Ukulele blueberry burst

Dyskusje i prezentacje projektów i planów

Moderator: poco

Awatar użytkownika
kossimon
Posty: 172
Rejestracja: 2019-06-15, 22:36

Re: Ukulele blueberry burst

Post autor: kossimon » 2019-06-20, 22:46

Dziękuję wszystkim za uwagi.
Wygląd ma mieć mniej więcej taki: Obrazek
Plan rysuję, jak skończę podeślę.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Ukulele blueberry burst

Post autor: PiotrCh » 2019-06-20, 22:59

Świetny rysunek. Może nie techniczny, ale design ujęty bardzo ładnie.
Akustycznie to nie zagra jak ukulele, ale pod prądem - to zależy od układu elektroniki. Na pewno ma potencjał wizualny.
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
kossimon
Posty: 172
Rejestracja: 2019-06-15, 22:36

Re: Ukulele blueberry burst

Post autor: kossimon » 2019-06-20, 23:52

Dziękuję Piotrze.

Skończyłem rysować pozostałe rzeczy - na ten moment nad gryfem się nie zastanawiałem.

Tak sobie wyobrażałem konstrukcję:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Proszę o komentarze gdzie są głupoty :)

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

popik10

Re: Ukulele blueberry burst

Post autor: popik10 » 2019-06-21, 06:13

Ja tego nie widzę. Zgubienie na topie tych (7-9) mm za mostem. Tam izolinie muszą być ekstremalnie blisko. Czyli będzie straszny skos. Słabo to widzę. Jeśli już to zrobić po prostu płynny top bez podebrania jak w lp.
W takim uskoku potencjometry też problematyczne.
Radził bym zrobić model 3d. Tam wszystko wyjdzie
Awatar użytkownika
kossimon
Posty: 172
Rejestracja: 2019-06-15, 22:36

Re: Ukulele blueberry burst

Post autor: kossimon » 2019-06-21, 07:50

popik10 pisze:
2019-06-21, 06:13
Zgubienie na topie tych (7-9) mm za mostem. Tam izolinie muszą być ekstremalnie blisko. Czyli będzie straszny skos.
Ten rysunek izolinii dotyczy tylko top'u, dla wnętrza będzie delikatnie inny (dostosowany do frezu tyłu). Swoją drogą właśnie zauważyłem, że nie narysowałem otworów w tylnej desce na dostęp do potencjometrów i przełącznika.
popik10 pisze:
2019-06-21, 06:13
Jeśli już to zrobić po prostu płynny top bez podebrania jak w lp.
Tego nie rozumiem - możesz rozwinąć co oznacza "płynny top bez podebrania" ? bez rzeźbienia wgłębienia od wewnętrznej strony top'u ? płaski od środka ? jeśli tak to od początku o tym myślałem, ale koledzy sugerowali, że musi być 4-5mm.
popik10 pisze:
2019-06-21, 06:13
W takim uskoku potencjometry też problematyczne.
W miejscu potencjometrów mogę zrobić płasko (najcieńsza grubość), "ominąć" górką potencjometry.
popik10 pisze:
2019-06-21, 06:13
Radził bym zrobić model 3d. Tam wszystko wyjdzie
Odnośnie modeli 3d - nigdy na poważnie tego nie robiłem, tylko jakieś eksperymenty sto lat temu. Raczej nie mam parcia w tym kierunku. W jakim programie zazwyczaj to realizujecie ?
popik10

Re: Ukulele blueberry burst

Post autor: popik10 » 2019-06-21, 08:04

Chodziło mi o ten czarny obszar na kolorowym rysunku. Czasami jest tam płasko, a czasami nawet poniżej krawędzi bindy.
Ściągnij sobie triala Rhino.
Nie chodzi o parcie, cokolwiek to znaczy w tym wypadku. Są osoby bez wyobraźni przestrzennej i wtedy widać więcej.
Moim zdaniem to za mały gabaryt na tak duże uskoki. Wyjdzie z tego parodia lp. Ale.... Jak się nie przewrócisz itd......😉
Zrób coś takiego i będziesz miał spokój
https://m.ebay.ie/itm/LP-Ukulele-uku-uk ... r=1&_rdt=1
Awatar użytkownika
kossimon
Posty: 172
Rejestracja: 2019-06-15, 22:36

Re: Ukulele blueberry burst

Post autor: kossimon » 2019-06-21, 09:29

To jeśli uskok w stosunku do rozmiaru jest problemem to można najpierw deskę zeszlifować i wtedy zacząć robić uskok (obecnie całkowita grubość top'u ma 15mm).
Dobry pomysł ?

Parodii chcę oczywiście uniknąć, nie zależy mi na super dokładnej replice w mniejszej skali, ale generalny koncept chciałbym zachować. Sprawdziłem plany w necie - tam uskoki normalnego rozmiaru body mają po 11mm. Proporcjonalnie u mnie, uwzględniając skalę, powinien mieć około 6,8mm - to by oznaczało zeszlifowanie wstępne 3,2mm (obliczenia na szybko - wysokość body to około 27cm - nie jestem przy materiałach obecnie - piszę co pamiętam). W tym rysunku zaproponowałem uskok 10mm (bazując na docelowej grubości w środku w okolicach pickup'a i na krańcach 5mm - dlatego taki wyszedł).

Jeszcze się zastanawiam na łamliwością deski klonu 5mm - jak bardzo trzeba będzie uważać przy obróbce?

A propos przewrócenia - pełna zgoda, bardzo serio traktuję uczenie się na własnych błędach - uważam to za jedną z lepszych form nauki.

PS. Jak bym chciał takiego jak ten LP z ebay'a, którego zaproponowałeś, to bym sobie go kupił a nie budował :)
popik10

Re: Ukulele blueberry burst

Post autor: popik10 » 2019-06-21, 20:13

PS. Jak bym chciał takiego jak ten LP z ebay'a, którego zaproponowałeś, to bym sobie go kupił a nie budował :)
Zbuduj nie kupuj, podałem przykład konstrukcji.
W końcu po to się tu spotykamy.
Ale widzę, że mocno trzymasz się swojej koncepcji.
To już ostatnia rada. Może zamiast wyspy w środku, zrobisz coś lżejszego, np. tak.
Obrazek
Mam na myśli obszar mostka i strunociągu.
I jeszcze pytanko.
Zaplanowałeś już kształt i wybrania, a czy masz hardware do ukulele?
Jaki będzie most i strunociąg?
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Ukulele blueberry burst

Post autor: PiotrCh » 2019-06-21, 20:54

pozdrowienia
Piotr
popik10

Re: Ukulele blueberry burst

Post autor: popik10 » 2019-06-21, 21:16

Awatar użytkownika
kossimon
Posty: 172
Rejestracja: 2019-06-15, 22:36

Re: Ukulele blueberry burst

Post autor: kossimon » 2019-06-21, 22:30

Szkoda, że ostatnia rada.

Pomysł z tymi wyspami (zamiast półwyspu) tylko pod śruby super - na to nie wpadłem, niestety top w tym miejscu też musi być gruby, tak że zwiększy to komorę, ale cieniowania topu nie - połączenie stałe dalej z tyłem będzie.

Znalazłem taki zestaw pickup'ów:
https://www.ebay.pl/itm/Chrome-Mini-Hum ... 4338020345

Ale mostka tune-o-matic na 4 struny obawiam się, że nie znajdę - szukam od tygodnia mniej więcej - znajduję tylko basowe z rozstawem strun 18-19mm, a to trochę za dużo ...
popik10

Re: Ukulele blueberry burst

Post autor: popik10 » 2019-06-22, 21:21

Nie znajdziesz takiego mostu. Nie ma opcji. Tylko robić. Bodajże jolana miała w jakiejś gitarze proste rozwiązanie.
Obrazek
michqq
Posty: 582
Rejestracja: 2017-04-04, 20:57

Re: Ukulele blueberry burst

Post autor: michqq » 2019-06-25, 13:23

kossimon pisze:
2019-06-21, 22:30
Ale mostka tune-o-matic na 4 struny obawiam się, że nie znajdę - szukam od tygodnia mniej więcej - znajduję tylko basowe z rozstawem strun 18-19mm, a to trochę za dużo ...
To luka na rynku.
Niejaki J. John Mixson strugał (z mosiądzu) czterostrunowe mostki tego rodzaju dla ukulele i dla mandolin, i sprzedawał na ebayu amerykańskim, ale chyba zaprzestał.
Dzis zajmuje się w Gainesville lutniczymi (*) mandolinami i mandolami, które ida mu po trzy-cztery tysiące dolarów za sztukę, więc chyba nie ma czasu na mostki.

Obrazek

(*) -Jest to lutnictwo z cnc.

Ludzie (spece od mandolin) konwertuja sobie gitarowe:

Obrazek

Jak pisałem: Luka na rynku, ktoś z głową i cnc do mosiądzu - mógłby ja wypełnić.


Edycja:
Nawet Chińczycy nie mają. Najwyżej takie coś:

https://www.aliexpress.com/item/1Set-4- ... 02270.html
Skrzypce – przyrząd do łaskotania wnętrza ucha za pomocą tarcia końskiego ogona o wnętrzności barana.
popik10

Re: Ukulele blueberry burst

Post autor: popik10 » 2019-06-25, 20:01

Awatar użytkownika
kossimon
Posty: 172
Rejestracja: 2019-06-15, 22:36

Re: Ukulele blueberry burst

Post autor: kossimon » 2019-06-25, 22:07

Te chińskie mostki na ebay'u widziałem i jeśli bez przesadnego wysiłku (lub kosztów) uda się zrobić a'la tune-o-matic to wolałbym jednak spróbować.
popik10 pisze:
2019-06-25, 20:01
Pomocny link mam nadzieję
https://www.mandolincafe.com/forum/thre ... in-bridges
Nie pomyślałem o obróbce z aluminium - super pomysł, dziękuję.

A propos konstrukcji to myślę, myślę i jestem coraz bliżej tymi myślami czegoś takiego:
FullSizeR.jpg
z czego środek będzie mahoniem a front i tył z cienkiej deski klonowej.
ODPOWIEDZ