Basóweczka z wajchą

Dyskusje i prezentacje projektów i planów

Moderator: poco

Awatar użytkownika
Klejpull
Posty: 17
Rejestracja: 2022-03-25, 09:14

Basóweczka z wajchą

Post autor: Klejpull » 2022-05-27, 14:24

Witam! Projekt usprawniania mojego głównego basu tak zainteresował mnie dłubaniem, że postanowiłem wziąć się za pierwszy poważniejszy projekt- choć nadal nie do końca poważny, a na pewno amatorski :)
Od kilku lat w piwnicy leży i marnuje się gitara elektryczna mojego brata- jakiś no-name, dość tanio wykonany, jak się później okazało, z korpusem ze sklejki. to co mogło pordzewiało, struna została jedna, siodełka brak. Na elektryka się nie przerzucę, a brat "karierę" porzucił już dawno, więc za jego pozwoleniem pobawię się tym instrumentem i może wyjdzie coś grywalnego.
Od zawsze w tej gitarze fascynowały mnie dwie rzeczy- potężny mostek tremolo, z wajchą jak łyżka do butów oraz proporcje. Przez mały korpus gitara sprawia wrażenie przeskalowanej basóweczki, więc...może zrobić z tego bas?
Rzecz jasna przez menzurę i gryf będzie to 4 strunówka, strojona wyżej, nie wiem czy już klasyczne piccolo, ale jakby udało się skutecznie nastroić ją ADGC będę zadowolony, bo będzie to oktawę wyżej niż mój główny bas.

Plany- przeszlifować i poprawić nieco rzeźbę korpusu- basy zazwyczaj są bardziej obłe, dodatkowo ten korpus ma kilka krzywizn które wyglądają mało szlachetnie. Potem oczywiście lakier. Po pierwszym szlifowaniu wyszło na jaw, że jest to sklejka, nie ma się więc czym chwalić- będzie lity kolor, jeszcze nie zdecydowałem jaki, ale póki co celuję w miętę.
Z osprzętu na pewno zostanie mostek, nie odmówię sobie basówki z tremolo. Klucze już kupione- srebrne, kształt jak Warwick. Przetwornik mam już jeden na oku, przyznam że zależy mi na chromowanej obudowie, by pasował do reszty hardware'u. Komora na przetwornik jest ogromna, a sam pickup trzyma się na maskownicy, więc mam tu dowolność mocowania.

Póki co poza rozłożeniem gitary i kupieniem kluczy i siodełka udało mi się zacząć szlifować korpus, postaram się wklejać dalsze raporty z budowania tego dziwadła :)
Załączniki
20220526_225938.jpg
Pierwsze szlifowanie
20220513_201953.jpg
Gitara "prosto z piwnicy"
Awatar użytkownika
Klejpull
Posty: 17
Rejestracja: 2022-03-25, 09:14

Re: Basóweczka z wajchą

Post autor: Klejpull » 2022-06-02, 11:48

Mały update i pytanie:
Lakier z korpusu usunięty, jak wcześniej pisałem- sklejka więc nic do eksponowania, ale naszła mnie myśl czy by nie przykleić na niego i na główkę forniru z czeczotem. Zamówiłem dwa- topola i orzech, prezentują się ślicznie, ale ile same arkusze są w miarę proste (0,6mm) to ma pofalowania na całej powierzchni: odchyłki ok 7mm na "falach rozpiętości ok 8cm.
Jak najlepiej nakleić go by idealnie przylegał? Rozumiem że wikol i przyciśnięcie na dłuższy czas ściskiem stolarskim do jakiejś płyty, ale są jakieś tricki dodatkowe? Zwilżanie forniru, prasowanie żelazkiem?
Awatar użytkownika
Klejpull
Posty: 17
Rejestracja: 2022-03-25, 09:14

Re: Basóweczka z wajchą

Post autor: Klejpull » 2022-06-06, 09:20

Pierwsze w życiu fornirowanie (czeczot, orzech) za mną i wyszło nadzwyczaj dobrze :)
Decha zjechana do zera, klej nałożony wałeczkiem na obie strony, ściśnięte na noc do blatu, a potem prasowanie żelazkiem. Jeden mały szlif i powierzchnia gładka jak pupcia niemowlęcia. W dwóch miejscach ukruszył się fornir, na krawędzi ale uzupełnię to fornirem i wyszlifuję, nawet jak nie wyjdzie idealnie to nie szkodzi, i tak planuję malowanie w sunburst.
Główka zmodyfikowana- przykrojona i z wywierconymi otworami pod klucze basowe, zbędne otwory wypełnione szpachlą samochodową (wiem, prowizorka), ale z obu stron przyjdzie fornir więc mogłem sobie pozwolić na takie skróty. Po przyklejeniu fornirów dopracuje się kształt, a potem bejca :)
Załączniki
2.jpg
3.jpg
4.jpg
6.jpg
Awatar użytkownika
Klejpull
Posty: 17
Rejestracja: 2022-03-25, 09:14

Re: Basóweczka z wajchą

Post autor: Klejpull » 2022-06-13, 09:38

Najpierw mała przymiarka z osprzętem, już widzę, że trzeba nieco zmodyfikować główkę, bo razem z korpusem nie podobają mi się proporcję. Pickguard też do zmiany, duży "tył" na potencjometry a'a Marcus Miller Jazz bass zasłania za dużo ładnego drewienka, pójdę bardziej w kształt klasycznego JB.

No i pierwsze przymiarki do wykończenia- miała być fioletowa bejca z czarnym sunburstem, ale po pierwszym potraktowaniu czernią i przeszlifowaniu efekt mi się tak podoba, że nie chcę już w tym topie nic dłubać. podkreślę tylko czernią sunburst naokoł i zaczęrnię do końca boki i tył.

Do poprawy też szlifowanie boków- bejca bezlitośnie wskazałą resztki niezeszlifowanego lakieru, niewidoczne na surowym drewnie :)
Załączniki
1.jpg
2.jpg
3.jpg
ODPOWIEDZ