Ukulele blueberry burst

Dyskusje i prezentacje projektów i planów

Moderator: poco

michqq
Posty: 582
Rejestracja: 2017-04-04, 20:57

Re: Ukulele blueberry burst

Post autor: michqq » 2019-06-17, 15:05

kossimon pisze:
2019-06-16, 23:01
To poddaje pod wątpliwość zastosowanie nylonowych strun i mikrofonu wewnątrz. Powiedzmy, że jestem w stanie zrezygnować z tej funkcji i zrobić tylko elektryka pod struny metalowe.
To zrobisz.
:-)
W wersji minimum - wyfrezowanie będzie dla zmniejszenia wagi, zaś barwa dźwięku będzie jaka się uda, nastroić się przecie da.
Porównaj to z głośnikiem gdzie wierzchnia płyta to membrana. Jeśli połączysz ja wyspą z obudową to zgasisz dźwięk.
Ponadto. Jak już chcesz to semi to wyspa pod mostem nie pickupem.
Albo bez wyspy, za to obelkować płytę wierzchnią.

Instrument "skrzypcorozmiarowy" z wydłubanym body jakośtam jednak trochę gra - po góralsku są to "złóbcoki", a po równinnemu - mazanki.

Niektórzy robią je i współcześnie:

Obrazek


(Ciekawe czy na frezarce)
8-) 8-)
Skrzypce – przyrząd do łaskotania wnętrza ucha za pomocą tarcia końskiego ogona o wnętrzności barana.
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Ukulele blueberry burst

Post autor: PiotrCh » 2019-06-17, 19:51

a jak się ma barwa takiej mazanki do skrzypiec?
pozdrowienia
Piotr
michqq
Posty: 582
Rejestracja: 2017-04-04, 20:57

Re: Ukulele blueberry burst

Post autor: michqq » 2019-06-17, 20:26

Cóż, barwa dźwięku jest oczywiście niestety charakterystyczna dla mazanek i złóbcoków a nie dla skrzypiec.
:lol: :lol:

Ale na serio zastanwaiam się czy współczesne złóbcoki (Zdjęcie: praca Mariana Styrczuli-Maśniaka wziete z Wikipedii) robione są może frezarką.
Klasycznie powinny być wyżłobione w formie okrągłej niszy, a jego wersje to są pudła z prostymi ścianami.
Cóż, co innego jest łatwiej zrobić ręcznie a co innego jest łatwiej frezarką...
:-)
Ostatnio zmieniony 2019-06-17, 20:37 przez michqq, łącznie zmieniany 1 raz.
Skrzypce – przyrząd do łaskotania wnętrza ucha za pomocą tarcia końskiego ogona o wnętrzności barana.
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Ukulele blueberry burst

Post autor: PiotrCh » 2019-06-17, 20:31

I właśnie o to się rozchodzi, żeby Szymon zrobił skrzypce a nie mazanki, wrrrróć - ukulele, a nie słuchawkę telefonu;)
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
kossimon
Posty: 172
Rejestracja: 2019-06-15, 22:36

Re: Ukulele blueberry burst

Post autor: kossimon » 2019-06-17, 23:48

Panowie,
widzę, że atmosfera trochę wyluzowała (co mnie bardzo cieszy).
Był moment, że myślałem nie, że ja się obrażę, tylko, że Wy się obrazicie.

Decyzja - robię elektryka, ale z pudłem hollow (bez przegrody) - rozumiem wszystkie konsekwencje tej decyzji.

Wyspy w środku nie będzie - tylko krawędzie i dziura (chociaż gdzieś tam krzątają mi się po głowie te f-ki - zostawię tą decyzję na później).
Wydaje mi się, że wzmocnień frontu nie będzie potrzeby robić - jego nie będę za mocno cieniował - obecnie deska ma grubość 15mm, tył 27mm. Zważyłem jeszcze kontrolnie deski i front waży 600g, tył 1700g (tutaj jest sporo nadmiaru, bo nie wycięty jeszcze kształt - tak na oko 1400-1500 będzie ważył pełny tył). Wydaje mi się dużo a dojdzie jeszcze gryf i biżuteria. Mój "strat" waży 4300g a akustyk Samick'a 2160 tak że frezowanie to chyba dobry kierunek.

Wracając do testów pigmentowych (moje pytanie nr 5) - te pigmenty, które mam ani z wodą, ani z denaturatem bezbarwnym nie barwią wystarczająco - zostaje tylko taki ... nalot koloru (choć z denaturatem wygląda to trochę lepiej). Takiego efektu jak w linku poniżej nie ma, a dokładnie o coś takiego mi chodzi:
viewtopic.php?f=11&t=2907
Czyli będę musiał kupić jednak bejcę w proszku spirytusową...

Pozdrawiam serdecznie.
popik10

Re: Ukulele blueberry burst

Post autor: popik10 » 2019-06-18, 05:41

Ja tu nie odczułem napięcia żadnego. Widziałem tylko jednego chętnego do strzału sobie w kolano :lol:

Odp. pyt 5
Będziesz musiał kupić spirytusową czarną i taki turkus.
Napisz priva do Mola gdzie to kupił. Na pewno odpowie i doradzi.
Decyzja - robię elektryka, ale z pudłem hollow (bez przegrody) - rozumiem wszystkie konsekwencje tej decyzji.
Masz świadomość, że będziesz musiał kleić mostek do płyty wierzchniej bądź zastosować strunociąg?
Awatar użytkownika
kossimon
Posty: 172
Rejestracja: 2019-06-15, 22:36

Re: Ukulele blueberry burst

Post autor: kossimon » 2019-06-18, 07:52

popik10 pisze:
2019-06-18, 05:41
Masz świadomość, że będziesz musiał kleić mostek do płyty wierzchniej bądź zastosować strunociąg?
Czy dobrze rozumiem, że naprężenie strun może powodować "wyrywanie" mostka ? strunociąg mi się po prostu nie podoba.
Byłem przekonany, że deska klonu 15mm będzie wystarczającym oparciem, ale w takim razie może faktycznie ta wyspa pod mostkiem nie jest złym pomysłem ... ?

Poszukałem w necie i widziałem, że standardowe wpusty na śruby mostka mają 22,78mm głębokości - przy 15mm to 65% oparcia w materiale (chociaż będę szukał takiego na 4 struny oczywiście). Jak dodać do tego, że struny tam będą pewnie 8-ki albo max 9-tki i że będzie ich 4 a nie 6 to nie powinno tam być jakichś mega obciążeń.

Co myślicie ?
popik10

Re: Ukulele blueberry burst

Post autor: popik10 » 2019-06-18, 08:11

Już w ogóle nie rozumiem założeń.
Chcesz zrobić hollow gdzie top ma 15mm? :shock:
Zrób to jak przysłowiowy Pan Bóg przykazał i idź w semi, ale semi z nastawieniem na elektrykę, bo akustycznie będzie tak se.
To jest rozwiązanie dla ciebie.
Obrazek
Przy czym top to około 4 -5 mm, i w tym bezpiecznie zamocujesz pickup.
Awatar użytkownika
kossimon
Posty: 172
Rejestracja: 2019-06-15, 22:36

Re: Ukulele blueberry burst

Post autor: kossimon » 2019-06-18, 08:26

ok, dzięki, chyba czegoś tego szukałem.

Ale pojawiło mi się kolejne pytanie: jak jest taki top cienki to jest na nim górka na środku ? patrząc na zdjęcia w internecie i blicki wydaje mi się, że tak i są na górze wyrzeźbione boki a od wnętrza środek.
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Ukulele blueberry burst

Post autor: PiotrCh » 2019-06-18, 08:27

Negocjacje zakończone - to teraz faza projektu:) Bez tego będziemy mówili o swoich własnych wyobrażeniach, Ty 15 mm, a my raczej kilka - a pewnie chodziło o nie to samo:) Zrób projekt w postaci (najlepiej) rysunku technicznego - z wymiarami i opisem, to ułatwi dalsze kroki - zwłaszcza budującemu:)
pozdrowienia
Piotr
popik10

Re: Ukulele blueberry burst

Post autor: popik10 » 2019-06-18, 08:32

Wygląda to tak tylko troszkę inaczej (w twoim wypadku) :lol:
Obrazek
Skoro wybrałeś LP to cierp. Nikt nie mówił, że będzie łatwo :-D
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Ukulele blueberry burst

Post autor: poco » 2019-06-18, 09:26

To co planujesz, opierając się na Twoim opisie, to ani hollow, ani thin line, ani solid.... po prostu deska z małą pustą przestrzenią w środku dla pocienienia korpusu it's all. W takim przypadku liczenie na dźwięk ze środka"pudła" jest pomyłką systemową. :-/
Zrobisz jak zechcesz, ale skoro to ma mieć i wygląd i funkcję, być określane zgodnie z przyjętą nomenklaturą lutniczą, to postaraj się to zrobić zgodnie ze sztuką, kanonami odpowiednimi dla określonego typu konstrukcji.
To nie będzie łatwa i prosta jazda, więc droga na skróty odbije się czkawką przy kolejnym przystanku na szlaku. Tak, że uzbroić się musisz w cierpliwość , poćwiczyć oddechy, a podstawowe jako pierwsze primo, to jest to, o czym wspomniał PiotrCh, czyli PLAN. Dalej, to tylko trzymanie się planu i korekty przy zonkach, bo takie będą. O narzędziach nie wspomnę. ;-) :-(
Dla poszerzenia spojrzenia looknij na wycieczkę po fabryce Rickenackera, gdzie ich flagowe konstrukcje zobaczysz w trakcie wykonywania. to będzie coś podobnego, co pokazał popik, czyli obróbka topu od strony pleców z pełnego materiału i doklejane plecki. Tylko tam top jest płaski, a Ty planujesz relief, a to już wyższa szkoła jazdy na rowerze pancernym (obróbka dwustronna).
Wszystko przed Tobą. :-D
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Ukulele blueberry burst

Post autor: PiotrCh » 2019-06-18, 12:19

Proponuję teraz dać się wypowiedzieć Szymonowi bo namieszamy chłopakowi w głowie:)
Ma swoje założenia, ok. Ale żeby teraz nie było, że dyskutujemy sami ze sobą to następnym krokiem jest projekt - po projekcie możemy dalej się walcem przejeżdżać w tył i w przód:) Wyjdzie z tego solid-body ;)

Szymon, może dziś, może jutro pokażę zdjęcia mojego ostatniego ukulele. Ono ma właśnie sklepione i plecki i top. Czyli w połowie coś co sam chcesz zrobić. Ja zrobiłem klasyczną konstrukcję cienkościenną - ale sklepioną bo też lubię krągłe kształty na gitarach;) Ale ono brzmi jak ukulele, bo wszystko jest cienkie/gięte/rzeźbione. A wygląd - to kto co lubi:) Jest przygotowane pod pikap (piezo).
pozdrowienia
Piotr
michqq
Posty: 582
Rejestracja: 2017-04-04, 20:57

Re: Ukulele blueberry burst

Post autor: michqq » 2019-06-18, 15:42

PiotrCh pisze:
2019-06-18, 12:19
Proponuję teraz dać się wypowiedzieć Szymonowi bo namieszamy chłopakowi w głowie:)
Bo rozwiązań jest więcej niż jedno.

Szymon, jedna sprawa, w instrumentach akustycznych to nie jest tak że dźwięk wytwarzany przez strunę w powietrzu "wpada" potem do otworu pudła rezonansowego i tam się wzmacnia.

Jest taki efekt, owszem, ale on nie jest kluczowy.

Kluczowy efekt polega na tym, że naprężone drgające struny poprzez mostek/podstawek/prożek fizycznie mechanicznie rozruszywują przynajmniej jedną ściankę komory rezonansowej, i ona, ścianka komory, dopiero drga produkując dźwięk.
(najgłosniejsze jego składniki)

Tak więc w akustyku struny muszą mechanicznie rozruszać płyte do której są zaczepione lub przyciśnięte, a więc przynajmniej jedna płyta instrumentu musi być na tyle cienka "membranowa" żeby się rozruszać tym strunom wogóle dała.

Stąd w większości akustyków płyta wierzchnia jest zrobiona z cienkiego ale użebrowanego podspodnio drewna, a w niektorych rodzajach akustyków jest to wręcz membrana ze skóry (banjo, banjola)

A jeszcze dodajmy że struny długie i ciężkie mają więcej energii mechanicznej niż krótkie i cienkie, więc co innego dają radę rozruszać struny od basu, a co innego struny od ukulele.

Jeśli chcesz zastosować 15mm płyte wierzchnią to nie oczekuj że będzie to akustyk.

Natomiast, Piotrze, ISTNIEJE taki rodzaj ukulele który jest "złóbcokiem" a więc ma wyfrezowany korpus przykryty cieńszą deseczką. Jest to ukulele tahitańskie:

https://en.wikipedia.org/wiki/Tahitian_ukulele
www.tahitiukulele.com
https://www.instructables.com/id/How-to ... n-Ukulele/

Komora rezonansowa w tym przypadku ma ma otwór na pleckach.
8-)
Ukłony.
Skrzypce – przyrząd do łaskotania wnętrza ucha za pomocą tarcia końskiego ogona o wnętrzności barana.
michqq
Posty: 582
Rejestracja: 2017-04-04, 20:57

Re: Ukulele blueberry burst

Post autor: michqq » 2019-06-18, 20:38

kossimon pisze:
2019-06-16, 00:12

2. Czy są jakieś pickupy do elektrycznych ukulele ? z tego co widziałem jest Seymour Duncun Woody ale nie mogę znaleźć zasady działania a w otworze rezonansowym nie chcę go montować. Brać pod uwagę gitarowe pickupy (w internecie widziałem, że niektórzy tak robią, co generalnie mnie trochę sugeruje, że nie ma takich)
Są na amazonie dostępne pickupy i wogóle elektronika przeznaczona dla czterostrunowych i trzystrunowych "cigarbox guitar":

https://www.amazon.com/Pre-Wired-4-Stri ... B00AUIWIRK




Edycja/Postscriptum:

Napisałem na priv, ale może upublicznię.

Istnieją wersje ukulele inspirowane ukulele tahitańskim, które wyglądają odprzodowo jak solid body.
Przykładem jest Pono TT-4:

https://www.theukulelesite.com/pono-tt- ... tring.html

Konstrukcyjnie rzecz biorąc jest to wyfrezowane body z otworem rezonansowym na pleckach, a pokryte od frontu cienką deseczką.

Przy okazji dowiedziałem sie że jest taki producent ukulele jak Pono.
Ich fabryczka/manufaktura ukulele na Jawie:

https://www.youtube.com/watch?time_cont ... pkq1i6VtC8

Może "ukulele blueberry burst" dałoby się zrobić jako wariację zbliżonego rodzaju?
Skrzypce – przyrząd do łaskotania wnętrza ucha za pomocą tarcia końskiego ogona o wnętrzności barana.
ODPOWIEDZ