Belki rzeźbione wraz z płytą

Jak się to robi ... pytania i odpowiedzi.

Moderator: poco

Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Belki rzeźbione wraz z płytą

Post autor: PiotrCh » 2021-01-03, 22:29

Czy ktoś z kolegów ma swoje zdanie na team takiego rozwiązania?

http://www.mccarthystringedinstruments. ... age12.html

Nie ukrywam, kuszące. Inaczej to całe drewno idzie w wiór.
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: Belki rzeźbione wraz z płytą

Post autor: Jan » 2021-01-03, 22:45

Z tego co wiem to robi tak się w skrzypcach i widziałem takie belkowanie na necie właśnie w skrzypkach. Nie mam pojęcia jak to wpływa na dźwięk ale przy takim rozwiązaniu nakład pracy jest ogromny w porównaniu z klejonymi belkami, nie można dodatkowo nadać naprężenia które powoduje doginana i dociskana belka. W skrzypcach ponoć belki się wymienia gdy skrzypce tracą dźwięk. Ja bym sobie odpuścił chyba, że ktoś ma jakieś dwa egzemplarze porównawcze gdzie w jednym jest doklejane belkowanie a w drugim kształtowane z płyty i jest znacząca korzyść drugiego rozwiązania w jakości dźwięku.

Edit: jak dowiedziałem się od naszego kolegi który dużo więcej wie w temacie budowy skrzypiec takie rozwiązanie w skrzypcach było stosowane przez wiejskich dłubaczy z braku odpowiedniej wiedzy na temat budowy instrumentu.

Edit: jak sądzę tego typu rozwiązanie w archtopach ktoś zastosował by pominąć etap formowania i klejenia belek do płyty, pewnie takie płyty wykonuje się na CNC przy okazji zaoszczędzając czas i materiał. Tak, że wydaje się to raczej wyrachowanym obliczeniem fabryki produkującej gitary niż praktyką lutniczą mającą polepszyć walory dźwiękowe instrumentu.
Pozdrawiam Janek
Awatar użytkownika
waldek
Posty: 119
Rejestracja: 2020-07-13, 18:41

Re: Belki rzeźbione wraz z płytą

Post autor: waldek » 2021-01-04, 16:44

Zgadzam się z Janem, wygląda na to że głównym powodem zastosowania takiego rozwiązania jest oszczędność czasu. Jest opis teoretyczny dotyczący brzmienia, a brakuje opisu potencjalnych problemów strukturalnych które taka konstrukcja powoduje
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Belki rzeźbione wraz z płytą

Post autor: PiotrCh » 2021-01-04, 16:56

W przypadku, gdy płytę wybiera frez sterowany komputerem - faktycznie jest to oszczędność czasu - ale i materiału, wykorzystuje się materiał "pierwotnie" przeznaczony na straty. W przypadku ręcznej techniki wybierania, tu też wydaje mi się, że metoda jest szybsza bo unikamy wykonania belki, dopasowania jej krzywizny do krzywizny płyty, klejenia. Więc w każdym wariancie zyskujemy czas i materiał.
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
SebastianL
Posty: 749
Rejestracja: 2020-06-16, 08:55
Lokalizacja: Gliwice

Re: Belki rzeźbione wraz z płytą

Post autor: SebastianL » 2021-01-04, 20:51

Mi się wydaje że takie garby mają mniejszą sztywność niż doklejone belki, gdyż nie są one równoległe względem słoi. Nie wykorzystuje się więc w takim rozwiązaniu całego potencjału drewna. Przypomina mi to frezowanie gryfu z jednego kawałku drewna, którego główka jest bardziej wrażliwa na łamanie niż doklejana.
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Belki rzeźbione wraz z płytą

Post autor: PiotrCh » 2021-01-04, 21:13

W gryfie z jednego kawałka w przejściu główki w szyjkę siły działają bardzo niekorzystnie. Występuje silne zginanie, a więc naprężenia normalne, które dążą do rozerwania włókien, które nie dość, że zostały wystawione na te siły to jeszcze są krótkie z racji geometrii gryfu.

Tutaj faktycznie włókna będą krótsze (bo belki biegną pod kątem do kierunku włókien), ale są wciąż dobrze ustawione na dzianie sił wewnętrznych. Więc nie będzie to tak podatne na pękanie jak w przypadku główek w rzeźbionych bez sklejania gryfach.

Sztywność na naginanie takiej belki można podnieść zwiększając ich wysokość. można poszerzyć ich podstawę i jeszcze na inne sposoby. Gitary, które zalinkowałem w tym wątku są raczej lepsze niż gorsze, brzmią też całkiem fajnie... no sam już nie wiem.
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: Belki rzeźbione wraz z płytą

Post autor: Jan » 2021-01-05, 07:41

Zrobisz jak będziesz chciał ja bym nie robił takiej belki. Nie przekonuje mnie, że praca będzie szybsza przy takiej belce ja sądzę, że będzie znacznie więcej pracy a komfort wybierania materiału przy tworzeniu sklepienia jest żaden bo belka ciągle przeszkadza przy pracy narzędziami i spowalnia ruchy. Oglądałem filmy jak wklejają belkę do archtopów i ona jest specjalnie tak wycięta by trzeba ją było docisnąć żeby pasowała i dała się przykleić. Wiemy po co, po to by wywołać dodatkowe naprężenia (Prof. Skalmierski) a przy belce rzeźbionej z topu pozbawiamy się takiej możliwości.
Pozdrawiam Janek
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Belki rzeźbione wraz z płytą

Post autor: PiotrCh » 2021-01-05, 10:38

Janek - masz rację. Nie wchodzę w to:)
Dziękuję kolegom za wiaderko wody.
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: Belki rzeźbione wraz z płytą

Post autor: Jan » 2021-01-05, 11:46

To dobrze zwłaszcza, że belki na top już wycięte :-)
Pozdrawiam Janek
ODPOWIEDZ