może robi się to wszystko w ogóle inaczej? Może te różnice są pomijalne (chociaż nie wydaje mi się - szczególnie przy gnieździe gryfu)
popik10

Post autor: popik10 » 2012-06-20, 15:08

Kopiujesz sobie ten obiekt.
Zmień sobie tę linię na inny kolor, nadaj jej grubość 2x tyle ile chcesz uzyskać (a to dla tego że ta twoja linia jest środkiem dla tej która powstanie) .
Jak już masz taką grubą linię w menu "rozmieść" dajesz - przekształć kontur w obiekt.
Potem tylko ctrl-k i rozdzielasz tę grubą linię na dwa obiekty. Wywalasz zewnętrzny obiekt i gotowe.

Nie wiem jak to w wersji angielskiej i innych wcześniejszych. Ja to miałem na x5

Generalnie polecam ilustratora

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
shopiK
Posty: 859
Rejestracja: 2012-06-01, 18:32
Lokalizacja: Łódź

Post autor: shopiK » 2012-06-20, 21:56

Ok. W angielskiej wersji będzie to: menu Arrange -> Convert Outline to Object. Tyle, że u mnie nie można było tak po prostu usunąć zewnętrznego konturu. Trzeba było dać z menu (prawy przycisk myszy) break apart - i dopiero węzeł po węźle (nodes) usunąłem kontur.

Niemniej działa - dzięki.
Awatar użytkownika
blazej
Posty: 59
Rejestracja: 2012-07-10, 13:17
Lokalizacja: Rogoźno WLKP

Post autor: blazej » 2012-07-13, 12:47

Można też narzędziem "Obrys".
Istnieje opcja obrysu do wewnątrz, na zewnątrz oraz "w obie strony" w przypadku, gdy mamy figurę ''otwartą", np. linię.
Funkcja ta (w przypadku x11 oraz x12) znajduje się tutaj:
http://imageshack.us/photo/my-images/693/obrys.jpg/

ps. wiem, że temat stary, a problem rozwiązany, ale opcja obrysu może przydać się komuś przeglądającemu forum w przyszłości. zdaje mi się też, że ten sposób jest dokładniejszy (w stosunku to pogrubiania linii), ponieważ do (zdaje mi się) tysięcznych milimetra jesteśmy w stanie określić przemieszczenie się linii obrysu.
i co ważniejsze: nic nie musimy później usuwać ;-)
pozdro
Born to lose, Live to Win!
Awatar użytkownika
shopiK
Posty: 859
Rejestracja: 2012-06-01, 18:32
Lokalizacja: Łódź

Post autor: shopiK » 2012-07-17, 16:58

Faktycznie jest taka opcja, chociaż pierwsza też jest dobra, ponieważ umożliwia korygowanie krzywych według własnego uznania.
Zenek_Spawacz

Post autor: Zenek_Spawacz » 2012-07-17, 21:17

Ja osobiscie robie to na papierze w skali 1:1 , jakos bardziej naturalnie mi to wychodzi.
Awatar użytkownika
shopiK
Posty: 859
Rejestracja: 2012-06-01, 18:32
Lokalizacja: Łódź

Post autor: shopiK » 2012-07-17, 23:13

Wiesz. Dla mnie grafika komputerowa nie stanowi problemu - co innego robótki ręczne. Ja lubię sobie zwizualizować różne pomysły. Mogę łatwo podmieniać różne elementy, układy itp. Tak robię w różnych dziedzinach - czy to plakat, czy okładka, czy projekt malowania czy wreszcie projekt gitary - a przy okazji jest jeszcze precyzja, której ja osobiście nie osiągnę na szybko z ręki. Dla mnie szybciej.
Zenek_Spawacz

Post autor: Zenek_Spawacz » 2012-07-17, 23:47

Chodzi mi bardziej o dystans. Instrument narysowany na papierze w naturalnej skali jest mi latwiej ogarnac. Na ekranie kompa wychodzi ladnie ale potem po przeniesieniu wydaje mi sie calkiem inny. To raczej osobiste odczucie bo inni daja sobie z tym rade bez problemu.
Awatar użytkownika
shopiK
Posty: 859
Rejestracja: 2012-06-01, 18:32
Lokalizacja: Łódź

Post autor: shopiK » 2012-07-18, 00:04

A... to zrozumiałe. Ja też sobie drukuję projekty (nie tylko lutnicze) w naturalnej skali. Chociaż nie zawsze... Mam duży monitor :-) (szkoda, że cała gitara się nie zmieści, ale korpus owszem)

Co do projektów gitary. Wiadomo, ja dopiero jeden przygotowałem, ale tu już się zgodzę. Nakleiłem sobie na sklejkę i wyciąłem (otrzymując szablon). To dało nowe możliwości. Przykleiłem sobie szablon gryfu - wziąłem tą sklejkową gitarę w rękę, oparłem dłoń na narysowanym mostku (jak idiota marzyciel) i... od razu wiedziałem, że gałki trzeba przesunąć :-)
ODPOWIEDZ