Gruszkowy Telecaster Thinline

Dyskusje i prezentacje projektów i planów

Moderator: poco

lump64
Posty: 41
Rejestracja: 2018-12-20, 09:07

Gruszkowy Telecaster Thinline

Post autor: lump64 » 2018-12-30, 23:43

To jest mój lutniczy debiut. Nie mam doświadczenia więc założyłem ten wątek, żeby robić ten projekt pod Waszym fachowym okiem..

Będzie to telecaster thinline. Wykonam korpus od postaw w kolorze natural, trochę przyciemniony bejcą + binding+lakier. Gryf będzie z odzysku poddany renowacji i wymianie progów. Na razie nie czuje się na siłach wykonać gryf od zera..

Korpus z drewna gruszowego, bo takie miałem. Sezonowana kilka lat deska z 50 letniej gruszy. Ma piękne naturalne przebarwienia, które chciałem wyeksponować na korpusie. Deska na korpus została rozcięta i sklejona z dwóch kawałków (klej Titebond oryginal). Nie posiadam grubościówki więc wszystko zostało wyrównane strugiem recznym. Po wszystkim uzyskałem grubość 37mm. Nieco mniej niż w projekcie, ale jeszcze dojdzie top.
klejenie.jpg
klejenie
frezowanie było moim debiutem totalnym..nigdy wcześniej nie używałem frezarki gw. Frezarka została zamocowana do góry nogami w stoliku. Niestety podczas frezowania zewnętrznej krawędzi z frezu krawędziowego zsunęło się łożysko prowadzące i frez wygryzł wgłębienie ok. 2mm.. więc nie ma tragedii.. na razie tym się nie przejmuję. Frez był fabrycznie nowy i nie sprawdziłem czy łożysko jest dokręcone. nie było..
korpus_uszk_zewn.jpg
uszkodzenie
A tak wygląda korpus po wyfrezowaniu komór.
korpus_frez.jpg
komory
korpus_tyl.jpg
korpus plecy
Komorę środkową, tą poniżej mostka wyfrezowałem nieco płycej, bo bałem się że głębszy otwór osłabi środek korpusu, gdzie był klejony.
Ogólnie w bocznych otworach pozostawiłem 8mm ścianki tylnej korpusu.
Otworów na przetworniki jeszcze nie zrobiłem, bo nie wiem jakie dać. Na pewno będą dwa humbuckery. Jeszcze się zastanowię czy bedę dawał ramki czy wyfrezuje idealnie na wymiar.

Mam pytania na tym etapie:
1. Czym ekranować komorę w której znajdzie się elektronika? Jako gitarzysta jestem zwolennikiem folii miedzianej. Ale czy nie popsuje funkcji tej komory jak to okleję miedzią? Co do skuteczności farby grafitowej nie jestem przekonany.. ale jak ma to lepiej rezonować z farbą..prosze o opinie.

2. Komora lewa nad którą będzie w topie wycięty otwór "f" ma być czymś pomalowana w środku? Chodzi mi o estetykę. Wyczernić, czy nadać kolor w jakim będzie bejcowany korpus?
Awatar użytkownika
Andrzej
Posty: 524
Rejestracja: 2011-01-02, 21:00
Lokalizacja: Koszalin

Re: Gruszkowy Telecaster Thinline

Post autor: Andrzej » 2018-12-31, 02:44

lump64 pisze:... Co do skuteczności farby grafitowej nie jestem przekonany.. ale jak ma to lepiej rezonować z farbą..prosze o opinie.
Jeśli nie wierzysz w skuteczność farby grafitowej, to musisz powiedzieć to na głos trzymając zatemperowany ołówek w kontakcie elektrycznym :-D
Pisząc poważnie, to przecież, ani gitary hollow body, ani archtopy nie są ekranowane folią miedziana, bo przecież trzeba by wytapetować nią całe wnętrze tych gitar :-D Jak zrobisz tak będzie.
To jest Telecaster Thinline więc możesz podkleić pickguard folią w miejscu gdzie będą potencjometry. Jeżeli będzie czysty top bez picguardu, to możesz podkleić od spodu top też w tym miejscu żeby potencjometry miały wspólną masę. Możesz nic nie robić i dać typową blachę od telecastera z potencjometrami.
Czy dasz folię czy farbę nie wpłynie to niekorzystnie na rezonans ponieważ to w dalszym ciągu nie jest instrument akustyczny i trudno go porównać chociażby z gibsonem ES-335 gdzie oprócz solidnego rdzenia w środku boki oraz płyta górna i dolna są cieniutkie i do tego profilowane.

W tej gitarze którą robisz, po prostu wydrążone komory zmniejszają masę korpusu i łatwiej go rozbujać. Na tym głównie polega charakterystyka tej konstrukcji. W takich gitarach nawet te efy są chyba tylko dla ozdoby, skoro top jest gruby i solidny podobnie jak plecy i boki.
Dają to samo co tylny spoiler w DAEWO matizie :-D

Osobiście bardziej bym się przyłożył do dobrej elektroniki i wykapałbym w wosku przetworniki.
Tego efa zawsze możesz pociągnąć po wszystkim bejcą alkoholową i cienkim długim pędzelkiem jak Ci nie będzie pasowało (ja bym go zostawił w naturalu)

Obrazek
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Gruszkowy Telecaster Thinline

Post autor: PiotrCh » 2018-12-31, 11:15

A co to za strużek tam się wychyla?
pozdrowienia
Piotr
lump64
Posty: 41
Rejestracja: 2018-12-20, 09:07

Re: Gruszkowy Telecaster Thinline

Post autor: lump64 » 2018-12-31, 12:09

Próbowałem tym strużkiem "zalepić" ubytek po tym jak frez spadł z szablonu.. tak sobie dopasowywałem.. Ale ostatecznie już go nie ma. Dziura 2 mm zostanie najprawdopodobniej zeszlifowana.
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Gruszkowy Telecaster Thinline

Post autor: PiotrCh » 2018-12-31, 12:27

Ale mi chodzi o ten prawdziwy co w pudełku siedzi ;)
pozdrowienia
Piotr
lump64
Posty: 41
Rejestracja: 2018-12-20, 09:07

Re: Gruszkowy Telecaster Thinline

Post autor: lump64 » 2018-12-31, 12:48

Piotrze, nie wiem o które miejsce chodzi. musisz doprecyzować.
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Gruszkowy Telecaster Thinline

Post autor: PiotrCh » 2018-12-31, 12:53

1wsza fotka prawy górny róg:)

Co do ekranowania to nie martw się tym na tym etapie. Ja osobiście niczym bym nie wyklejał. są ekranowane przewody mikrofonowe, takie cieniutkie:)
pozdrowienia
Piotr
lump64
Posty: 41
Rejestracja: 2018-12-20, 09:07

Re: Gruszkowy Telecaster Thinline

Post autor: lump64 » 2018-12-31, 13:05

Aaa..no tak. To nie strużek tylko przy frezowaniu lewej komory przy górnym łuku korpusu wysunął się frez (poluzowała się śruba w uchwycie frezu) i zagłębił się w materiale kilka milimetrów głębiej. Na szczęście w porę to zauważyłem i nie przebił się na wylot przez korpus. Frezarka to diabelska maszyna..trzeba uważać..
error.jpg
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Gruszkowy Telecaster Thinline

Post autor: PiotrCh » 2018-12-31, 13:09

:) fotka ze ściskami prawy górny róg:) Piszę oszczędnie bo mam szkraba na rękach :D
A projekt super, będzie fajne wiosło - grusza jest bardzo ładna.
pozdrowienia
Piotr
lump64
Posty: 41
Rejestracja: 2018-12-20, 09:07

Re: Gruszkowy Telecaster Thinline

Post autor: lump64 » 2018-12-31, 13:18

Aż mi wstyd..nie skumałem.. Jasne - to strug.
Stanley SW No. 62 całkiem przyzwoity jak na taką cenę..
Właśnie nim ostrugałem wszystko..
strug.jpg
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Gruszkowy Telecaster Thinline

Post autor: PiotrCh » 2018-12-31, 13:33

Fajne struganie, handmade. Jakie drewno na top?
pozdrowienia
Piotr
lump64
Posty: 41
Rejestracja: 2018-12-20, 09:07

Re: Gruszkowy Telecaster Thinline

Post autor: lump64 » 2018-12-31, 13:48

Jeszcze nie podjąłem decyzji.. tutaj mam problem i też miałem prosić forumowiczów o pomoc.

Nie chciałbym wydawać dodatkowych pieniędzy na jakieś ekstra drewno (klony płomieniste, faliste etc..). A w domu mam gruszę (tę co korpus), no i dąb wiele lat sezonowany..
Ale jak ostukałem ten dąb to brzmi trochę ciemno. W gruszy brzmi wiecej środkowych tonów i w ogóle jaśniej brzmi. Pytanie - czy top w tej gitarze będzie miał duży wpływ na barwę brzmienia? Bo ten dąb ładne ma usłojenie i ma nieco czerwonawy odcień.

Jednak na dzień dzisiejszy bardziej skłaniam się do gruszki.
Myślałem tez o orzechu. Nawet znalazłem jakąś deskę na "allezło" ale nie mam pewności czy ta deska orzechowa w ogóle rezonuje.. jest ryzyko..
https://allegro.pl/dr1079-drewno-orzech ... 97392.html
Nurtuje mnie też pytanie:

Czy można zastosować fornir na wierzch topu? Czy to już totalna lutnicza hańba i klapa?

Nie piszemy post po poście. Używaj edytora.
popik10

Re: Gruszkowy Telecaster Thinline

Post autor: popik10 » 2018-12-31, 14:52

Ładny orzech - brać

Albo dogadać się z Poco i odkupić takiego spalteda
Załączniki
IMG_20181121_120753.jpg
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Gruszkowy Telecaster Thinline

Post autor: PiotrCh » 2018-12-31, 15:19

Albo, zostać przy gruszce😀 orzech fajnie się prezentuje przy orzechu, a grusza to ciepła paleta.
pozdrowienia
Piotr
lump64
Posty: 41
Rejestracja: 2018-12-20, 09:07

Re: Gruszkowy Telecaster Thinline

Post autor: lump64 » 2018-12-31, 16:22

Kliknąłem tę deske z allegro. Zobaczymy co przyjdzie. Jak nie bedzie sie komponowala z gruszka to bedzie do innego projektu.
Fajny ten spalted na zdjeciu. To jakis egzotyk jest? Ile to kosztuje?
Na powiekszeniu widac ze ma jakies dziury w powierzchni..
ODPOWIEDZ