Budowę UKULELE czas zacząć.

Dyskusje i prezentacje projektów i planów

Moderator: poco

Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: Budowę UKULELE czas zacząć.

Post autor: Jan » 2017-06-01, 15:47

Pozwolę sobie zamieścić przedmiot, który był iskrą, zalążkiem nawet nie mogę powiedzieć, że pomysłu budowy instrumentu tylko jakiegoś pożeracza czasu który powoduje relaks. To mianowicie jest stara rozwalona gitara znaleziona na śmietniku gdy wracałem ze sklepu. Leżała z boku śmietnika więc ją wziąłem i pomyślałem, że podłubię sobie przy tym siedząc wieczorami w dodatkowej pracy. Pomysłu żadnego nie miałem a wiedzy nawet jednej kartki A4 przeczytanego tekstu o budowie instrumentów. Narzędzi nawet nie chciało mi się szukać w komórce. Kiedy drewienko zaczęło nabierać kształtów zrodził się pomysł na coś lepszego i poważniejszego. Gdy poczytałem to szybko zrozumiałem, że i tak popełnię wiele błędów więc etapem przejściowym do gitary klasycznej ma być ukulele. Niemniej zalążek tej szalonej idei zrodził się na śmietniku 😂. Mało to wymyślne i romantyczne, żeby nie powiedzieć prozaiczne. Dłubanie przy pomocy zrobionego parę lat wcześniej noża zaprowadziło mnie do momentu w którym obecnie jestem. Brak pewnych narzędzi i materiałów powoduje, że bardzo powoli będzie powstawać to ukulele ale mnie się nigdzie nie śpieszy i muszę jeszcze sporo doczytać.
Załączniki
git3.jpg
git3.jpg (10.24 KiB) Przejrzano 3881 razy
git1.jpg
git1.jpg (10.4 KiB) Przejrzano 3881 razy
git2.jpg
git2.jpg (8.17 KiB) Przejrzano 3881 razy
Pozdrawiam Janek
popik10

Re: Budowę UKULELE czas zacząć.

Post autor: popik10 » 2017-06-01, 16:33

O.... Cirkawy instrument był. Mostek tak daleko to teraz rzadkie.
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: Budowę UKULELE czas zacząć.

Post autor: Jan » 2017-06-01, 16:45

popik10 pisze:O.... Cirkawy instrument był. Mostek tak daleko to teraz rzadkie.
To było zwyczajne pudło ja przerobiłem to na mini pudełko zachowując menzurę i zmniejszając pudło rezonansowe. Muszę jeszcze założyć struny i ustawić akcję. Na tym przykładzie zobaczyłem ile nie wiem i o co pytać jeżeli nie mogę znaleźć w necie. Materiał zjakiego było to cudo to ordynarna sklejka a gryf to chyba jest buk podobnież jak podstrunnica. Tył, którego nie było zrobiłem także ze sklejki. Pomalowane bejcą i poliestrowym lakierem. Efekt wintage zamierzony gdyż raczej do grania się nie nada tylko jako ozdoba mebli lub ściany😀. Na przykładzie tego badylka można powiedzieć, że pomysły leżą na śmietniku, wystarczy się po nie schylić.
Załączniki
git4.jpg
Pozdrawiam Janek
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: Budowę UKULELE czas zacząć.

Post autor: Jan » 2017-06-01, 18:24

W wolnej chwili jak nie ma materiałów głównych chciałem sobie zrobić kerfing. Naciąłem parę listewek i mój niepokój wzbudził przekrój słojów. Mam nieodparte wrażenie, że źle dobrałem układ słojów. Po przyklejeniu do boczków układ słojów będzie w słabszym ustawieniu słojów względem płyty wierzchniej która będzie pracować za sprawą obciążonego naciągiem mostka na odrywanie płyty w części tylniej od kerfingu a w przedniej będzie bardziej pracować na ścinanie. Na rysunku mój kerfing to nr2 ten ze zdjęcia naciętego kerfingu. Ma to znaczenie czy za daleko się zagłębiam?
Załączniki
kerf1.jpg
kerf3.jpg
Ostatnio zmieniony 2017-06-01, 19:05 przez Jan, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam Janek
popik10

Re: Budowę UKULELE czas zacząć.

Post autor: popik10 » 2017-06-01, 19:03

Zrob tak żeby przy gieciu sie nie łamał.
Pomysl jak wkleic :-)
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: Budowę UKULELE czas zacząć.

Post autor: Jan » 2017-06-01, 19:17

popik10 pisze:Zrob tak żeby przy gieciu sie nie łamał.
Pomysl jak wkleic :-)
Przy dobrym nacięciu nie będzie miało znaczenia ustawienie słoja dla pękania kerfingu przy przyklejaniu. Odpowiednią grubość wcięcia i pozostawionego elementu łączącego (grubość pozostawionego kerfingu przyklejanego do boczków) da się dobrać tak by nic nie pękało. Mnie chodzi o wytrzymałość kerfingu we współpracy z płytą wierzchnią w części tylnej bo tu będą działały największe siły rozrywające. Z boczkami kerfing pracuje na ścinanie. Dlatego myślę, że źle dobrałem układ słojów. Chodzi mi zwłaszcza o tylną część pudła. W części środkowej i przedniej będą zupełnie inne siły działały na kerfing.
Pozdrawiam Janek
michqq
Posty: 582
Rejestracja: 2017-04-04, 20:57

Re: Budowę UKULELE czas zacząć.

Post autor: michqq » 2017-06-01, 20:05

Ja nie wiem jak ukulele, ale...

Źródła na temat skrzypiec podają, że płyty powinna być przyklejona do boczków względnie słabo, żeby w razie jakbyco przy przeciążeniu konstrukcji puszczał klej ale nie pękało drewno. Co nie zawsze się udaje, no ale.
Niejako podobnie jak w innych dziedzinach techniki należy dobierać odpowiednio cienkie śruby i nity w konstrukcjach (tak żeby przy przeciążeniu raczej puszczał nit/śruba niż poddawała się łączona konstrukcja). Prawdopodobnie (spekuluje tu) podobnie jest z innymi instrumentami - w założeniu prędzej puszczać ma klej niż pękać kerfling.
W założeniu.

( Oczywiście, jasne że w skrzypcach naprężenia układają się całkowicie inaczej niż w uke, w końcu wysoki mostek, plus dusza między płytami, plus folga... )

Z drugiej strony jednak - w skrzypcach o ile się doczytałem klocki mają ścisły kanon jak powinny być ułożone: "Kloce są najczęściej świerkowe ustawia tak, że słoje przyrostu widać od góry i od dołu a skierowane są pod kątem w narożnik w którym się znajdują, kloce główne mają słoje ustawione równolegle do osi symetrii instrumentu."

Jeśli Ci to pomoże.
Skrzypce – przyrząd do łaskotania wnętrza ucha za pomocą tarcia końskiego ogona o wnętrzności barana.
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Budowę UKULELE czas zacząć.

Post autor: PiotrCh » 2017-06-01, 20:28

Piniu pisze:
PiotrCh pisze:A który to jest Classic?
https://www.fine-tools.com/holzleim.html
Oczywiście myślałem o oryginal :) Nie wiem skąd mi to classic przyszło :)
Obawiam się, że to nie jest klej kostny.
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: Budowę UKULELE czas zacząć.

Post autor: Jan » 2017-06-01, 21:25

michqq - genialne!!! Skośne ustawienie słojów o ile dobrze zrozumiałem twój post rozwiązuje moje wątpliwości 😁. Takie usłojenie to kompromis dla wytrzymałości kerfingu. Dla zobrazowania wstawiam rysunek jak to widzę. Jeżeli jest inaczej to proszę o poprawienie mnie. Dobrze żeby jakiś lutnik lub zaawansowany budowniczy nam to potwierdził lub sprostował.
Załączniki
kerfskos.jpg
Pozdrawiam Janek
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Budowę UKULELE czas zacząć.

Post autor: PiotrCh » 2017-06-01, 21:38

Na moje odczucie nie ma to większego znaczenia, bo taki kerfing w narożniku siedzi sobie jak pączek w maśle i nic mu tam nie grozi.
Ale rysuneki oldschoolowe :)
pozdrowienia
Piotr
michqq
Posty: 582
Rejestracja: 2017-04-04, 20:57

Re: Budowę UKULELE czas zacząć.

Post autor: michqq » 2017-06-01, 21:53

Skośne ustawienie słojów o ile dobrze zrozumiałem twój post rozwiązuje moje wątpliwości
To co wpisałem w cudzysłowiu to był cytat, więc Ci nie powiem czy go dobrze zinterpretowałeś, ale z niego niby faktycznie wynikałoby skośne ustawinie słojów "w narożnik".
Czy jednak ma to znaczenie czy nie to Ci nie powiem, bo jak napisałem - teoretycznie to przy jakimś statycznym przeciążaniu konstrukcji puszczać powinien najpierw klej a nie rozpadać się struktura drewna. Natomiast przy uderzeniu to cóż, właściwie żadne ustawienie słojów nie pomoże...

Oczywiście może to mieć wpływ na rozchodzenie się fal dźwiękowych w konstrukcji.
Czy jednak jest wpływ znaczący czy też na odwrót - jest pomijalny?
Heh.
Skrzypce – przyrząd do łaskotania wnętrza ucha za pomocą tarcia końskiego ogona o wnętrzności barana.
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: Budowę UKULELE czas zacząć.

Post autor: Jan » 2017-06-01, 21:55

PiotrCh pisze:Na moje odczucie nie ma to większego znaczenia, bo taki kerfing w narożniku siedzi sobie jak pączek w maśle i nic mu tam nie grozi.
Ale rysuneki oldschoolowe :)
W tylniej części płyta wierzchnia jest odrywana od kerfingu - wynika to z rozkładu sił, w części środkowej jest obciążony siłami ścinającymi a z przodu jest dociskany tak w bardzo ogólnym i uproszczonym zobrazowaniu. Czyli kerfing spokojnie to siedzi ale nie na całej linii. A informacja michqq-a załatwia problem wytrzymałości kerfingu. Cały czas czytam że gitara lutnicza to składowa wiedzy, umiejętności i subtelności umykających przeciętnemu dłubaczowi, więc drążę te niuanse.
Muszę zapytać mojego dziecka co to znaczy oldschoolowe😂



usunąłem poprzedni post, gdyż był dubletem i nie wnosił nic do tematu
Pozdrawiam Janek
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Budowę UKULELE czas zacząć.

Post autor: PiotrCh » 2017-06-01, 22:05

Nie przejmuj się tym. Kerfing jest ostatnim elementem, który się zniszczy, jeśli w ogóle. On sobie siedzi w narożniku i można go tam dociskać i wyciągać i skręcać i cokolwiek innego - nic mu nie będzie:) Prędzej w drzazgi połamiesz całe pudło - włącznie z gryfem niż uszkodzisz pasek drewna wklejony w narożnik zbudowany z cienkich płyt - o nie się trzeba martwić.

ee- to ja Ci powiem:)

oldschool to tzw. stara szkoła;)
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: Budowę UKULELE czas zacząć.

Post autor: Jan » 2017-06-02, 17:18

5 minut wolnego czasu i wycięty dłutem otwór rezonansowy w ćwiczebnym uke i wklejone listwy. Jak przyjdzie materiał właściwy to będę już miał przećwiczony ten etap na zwykłej deseczce, która nawet jest świerkowa listwy zresztą także. Zobaczę jak pracuje się z materiałem i dłutem. Na tym tanim materiale poćwiczę co ma mi pomóc i pokazać co mnie czeka z cenniejszym drewnem, które wolę obrobić zgodnie ze sztuką i bez odgryzionego że wściekłości palca.
Załączniki
top2.jpg
top.jpg
top3.jpg
Pozdrawiam Janek
popik10

Re: Budowę UKULELE czas zacząć.

Post autor: popik10 » 2017-06-02, 19:04

Płaska płyta? Nie na solerze?
ODPOWIEDZ