Budowa pierwszej gitary elektrycznej

Dyskusje i prezentacje projektów i planów

Moderator: poco

borsuk31
Posty: 38
Rejestracja: 2016-04-27, 23:05

Budowa pierwszej gitary elektrycznej

Post autor: borsuk31 » 2016-05-04, 21:35

Witam,
Buduję swoją pierwszą gitarę na wzór stratocastera lecz nie będzie to wierna kopia. Mam już drewno(klon korpus, klon gryf) i większość części. Zaczynam od gryfu. Wiele osób radziło mi abym kupił gotowy ale stwierdziłem, że jak nie zrobię sam to się nie nauczę. Prosiłbym doświadczonych kolegów o wytykanie błędów i pomoc dobrą radą. Zacząłem od frezowania kanału na pręt. Na filmiku pokazuję, że pręt wchodzi w miarę luźno ale są dwa miejsca gdzie odrobinę się klinuje na końcu i przy nakrętce.

https://www.youtube.com/watch?v=X1-WYGBDB-0

Poprawić to aby było luźniej czy może zostać??

p.s
Poco, dzięki za pierwsze rady
Awatar użytkownika
Piotrek_Violin
Posty: 320
Rejestracja: 2011-08-26, 20:55
Lokalizacja: Oslo

Re: Budowa pierwszej gitary elektrycznej

Post autor: Piotrek_Violin » 2016-05-04, 21:44

Ja robie pret akurat, tak by luzu nie bylo zbytnio oraz by nie wciskac go na sile, przy nakretce i na koncu wchodzi ciasno :-)
borsuk31
Posty: 38
Rejestracja: 2016-04-27, 23:05

Re: Budowa pierwszej gitary elektrycznej

Post autor: borsuk31 » 2016-05-04, 21:58

U mnie właśnie tak jest, przy nakrętce i na końcu ciasno :) dzięki.
Ćwiczę sobie jeszcze profilowanie gryfu pilnikami. Wprawdzie to sosna, która nie najlepsza jest do obróbki ale zawsze coś.
stratneck.jpg
Czekam jeszcze na cyfrową suwmiarkę a następnie będę nacinał sloty na progi
Awatar użytkownika
Piotrek_Violin
Posty: 320
Rejestracja: 2011-08-26, 20:55
Lokalizacja: Oslo

Re: Budowa pierwszej gitary elektrycznej

Post autor: Piotrek_Violin » 2016-05-04, 23:25

Druknij sobie szablon i po klopocie. Z suwmiarka jest taki problem ze jak juz recznie to kazdy prog powinienes wyznaczac od siodelka, co zmniejszy niedokladnosci, do 15 cm dasz rade a co potem ?
borsuk31
Posty: 38
Rejestracja: 2016-04-27, 23:05

Re: Budowa pierwszej gitary elektrycznej

Post autor: borsuk31 » 2016-05-05, 20:13

A czy ktoś próbował takiej techniki wyznaczania progów? próbowałem na sklejce
https://www.youtube.com/watch?v=dgX4ZTybbJI
Na filmie tego tak dokładnie nie widać ale nacięcia wychodziły mi idealnie wg. tabelki do 2 miejsc po przecinku.
Awatar użytkownika
Piotrek_Violin
Posty: 320
Rejestracja: 2011-08-26, 20:55
Lokalizacja: Oslo

Re: Budowa pierwszej gitary elektrycznej

Post autor: Piotrek_Violin » 2016-05-06, 01:30

tu masz skrypt do drukowania szablonów nawet na A4 sklejasz kartki sprawdzając czy wymiary są ok, ustalasz sobie do jakiej krawędzi tniesz, przykładasz klocek do linii mocujesz ściskiem i nacinasz- ot szybkie i proste. Mocną nutę słyszę chyba w tle ;) Łap zespół w którym kiedyś za dobrych czasów szarpałem basem klik Może akurat się spodoba ;)
borsuk31
Posty: 38
Rejestracja: 2016-04-27, 23:05

Re: Budowa pierwszej gitary elektrycznej

Post autor: borsuk31 » 2016-05-06, 06:08

Czytałem na forum, że wydruki są bardzo niedokładne i że należałoby to naświetlić na kliszy. Zrobię tak jak mówisz i pomierzę, jak sie będzie zgadzało to super sposób. Od razu wyznacza też długość całej menzury więc mostek ustawię.

p.s
Fajna kapela i to z Tarnowa czyli moi sąsiedzi bo ja jestem z Jasła i tu mam też kapelę:)
borsuk31
Posty: 38
Rejestracja: 2016-04-27, 23:05

Re: Budowa pierwszej gitary elektrycznej

Post autor: borsuk31 » 2016-05-06, 10:07

No to już trochę jestem skołowany. Na forum czytałem, że najlepszym sposobem jest cyfrowa suwmiarka i lupa, ktoś inny podaje stronę z szablonem do wydrukowania Ty mówisz, żeby kupić gotowy szablon. To pisały osoby, które znają się na rzeczy i stworzyły już niejedną gitarę więc nie wiem w która stronę już iść.

p.s nie mam zamiaru robić nic na szybko i półśrodkami. Na forum jest mnóstwo informacji ale żeby przez to przebrnąć potrzeba przewodnictwa fachowca, dlatego założyłem nowy wątek

edit:
Czy ten sposób który pokazałem na filmiku jest o d... rozbić? Nie zawracać sobie głowy takim podejściem?
Awatar użytkownika
molu
Posty: 1418
Rejestracja: 2012-02-21, 14:42
Lokalizacja: Kraków

Re: Budowa pierwszej gitary elektrycznej

Post autor: molu » 2016-05-06, 10:16

Sposobów nacinania progów jest wiele. Można nawet linijką odmierzać i nacinać od ekierki. Warto jednak minimalizować ryzyko pomyłki, przynajmniej na etapie kiedy robisz pierwszą gitarę i zbierasz doświadczenie. Szablon i korytko to sprawdzony sposób na powtarzalne i równe sloty. Trzeba się zastanowić czy jak planujesz tylko jedną gitarę to warto inwestować w takie narzędzia. Zawsze możesz poprosić kogoś z szablonem o nacięcie podstrunnicy, może się do niego wybrać z piwkiem i samemu naciąć. Albo kupić gotową, już ponacinaną podstrunnicę.

T.
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Budowa pierwszej gitary elektrycznej

Post autor: Piniu » 2016-05-06, 13:03

darek pisze:Kolego trzymam kciuki za powodzenie ale... sam piszesz , że obczytałeś forum i nie do końca chyba wyciągasz wnioski. Wszelkie próby rzeźbienia w g.e kończą się w jeden przewidywalny sposób. Te wszystkie prowizoryczne sposoby były już testowane a ich efekt powoduje włączenie myślenia typu... dlaczego nie zrobiłem od razu jak należy. Zbudowanie gitary to kosztowna zabawa a przede wszystkim pokonanie samego siebie czyli może się uda , może da się łatwiej albo szybciej itd. NIE DA SIĘ! Dopóki tego nie zrozumiesz będziesz tracił czas i pieniądze.
Wszystko można na kolanie zrobić ale nie o to tu chodzi więc odpuść kombinacje i zainwestuj w porządny szablon i prowadnicę piły.Z ręki to możesz robić jak będziesz wykonywał stopięćdziesiątą gitarę ;-)
P.S.
Mostka z takiego wydruku nie ustawisz ale powolutku zaczniesz otwierać oczy na coraz to nowsze zagadnienia , których dotychczas nie widziałeś.I to właśnie jest piękne :-)
Kliknąłbym "lubię to" ale nie ma ;)
Na forum czytałem, że najlepszym sposobem jest cyfrowa suwmiarka i lupa,
i tego się trzymaj. kreski zaznaczaj nożykiem do tapet a nie suwmiarką.
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Budowa pierwszej gitary elektrycznej

Post autor: PiotrCh » 2016-05-06, 13:11

Dokładnie tak, nacięcia nożykiem modelarskim, reszta piłą. Korytko z szablonem to luksus:) Jak chcesz naciąć tylko jedną podstrunnicę to koniecznie korytko i szablon:) Jak chcesz nacięć kilka - można od klocka, ta ostatnia będzie najlepsza:)
pozdrowienia
Piotr
borsuk31
Posty: 38
Rejestracja: 2016-04-27, 23:05

Re: Budowa pierwszej gitary elektrycznej

Post autor: borsuk31 » 2016-05-07, 16:50

Dzisiaj zrobiłem klocek do szlifowania podstrunnicy o radiusie 12 cali. Skorzystałem z tego planu: Ciąłem ręcznie więc jest niezbyt dokładnie ale następny zrobię już od machiny
radius block.png
r block 12.jpg
r block 2.jpg
rblock3.jpg
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Budowa pierwszej gitary elektrycznej

Post autor: PiotrCh » 2016-05-07, 22:04

cwane:)
pozdrowienia
Piotr
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Budowa pierwszej gitary elektrycznej

Post autor: poco » 2016-05-08, 06:02

Dobrze skomentowane - cwane, ale z radiusem o zadanej krzywiźnie ma niewiele wspólnego. To jest taki ersatz , którym popsujemy podstrunnicę.
Nie ma takiej opcji, aby cokolwiek podparte w dwóch punktach poddane naciskowi punktowemu w połowie rozstawu podpór wygięło się po ustalonym promieniu! I to jeszcze 2-3 elementy
To co zaprezentowane jest na rysunku, to tylko teoretyczne odwzorowanie zależności geometrycznych - wycinek koła. To bardziej będzie przypominać "trójkąt" równoramienny rozwartokątny o "wygiętych" bokach.
Po jakiego grzyba kombinujesz jak koń pod górę!? Jak masz frezarkę, to zrobisz sobie klocki o jakim chcesz radiusie.
To co wykonałeś , to wykonałeś, tylko ja bym gryf z uformowaną za jego pomocą podstrunnicą przeznaczył na opał.
Robisz coś, co ma być narzędziem do wykańczania ważnego detalu w gitarze, to niech to będzie narządź wykańczający , ale nie użytkownika i instrument! To ma być klocek radiusowy, a nie "coś" tam!
Wyrzuć to "cudo" na śmietnik, a unikniesz problemów.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Budowa pierwszej gitary elektrycznej

Post autor: PiotrCh » 2016-05-09, 07:47

Ja bym jednak to sprawdził. Oczywiście, że taki schemat podparcia i obciążenia nie daje łuku kołowego, jednak w jakimś stopniu zbliżoną.
Borsuk - narysuj w CAD wzorcowy radius, wytnij szablonik na jakiejś sztywnej kartce i przyłóż do klocka - sam zobaczysz ile i gdzie odbiega klocek od szablonu, albo szablon od klocka:)

Myślę, że ważniejsze jest to czy na długości klocka jest to samo w każdym przekroju, bo jak nie jest - to wyszlifowana tym podstrunnica będzie miała w każdym przekroju przebieg krzywizny wynikający z rozkładu najniższych punktów (styku z podstrunnicą) rozłożonych na długości klocka - a to może być już różnie i przede wszystkim niesymetrycznie względem osi podłużnej podstrunnicy. Kurcze może to zawiłe. Prościej zrobić chyba próbę na jakiejś deseczce i ocenić szablonem wzorcowym co się dzieje na jej długości po szlifie tym klockiem.
pozdrowienia
Piotr
ODPOWIEDZ