Proba przyblizenia surowych "chinskich" skrzypiec do standartu Stradivariusa :) x 10

Dyskusje i prezentacje projektów i planów

Moderator: poco

Awatar użytkownika
Paramonov
Posty: 211
Rejestracja: 2012-09-23, 00:06
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Proba przyblizenia surowych "chinskich" skrzypiec do standartu Stradivariusa :) x 10

Post autor: Paramonov » 2019-04-06, 20:37

Faktycznie mogłem Cie obrazić. Przepraszam. Zrobiło mi sie przykro że mogłeś sie źle poczuć. Trzeba było nie pisać tego posta. Może napisałem to bo nie mogę przeżyć tego myślenia że coś sie z tymi skrzypcami stanie wspaniałego w łatwy sposób.

Belka w takim chińczyku jest tylko po to by sklepienie sie nie zarwało, jest z kiepskiego materiału gorszego często niż płyta. Belka oprósz właściwości konstrukcyjnych ma przenieść wibracje na końce płyty na polaczki. Efy są nacięciem w płycie osłabiają płytę, między górnymi oczkami jest bardzo wąsko. W tym miejscu gubił by sie rezonans. Belka zaniesie naprężenia dalej.
Gdyby zamiast tej chińskiej listewki wjechała belka z sezonowanego drobnego świerku, który sam w sobie ma dzwon. Podniosło by to wolumen i wybrzmiewanie. Taka moja wiara.
Awatar użytkownika
kazmod
Posty: 146
Rejestracja: 2018-11-29, 15:50
Lokalizacja: Kanada, Longueuil

Re: Proba przyblizenia surowych "chinskich" skrzypiec do standartu Stradivariusa :) x 10

Post autor: kazmod » 2019-05-02, 13:38

Witam wszystkich po moim powrocie z kraju !

Juz wiem, ile kosztuje wizyta u lutnika. Tanio nie jest. Zrobilem ten experyment z ciekawosci. Za przestawienie duszy (chyba musial ja wymienic, bo twierdzi, ze wstawil ja glebiej) zaplacilem zlotych polskich 120. Ale coz, mysle, ze musza sie oni jakos utrzymac, chyba zanikajacy zawod i klientow tak wielu znowu nie ma.
Z ciekawszych rzeczy, ktore mi powiedzial, to to, ze i jemu skrzypce nie wychodza za kazdym razem. Bywaja egzemplarze nieudane i nie wiadomo czemu tak jest.
Pozdrawiam, niedlugo wroce do moich zajec. Kupilem tak belki z drzewa rezonansowego, material na dusze, koloranty do lakieru.
Material na belke sobie kupilem, ale czy sobie poradze z jej wykonaniem ? Obaczym !
Skrzypce - Pani instrumentow muzycznych !
michqq
Posty: 582
Rejestracja: 2017-04-04, 20:57

Re: Proba przyblizenia surowych "chinskich" skrzypiec do standartu Stradivariusa :) x 10

Post autor: michqq » 2019-05-02, 14:20

Za przestawienie duszy (chyba musial ja wymienic, bo twierdzi, ze wstawil ja glebiej) zaplacilem zlotych polskich 120.
No bo zapłaciłeś za eksperymentowanie z różnymi położeniemi tej duszy, a nie za spionowienie patyczka.

Teraz weź nadziej na duszostawiacz kawałeczek ołówka i obrysuj duszę na spodniej płycie, a także zanotuj jakoś położenie podstawka względem nacięć w efach.
:-)

Dusza oglądana przez otwór efa wydaje się niepionowa, a to jest efekt złudzenia optycznego pokrewnego do:

Obrazek

Większość lutników stawia dusze pionowo, w sensie że równolegle do boczków skrzypiec.
Niektórzy jednak niekoniecznie więc i na to zwróć uwagę.
:-)
Skrzypce – przyrząd do łaskotania wnętrza ucha za pomocą tarcia końskiego ogona o wnętrzności barana.
Awatar użytkownika
kazmod
Posty: 146
Rejestracja: 2018-11-29, 15:50
Lokalizacja: Kanada, Longueuil

Re: Proba przyblizenia surowych "chinskich" skrzypiec do standartu Stradivariusa :) x 10

Post autor: kazmod » 2019-05-02, 17:07

Faktycznie mogłem Cie obrazić. Przepraszam. Zrobiło mi sie przykro że mogłeś sie źle poczuć. Trzeba było nie pisać tego posta. Może napisałem to bo nie mogę przeżyć tego myślenia że coś sie z tymi skrzypcami stanie wspaniałego w łatwy sposób.
Przepraszam, dopiero teraz po powrocie zauwazylem twoj post. Nie , nie obrazilem sie. Jedno, wyciagasz dosc pochopnie wnioski. Powyzej piszesz, ze "nie mozesz przezyc tego sposobu myslenia, ze cos sie z tymi skrzypcami stanie wspanialego w latwy sposob" .
Wiec nie mysle w ten sposob, nie sadze , ze moge cos wspanialego osiagnac, chodzi mi wylacznie o pewna poprawe. Mnie o to chodzi, bo moja wiedza jest skromniutka. Z drugiej strony podawalem link do filmu, na ktorym widac amerykanskiego fizyka o bardzo duzej wiedzy, ktory kupil (chyba z 60 bialych skrzypiec skrzypiec dla uczniow) , i kilka z nich doprawadzil do naprawde znakomitego brzmienia.
Jesli zazadasz, to jeszcze raz wyszukam link do tego filmu.
Pozdrawiam !
Skrzypce - Pani instrumentow muzycznych !
Awatar użytkownika
Waldzither9
Posty: 1168
Rejestracja: 2018-04-18, 23:05

Re: Proba przyblizenia surowych "chinskich" skrzypiec do standartu Stradivariusa :) x 10

Post autor: Waldzither9 » 2019-05-04, 22:44

To co napisał Michqq to dokładnie to co i ja pomyślałem. Takie znaczki pozwalają po pierwsze na stworzenie "bazy" czyli pewnej informacji co gdzie powinno być, po drugie oszczędza czas, czyli pieniądz. Jeśli kiedyś przerośniesz umiejętności i praktykę wieloletniego lutnika w stawianiu duszy to dowiesz się tego tylko z porównania jego lokalizacji ze swoją jeszcze lepszą.
Skoro latasz samolotem, mieszkasz blisko wody i w domu masz centralne, to drewno pracuje z powodu wilgotności i ciśnienia i dusza kiedyś się przemieści, a jak będziesz chciał akurat zagrać o 1.30 w nocy to zamiast szukać lutnika lub się męczyć do rana po prostu weźmiesz swój kawałek drutu fortepianowego i w 30 sekund rozwiążesz problem.
Ciekawe czy gra na skrzypcach leczy Jet Lag'a ? ;-)
Pozdrawiam. Andrzej
Pozdrawiam Andrzej
Awatar użytkownika
kazmod
Posty: 146
Rejestracja: 2018-11-29, 15:50
Lokalizacja: Kanada, Longueuil

Re: Proba przyblizenia surowych "chinskich" skrzypiec do standartu Stradivariusa :) x 10

Post autor: kazmod » 2019-05-08, 14:32

To co napisał Michqq to dokładnie to co i ja pomyślałem. Takie znaczki pozwalają po pierwsze na stworzenie "bazy" czyli pewnej informacji co gdzie powinno być, po drugie oszczędza czas, czyli pieniądz.
Ciekawe czy gra na skrzypcach leczy Jet Lag'a ? ;-)
Pozdrawiam. Andrzej
Tak tez i zrobilem. Zaznaczylem polozenie duszy jakie wybral lutnik. Jestem ciekaw jednak czy prawda jest, ze dusza powinna byc na srodku "nogi" mostka ?, albo w tej samej odleglosci od srodka plyty gornej co belka. Chodzi o to co mowi teoria. Wiem, ze najlepsze jest polozenie , ktore daje najlepszy dzwiek.

Co do Jetlaga, to czyni on spustoszenie w glowie takie , ze o graniu nawet jeszcze nie mysle :)

Pozdrawiam, Kazik
Skrzypce - Pani instrumentow muzycznych !
michqq
Posty: 582
Rejestracja: 2017-04-04, 20:57

Re: Proba przyblizenia surowych "chinskich" skrzypiec do standartu Stradivariusa :) x 10

Post autor: michqq » 2019-05-08, 15:13

Jestem ciekaw jednak czy prawda jest, ze dusza powinna byc na srodku "nogi" mostka ?, albo w tej samej odleglosci od srodka plyty gornej co belka.
Z tego co wiem to istnieje kilka teorii/instrukcji/obyczajów na temat tego jakie powinno być początkowe wstępne położenie duszy od którego się kontynuuje, to jest prowadzi dalszy ciąg ustawiania -przesuwanie duszy w celu doświadczalnego jej ustawienia.

Ale to jest tylko zaledwie położenie wyjściowe czytam początkowe, od którego się zaczyna.

Najczęściej piszą że to miejsce to na wprost "nogi" mostka, ale kawałeczek za tą nogą.
Instrukcja "o ile ten kawałeczek" jest różna, ale zwykle nie wyrażają jej w milimetrach tylko w "przedmiocie" np. w średnicy duszy.
Chodzi oczywiście o to że skrzypce uczniowskie są mniejsze a altówki większe.

Skoro sam ustawiasz swoja duszę to pilnuj żeby była na tyle długa coby nie wypadała sama jak nie ma strun, ale na tyle krótka żeby nie powodowała "wypuczenia" płyty wierzchniej (widocznego na skraju efa przy płasko padającym świetle - jak się ten skraj zbytnio podnosi to jest niedobrze)

A pozatym ja bym szedł taką (mozolną) instrukcją:
udex Young
September 20, 2014 at 09:42 AM · I am a Learner Violinist/Violist. There is no known Luthier on my Island. Relative Humidity and Temperature change too often.

I bought the S-shape Sound Post Setter, one end is sharp and the other end is like a star. I also bought the Sound Post Setter VS-PRO 2 "+". Using those 2 Tools makes things easier.

I have 4 Violins: Chinese, Spanish and 2 Romanians + a Czech Viola. Initially, I had problems with the Violins. After having tried the Sound Post setting nearly 90 times +, I decided to plan my Sound Post Setting as follows :

On a sheet of paper, I drew a straight line and subdivided it in cm as 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1 0. Each cm represented the very approximate 1 mm from the Bridge. 0 fell under the Bridge. I coded each spot as VB for Very bright, B for Bright, M for Mellow, etc. So, I achieved a visual Plan of my Sound Post setting. From there SP setting on my Violins was very easy.

I found SP Setting on my Viola more difficult ! It appears that moving the SP very, very slightly caused a lot of problems, including an unresponsive G string. Following Adrian Heath advice, I managed to reach the SP sweet spot, I would even think it is the sweetest spot. Now my Viola offers very loud sound and a very great ringing tone. The most amazing thing I noticed is that "Play ability" improved 100%.
https://www.violinist.com/discussion/archive/24226/

Co w tej instrukcji nie napisali, to chyba to że warto krawędzie efa zabezpieczyć taśmą papierową przed uszkodzeniami, jak się nie ma wprawy w tej ginekologii.
Skrzypce – przyrząd do łaskotania wnętrza ucha za pomocą tarcia końskiego ogona o wnętrzności barana.
Awatar użytkownika
Waldzither9
Posty: 1168
Rejestracja: 2018-04-18, 23:05

Re: Proba przyblizenia surowych "chinskich" skrzypiec do standartu Stradivariusa :) x 10

Post autor: Waldzither9 » 2019-05-09, 17:35

Ludzie różnie o tym piszą, a praktyka nie zawsze pokrywa się z teorią. Podobno od tego czy wolisz tony niskie czy wysokie zależy miejsce które wybierzesz. Gdzieś czytałem że najlepiej zaczynać od miejsca sąsiadującego z narożnikiem podstawka ale nie pod podstawkiem, jak lubisz bardziej basowo to przesuwasz w stronę basów. Co do odległości to jest teoria która mówi że odległość powinna być taka jak grubość drewna płyty górnej przy duszy.
W filmiku około 3:50 coś o tym jest https://www.youtube.com/watch?v=REf12y7QSFw
Pozdrawiam Andrzej
Awatar użytkownika
kazmod
Posty: 146
Rejestracja: 2018-11-29, 15:50
Lokalizacja: Kanada, Longueuil

Re: Proba przyblizenia surowych "chinskich" skrzypiec do standartu Stradivariusa :) x 10

Post autor: kazmod » 2019-05-09, 19:16

Dzieki za informacje. Film obejrzalem. Bede sie tego trzymal jako punktu startowego. Ten bardzo dobry lutnik ma bardzo duzo przekonania do tego co mowi.

Dzieki rowniez dla michqq. Te informacje swiadcza , ze skrzypce to jednak nie jest "powtarzalny" mechanizm, ze tak to ujme. Dzieki !
Skrzypce - Pani instrumentow muzycznych !
Awatar użytkownika
Waldzither9
Posty: 1168
Rejestracja: 2018-04-18, 23:05

Re: Proba przyblizenia surowych "chinskich" skrzypiec do standartu Stradivariusa :) x 10

Post autor: Waldzither9 » 2019-05-10, 07:48

Swoją drogą o ustawianiu duszy napomknięte jest w filmiku na stronach "smyczkowo" gdzie znany tamtejszy aktywista Michqq zamieścił filmik o stawianiu duszy specjalnym pogrzebaczem (który jest nam dobrze znany) i w tym filmiku dokładnie w 2:00 minucie jest ogólne objaśnienie jak pozycja posta wpływa na dźwięk
do smyczkowa https://smyczkowo.pl/czy-sam-wstawie-dusze-t19304.html
do filmiku bezpośrednio https://fiddlershop.com/products/violin ... er-remover
a w poprzednim wpisie zdaje się lutnik zwracał uwagę że układ słojów posta powinien być prostopadły do przebiegu słojów topu, ale to może Michqq niech potwierdzi, bo może są jeszcze inne szkoły/możliwości?
Pozdrawiam Andrzej
Awatar użytkownika
kazmod
Posty: 146
Rejestracja: 2018-11-29, 15:50
Lokalizacja: Kanada, Longueuil

Re: Proba przyblizenia surowych "chinskich" skrzypiec do standartu Stradivariusa :) x 10

Post autor: kazmod » 2019-05-17, 20:00

Film obejrzalem. Dzieki.

Pytanie o malowanie skrzypiec - czy miedzy warstwami nalezy lekko szlifowac papierem ? 400? 600? , inny ?
Skrzypce - Pani instrumentow muzycznych !
Awatar użytkownika
Paramonov
Posty: 211
Rejestracja: 2012-09-23, 00:06
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Proba przyblizenia surowych "chinskich" skrzypiec do standartu Stradivariusa :) x 10

Post autor: Paramonov » 2019-05-18, 17:05

Jaki lakier ? Skrzypce były wodowane? Jeśli to pierwsza warstwa to 400. Między warstwami 800.

Nie widziałem filmu z poszukiwaniem dźwięku w chińskich skrzypcach. Możesz wrzucić link, jak to nie kłopot.
Awatar użytkownika
kazmod
Posty: 146
Rejestracja: 2018-11-29, 15:50
Lokalizacja: Kanada, Longueuil

Re: Proba przyblizenia surowych "chinskich" skrzypiec do standartu Stradivariusa :) x 10

Post autor: kazmod » 2019-05-18, 21:48

Jaki lakier ? Skrzypce były wodowane?
Spirytusowy lakier szelakowy.

Czy skrzypce byly wodowane ? Jak boga kocham, nie wiem o czym mowa.
Co do dzwieku, to musze poszukac czy cos nagrywalem. Sprawdze !
Skrzypce - Pani instrumentow muzycznych !
Awatar użytkownika
Paramonov
Posty: 211
Rejestracja: 2012-09-23, 00:06
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Proba przyblizenia surowych "chinskich" skrzypiec do standartu Stradivariusa :) x 10

Post autor: Paramonov » 2019-05-19, 18:02

Wodowanie to po prostu zwilżenie wodą i po wyschnięciu lekkie przeszlifowanie. Zmniejsza to późniejsza chropowatość po pierwszej warstwie lakieru. Zabezpiecza też przed miejscowym przeszlifowaniem koloru jeśli drewno było barwione przed lakierowaniem.

Spirytusowy lakier nie za wiele razy sie matuje bo warstwy są bardzo cienkie. Trzeba trochę nawalić tego by było co szlifować. Oczywiście pierwsze warstwy sie szlifuję.

Czym nakładasz lakier? Będziesz podbarwiał lakier?
Awatar użytkownika
Waldzither9
Posty: 1168
Rejestracja: 2018-04-18, 23:05

Re: Proba przyblizenia surowych "chinskich" skrzypiec do standartu Stradivariusa :) x 10

Post autor: Waldzither9 » 2019-07-12, 14:28

Albo projekt został zarzucony z powodu nieosiągnięcia zakładanych parametrów, albo czeka na lepsze czasy aż obowiązki zawodowe dadzą wytchnąć; albo wszystko "gra" i radość grania nie pozwala opisać zachwytów. Ja na ścianie mam kilka wiszących swoich sukcesów i kilka porażek.Co ciekawe jedne i drugie to wynik splotu różnych okoliczności i żywiołowo podjętych decyzji.
Tak czy inaczej hobby oceniam pozytywnie. Reasumując cały temat i posty czytałem z ciekawością i czułem się tak jakbym sam to robił.
Pozdrawiam Andrzej
ODPOWIEDZ