Kształt LP

Dyskusje i prezentacje projektów i planów

Moderator: poco

Kak
Posty: 221
Rejestracja: 2021-01-12, 21:49

Re: Kształt LP

Post autor: Kak » 2022-05-30, 20:35

Znalazłem 95% etanol i zamówiłem. Nazywa się "Alcool fin à vernir". Zobaczę czy to rozpuści szelak i jak szybko.
Szkoda że nie potrafię bimbru pędzić, to bym go uszlachetnił trochę :-)

Jak tu nie można posiadać takiego mocnego etanolu, tylko szpitale, dentyści i inni z pozwoleniem, to pewnie i sprowadzić nie można z krajów które je sprzedają.
Już złożyłem zamówienie w Toruniu ale anulowałem. Kolega mi powiedział, że miał nieprzyjemną przygodę z celnikami po kupnie płynu do klimatyzacji w samochodzie, bo nie wiedział że był nielegalny.

W tym isopropylu 10 lat temu, jasny odwoskowany szelak mi się rozpuścił w jakieś 3 dni.
Ale nie pamiętam zupełnie proporcji i z kąd je wziąłem. Był bardzo rzadki i dlatego smarowałem, smarowałem i nic to nie dawało.
Teraz przeczytałem że zaczyna się od gęstej politury a kończy na rzadkiej a ja wtedy tylko tą jedną wszystko próbowałem robić.
Awatar użytkownika
SebastianL
Posty: 749
Rejestracja: 2020-06-16, 08:55
Lokalizacja: Gliwice

Re: Kształt LP

Post autor: SebastianL » 2022-05-30, 22:12

Znów zapomniałem, że mieszkasz w Danii... Moje propozycje polskich sklepów były więc bez sensu. Trudno mi uwierzyć, żeby w Danii nie dało się kupić właściwego rozpuszczalnika. Jeśli znajdę właściwy sklep, to podam go tutaj.

Swoją drogą, może znasz jakiegoś Duńczyka, któremu można by wytłumaczyć o co chodzi, tak by poszukał właściwych ofert w kraju? To bardzo by ułatwiło sprawę.


[Dodane]

Poszperałem trochę za pomocą wyszukiwarki i znalazłem przykładowe oferty, jak w linkach poniżej. Nie rozumiem opisu tego rozpuszczalnika i faktu, że na etykiecie jest pani myjąca lustro... Mimo wszystko, skoro sprzedają to w tej samej kategorii co szelak itp., to może jest to alkohol do sporządzania politury. Jego zawartość 93 procent etanolu nie jest zgodna z tym co pisałem wcześniej. Cóż, możliwe że jest coś, o czym nie wiemy :)
46 duńskie korony to chyba niewiele pieniędzy, więc może warto ten produkt wypróbować? Jeśli ten alkohol, który zamówiłeś nie zda egzaminu, to możesz spróbować tego do szyb.

Płatki
https://www.farveogtradition.dk/shop/64 ... ellak-lys/

Rozpuszczalnik
https://www.farveogtradition.dk/shop/67 ... 93-miller/

Gotowe roztwory
https://www.farveogtradition.dk/shop/64 ... ur-250-ml/
Kak
Posty: 221
Rejestracja: 2021-01-12, 21:49

Re: Kształt LP

Post autor: Kak » 2022-06-01, 13:09

Dzięki Sebastian, że Ci się chciało szukać :-)
To jest właśnie jeden z dwóch sklepów z szelakiem które znalazłem.
Ten drugi ma więcej szelaku (z niemieckiej firmy Kremer), ale nie sprzedają spirytusu w ogóle, bo dzwoniłem i pytałem.
https://nidaros-handel.dk/shellak-100/

Taki 93 procentowy etanol "do mycia luster" to ja mam w domu, prawie 3 litry.
Używałem go jak Covid szalał. Wszędzie go sprzedają.
Kiedyś można tu było kupić wysoko procentowy spirytus, ale nagle znikł.
Coś mi się kojarzy, że ktoś na wielką skalę nielegalnie wódkę z tego robił i zmienili prawo.
Ethanol2.jpg
Pytałem na lokalnym forum i pisali że oni szelak w tym 93 procentowym etanolu rozpuszczają. Jest tani i wszędzie go można kupić. ok 15zł. Widocznie jak nie ma wyjścia to się rozpuszcza w tym co jest dostępne.

Dostałem odpowiedź ze sklepu w Toruniu, po anulowaniu zamówienia, że szelak sie rozpuszcza w etanolu. Izopropyl się nie nadaje.

Właśnie dostałem 95% francuski etanol o którym wcześniej pisałem, Alcool fin à vernir. Ale był 8 razy droższy niż ten 93 procentowy.
Teraz czekam na szelak żeby wypróbować.
Pani w sklepie Nidaros powiedziała, że na jasny odwoskowany muszę poczekać z tydzień. Nie mają go w sklepie bo się starzeje i muszą swieży bezpośrednio u producenta zamówić - to mi się podobało :-)
Te z woskiem ponoć nie starzeją się tak szybko.
Ostatnio zmieniony 2022-06-03, 15:26 przez Kak, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
SebastianL
Posty: 749
Rejestracja: 2020-06-16, 08:55
Lokalizacja: Gliwice

Re: Kształt LP

Post autor: SebastianL » 2022-06-01, 14:44

Masz szansę wypróbować te dwa rozpuszczalniki. Test porównawczy, w którym pierwej się płatki rozpuszczą zupełnie.
Kak
Posty: 221
Rejestracja: 2021-01-12, 21:49

Re: Kształt LP

Post autor: Kak » 2022-06-03, 15:22

Będę próbował, jak rozgryzę o co w tych proporcjach mieszania chodzi. Często w " paundach" na galon spirytusu są podawane.

Silnik z pękniętą ośką dostałem i wymieniłem, to i mogłem skończyć robić podstawkę pod body o kącie 4 stopnie.
Mam zamiar kiedyś body na nią położyć i wyfrezować komory na przystawki i na gryf, żeby miały 4 stopnie.
IMG_0407.JPG
IMG_0408.JPG
Żeby body się nie poruszyło na boki pomiędzy frezowaniem na płasko i pod kątem 4 stopnie, zrobiłem takie kątowniki ze sklejki, żeby bok deski na body cały czas tych kątowników dotykał.
IMG_0406.JPG
Trochę boję się zepsuć drewno i robię wszystko inne dookoła gitary, aby samej gitary nie za dużo robić :-)

Wyciąłem też kształt podstrunnicy, większy o 5mm dookoła, żeby było miejsce na paczenie i wyginanie i mam zamiar ją przykleić do gryfu...niedługo.
IMG_0384.JPG
Ciekawe jak binding się będzie przyklejało do podstrunnicy przyklejonej do niewykończonego gryfu.
Konieczne było też zrobienie tych 4 stopni w gryfie przy stopce, zanim przykleję podstrunnicę, więc zrobiłem to wykorzystując kątowniki ze sklejki.
Ustawiłem je idealnie w linii i przyczepiłem do nich gryf.
IMG_0389.JPG
IMG_0405.JPG
Trochę na oko ustawiany kant od którego kąt się zaczyna ale wygląda dobrze, bo pod lupą ustawiałem :-)
IMG_0402.JPG
Jest już jutro. Przykleiłem podstrunnicę do gryfu. Ciekawe czy będzie się trzymała ;-)
Zostawiłem parę rzeczy posmarowanych tym samym klejem i będę sprawdzał stan utwardzania się kleju.
Gryf i podstrunnica stały w oknie na słońcu z godzinę, drzwi do kuchni były zamknięte, więc i ciepło się zrobiło przed klejeniem.
Ale rzeczywicie, trzeba się streszczać. Najpierw posmarowałem klej na kawałku innej deski i sprawdzałem ile czasu będzie płynny.
Wyszło źe poniżej 1 minuty miałem żeby go posmarować na gryf i na podstrunnicę i zdjąć taśmę malarską zasłaniającą trussrod. Myślę źe w pół minuty to zrobiłem i z minutę mi zajęło ustawienie i ściśnięcie ale potem poprawiałem i więcej ścisków założyłem.

IMG_0420.JPG
Kak
Posty: 221
Rejestracja: 2021-01-12, 21:49

Re: Kształt LP

Post autor: Kak » 2022-06-05, 15:39

Czy jest jakiś sposób źeby jakoś sprawdzić ten klej i jak się skleiło?
Nie chciałbym żeby podstrunnica odskoczyła jak napnę trussrod - a moźe to jest właśnie sposób na sprawdzenie klejenia :idea: ;-)
Długo trzeba czekać po klejeniu żeby klej był maksymalnie mocny?

O tym kleju sprzedawca pisze tak: This is the strongest hide glue we ever came across.
Technically spoken: Bloomgrams 450-480, mps 150-160

Czytałem, że nim klej mocniejszy tym szybciej gęstnieje. Ale że w sklepie ze sprzętem do budowy gitar był, bo wziąłem ten.

Zanim skleiłem, posmarowałem trochę hide glue na kawałku buku, żeby zobaczyć jak szybko robi się gęsty.
Teraz dłutem próbowałem usunąć klej z buku i wygląda jakby prawie nie wsiąknął w drewno, bo lekko płatami prawie odchodził.
IMG_0422-001.JPG
Na palisandrze chyba lepiej się trzyma. Nie mogę samego kleju podważyć dłutem.
IMG_0423.JPG
Po klejeniu wytarłem pędzelek w kawałek ręcznika papierowego. Jak patrzę dzisiaj to klej na wylot nawet nie przesiąkł.
Ale jest sztywny i sprężysty. Zachowuje się identycznie jak żywica epoxy w bardzo cienkim włóknie szklanym.
Hide glue i serwetka.jpg
Kak
Posty: 221
Rejestracja: 2021-01-12, 21:49

Re: Kształt LP

Post autor: Kak » 2022-06-08, 19:30

Jakby ktoś miał ochotę spróbować siły z hide glue, to ja też się streszczałem za smarowaniem,
tak jak ten chłopak na filmie :-) Nie ma czasu do stracenia. Chodzi mi tylko o ten kawałek jak po ogrzewaniu suszarką klej smaruje, bo to co on z tym sznurkiem później robi, to trochę za wolno wygląda. Klej pewnie zastygł zanim skończył owijać.
https://youtu.be/rJnbkMKPLKM?t=383

Dzisiaj przefrezowałem sklejoną podstrunnicę na płasko, po klejeniu. Tylko 0,2mm zebrałem.
Dokleiłem teź małe klocki koło śrub, żeby przykręcenie śrubami nie przechyliło mi gryfu, jak go przykręcę podstrunnicą do dołu.
IMG_0430.JPG
Ciekawe że ten fioletowy kolor podstrunnicy zrobił się badziej brązowy jak poleźał parę miesięcy.
Dzisiaj po przefrezowaniu znowu fioletowy się zrobił. Widać różnicę na zdjęciu, górna część podstrunnicy z 1 cm przefrezowana.

IMG_0428.JPG
Moźe moźna sobie wybrać który kolor się chce, w zaleźności kiedy się ją posmaruje olejem ;-)
Kupiłem lemon oil do podstrunnic kiedyś.
Kak
Posty: 221
Rejestracja: 2021-01-12, 21:49

Re: Kształt LP

Post autor: Kak » 2022-06-09, 17:38

Nie mogłem się juź doczekać, źeby zobaczyć co w tym drewnie się kryje.
Przykręciłem gryf podstrunnicą do dołu, Przefrezowałem go żeby juź miał finalną grubość 1,5 cala czyli 38,1mm.
Musiałem podzielić gryf na kilka części, bo trochę za dużo czasu to zajmuje, więc na razie tylko stopka.
Ciekaw jestem czy te części się ładnie połączą.
A przejście z gryfu na główkę może ręcznie zrobię, mimo źe narysowałem gryf, z kilkoma błędami na powierzchni, bo nie wszystko potrafię narysować.
Pic2-001.JPG
IMG_0440.JPG
IMG_0444.JPG
IMG_0450.JPG
IMG_0452.JPG
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Kształt LP

Post autor: PiotrCh » 2022-06-09, 18:20

Ładnie stopa wyszła. Jak maszyna nie kichnie to będzie ładny gryf.
pozdrowienia
Piotr
Kak
Posty: 221
Rejestracja: 2021-01-12, 21:49

Re: Kształt LP

Post autor: Kak » 2022-06-09, 18:43

Dzięki.
No właśnie. Niedawno kichnęła jak oś silnika jednej osi pękła i stanęła, a druga oś pojechała dalej.
Jakby tak się teraz stało, to by mi mogło gryf na pół przeciąć.
Mam nadzieję źe wytrzyma do końca projektu.

Ale nie mam wyczucia czy ten gryf jest za gruby, za okrągły, czy jaki.
Jest taki jak w planach.

Parę dni temu dzwoniłem, pytałem i złoźyłem podanie o pozwolenie na sprowadzenie mocnego etanolu.
Właśnie dostałem odpowiedź, że muszę płacić.
Za sprowadzenie jednego litra 99,9% etanolu z innego kraju UE muszę zapacić 93 zł. ( w duńskich koronach ).
Każdy litr tyle kosztuje.
Trochę drogo, jak rozpuszczalnik do szelaku w Toruniu kosztuje 21 zł za 1 litr.
Na razie tym 96% który mam spróbuję, jak szelak dojdzie kiedyś.
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Kształt LP

Post autor: PiotrCh » 2022-06-09, 19:22

Znam różne przypadki. Dlatego jak człowiek sam spieprzy to jakoś tak lżej niż jakby maszyna miała coś narozrabiać.
Czy gryf będzie wygodny to sam musisz ocenić. Nie ma jednego standardu. Ja mam tak, że w zależności od gitary gryf może być inny. W telecasterze gruby gryf mi nie przeszkadza, w stracie wolę cieńszy:)

Z tym spierytusem to masz rzeczywiście pod górkę. Rozważ nitro. Stare LP były tak malowane. Ładnie się to postarzało, popękało. Jest klimat. Politurę zostaw może na projekty akustyczne?
pozdrowienia
Piotr
Msawik
Posty: 74
Rejestracja: 2018-06-23, 11:13

Re: Kształt LP

Post autor: Msawik » 2022-06-10, 06:00

Gratulacje, wygląda bardzo dobrze.
Jaką docelową grubość gryfu (z podstrunnicą) na 1 i 12 progu masz zamiar zrobić?
Kak
Posty: 221
Rejestracja: 2021-01-12, 21:49

Re: Kształt LP

Post autor: Kak » 2022-06-10, 16:35

No nie, nie będę teraz lakierów i olejów kolekcjonował ;-)
Najpierw kupiem Danish oil go gitary, którego nie wiele osób w Danii zna. To jest chyba amerykański olej.
Potem ktoś kto drewniane części dubeltówek na polowania często smaruje olejem napisał, że Tru oil będzie lepszy, to kupiłem Tru oil. Wydaje mi się że mniej śmierdzi od Danish oil'a podczas wysychania.
No ale Twój LP PiotrzeCh, jest bardzo ładnie szelakiem wykończony i można to zrobić w domu, to zamówiłem szelak.

Nitro nie jestem pewien czy jest tu dostępne, tak jak mocne spirytusy.
Znam lakiernika i mówił że już od dawna takimi lakierami nie lakierują samochodów.

Widziałem źe efekt popękanego lakieru jak na starych LP można uzyskać przez wsadzenie gitary do zamrażarki na noc, po czym wyjąć ją i stukać czymś w lakier, ale nie wiem jak zrobić żeby lakier w określonym kierunku pękał. Na szczęście nie mam zamiaru tego robić ;-)


Msawik:
Dzięki.
Często zastanawiam się do kąd doszedłeś z robieniem swojej. To to mnie zmotywowało źeby przy mojej coś bardziej widocznego zrobić ;-)

Grubość gryfu (podstrunnica ma być 5,5mm grubości na środku, na całej długości):
1 próg 24mm
12 próg 25,7mm
Z tym że sam obrysowywałem rysunek PDF gitary, który też musiałem dopasować, rozciągając go lub kurcząc w dwóch osiach, żeby pasował do kresek narysowananych przy kancie rysunku, z odstępem 1 calowym.

Ale muszę jeszcze raz przeczytać ten wątek, bo DR4MA i PiotrCh pisali na stronie 8 o grubości podstrunnic i miejscu na markery z boku. Moźe będę musiał grubszą zrobić, żeby markery się zmieściły. Muszę poczytać o tym i wymiarach markerów w LP. Patrzyłem przed chwilą na Strata i on ma cienką podstrunnicę i markery są zrobione na środku linii pomiędzy podstrunnicą a gryfem.

Z ciekawości zmierzyłem moją różową gitarę Vantage:
1 próg 20,3mm
12 próg 22,7mm

I Strat, wyprodukowany w Coronie, USA, w 2008 roku:
1 próg 21mm
12 próg 22,4mm
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Kształt LP

Post autor: PiotrCh » 2022-06-10, 17:33

Szelak ma swoje plusy i minusy:)
Do plusów należy bardzo lekki wygląd lakieru, a rysunek drewna jest ostry. Trochę przez analogię do fotografii - odbitki barytowe vs plastik. To są wrażenia, dla poniektórych wsio ryba.

Do minusów należy czasochłonność i trudność w osiągnięciu ładnej warstwy, ale też delikatność politury - szybko gitara nabierze charakteru vintage;)

Nie ma idealnych rozwiązań. Co do kolekcji lakierów - przecież jeszcze do zrobienia jest tyle instrumentów... zwłaszcza akustycznych:)
pozdrowienia
Piotr
Msawik
Posty: 74
Rejestracja: 2018-06-23, 11:13

Re: Kształt LP

Post autor: Msawik » 2022-06-10, 19:21

Kak, ja z kolei motywuję się Twoją budową, zaglądam codziennie do wątku, czy nie pojawiło się coś nowego :)
Ja ze swoją jestem ciut dalej niż na zdjęciu, zrobionym ze dwa tygodnie temu.
Teraz zawiesiłem się na logu, bo kiedyś takie niefortunne sobie wymyśliłem, że nie wiem jak swoimi prymitywnymi metodami je ogarnąć na główce LP :)
Wracając do grubości gryfu, chyba będę próbował celować w 21 i 22,5mm, czyli trochę cieńsze niż Ty zamierzasz.
Załączniki
img_20220611021226_IMG_20220520_195345_zmniejszamy_pl.jpg
ODPOWIEDZ