Zerwany gwint w mocowaniu gryfiu

Jak się to robi ... pytania i odpowiedzi.

Moderator: poco

Awatar użytkownika
kargul.x
Posty: 4
Rejestracja: 2022-05-13, 19:02

Zerwany gwint w mocowaniu gryfiu

Post autor: kargul.x » 2022-05-18, 07:23

Cześć, mam gitarę z zerwanym "drewnianym gwintem" w gnieździe na jeden z 4 wkrętów mocujących gryf.
W jaki sposób powinienem to porząnie naprawić?
Myślałem, żeby włożyć cienki kawałek drewna, "żeby otwór był ciaśniejszy", do tego zmienić wkręt na nieznacznie grubszy i z ostrzejszym gwintem. Ewentualnie dodać trochę kleju do drewna. Nie mam lepszego pomysłu, ale nie wiem czy to nie będzie zbytnia prowizorka. Sama wymiana wkrętu na grubszy raczej odpada, bo musiałby być ze 2 razy grubszy.
Oryginalny wkręt ma tępy gwint o niewiele większej średnicy niż rdzeń. Nic dziwnego, że ktoś uszkodził gniazdo. Ciekawe w jakim stanie są pozostałe 3, trudno to ocenić.
Awatar użytkownika
SebastianL
Posty: 749
Rejestracja: 2020-06-16, 08:55
Lokalizacja: Gliwice

Re: Zerwany gwint w mocowaniu gryfiu

Post autor: SebastianL » 2022-05-18, 15:03

Trzeba to rozwiercić, zaczopować i wykonać nowy otwór. Jeśli na wierzchu jest płytka maskująca, to nie będzie nic widać.
Awatar użytkownika
kargul.x
Posty: 4
Rejestracja: 2022-05-13, 19:02

Re: Zerwany gwint w mocowaniu gryfiu

Post autor: kargul.x » 2022-05-18, 21:21

Myślałem też o tym, tylko czy czop będzie się na tyle mocno trzymał, że wkręt go nie wyrwie? To stara gitara Presto Lang z regulacją kąta nachylenia gryfu, więc połączenie jest bardziej narażone działanie sił o zmiennym kierunku. Wkręt położony bliżej gółwki, więc mocniej pracuje na wyrywanie. Dlatego się zastanawiam, czy jednak nie lepiej zachować oryginalną strukturę drewna, niż czopować.
Awatar użytkownika
SebastianL
Posty: 749
Rejestracja: 2020-06-16, 08:55
Lokalizacja: Gliwice

Re: Zerwany gwint w mocowaniu gryfiu

Post autor: SebastianL » 2022-05-18, 23:21

Nic się z czopem nie stanie, byleby był dopasowany. To najpewniejsze rozwiązanie.

Większy wkręt też powinien zadziałać, ale upewnij się, czy jego główka zmieści się w płytce/zaślepce.
informatkot
Posty: 457
Rejestracja: 2010-03-14, 10:48

Re: Zerwany gwint w mocowaniu gryfiu

Post autor: informatkot » 2022-05-19, 04:44

Czopowanie to najlepsze rozwiązanie. Najlepiej drewnem tego samego gatunku. Jeśli myślisz o większych zmianach to można zastosować wkrętki gwintowane jeśli dobierzesz odpowiednią śrubę.
Życzę miłego dnia
Rafał
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Zerwany gwint w mocowaniu gryfiu

Post autor: PiotrCh » 2022-05-20, 19:23

Rozwiercić pod średnicę kołka czopującego (z drewna twardego, może być kołek z buczyny),
zaczopować (z klejem do drewna),
wyrównać,
napunktować,
nawiercić pod średnicę wkręta (bez gwintu),
przykręcić gryf,
cieszyć się udaną naprawą.
pozdrowienia
Piotr
ODPOWIEDZ