Gitara nad którą aktualnie pracuje.

Dyskusje i prezentacje projektów i planów

Moderator: poco

jacek owsianowski
Posty: 153
Rejestracja: 2015-11-01, 22:57
Lokalizacja: Poznań

Gitara nad którą aktualnie pracuje.

Post autor: jacek owsianowski » 2015-11-09, 21:53

Gitara nad która pracuje - górna płyta świerk ,boczki i dno amazakle podobne do orzecha i palisandru szyjka z klonu. Strunociąg narazie z lapaczo ,zależy od podstrunnicy .Instrument już odpalił całkiem nieźle ,moglem sobie pozwolić bo jak widać na foto szyjkę wklejam na jaskółczy ogon. Z powodu wydłużonej menzury 680 mm i większy naciąg strun ,belki z wypukłych po około pol roku zrobiły się wklęsłe. Mala korekta belek na mocniejsze i powinno wszystko zagrać. Klej jaki używałem przy dwóch ostatnich gitarach to żelatyna ,jest fajny bo bezbarwny i łatwo dostępny .Poliuretan którym pomalowałem czarna mocno przytłumił dźwięk ,nie wiem w co iść .Morze któryś z kolegów podpowie ,na pewno nie nitro morze politura .Co sadzicie o pokrętach od kluczy z palisandru od skrzypiec .Szyjka została skrócona do 12 progu jak w klasykach ,zarazem strunociąg przesuną się około 4 cm na tył pudla ,szukam barwy klawesynu i morze idę w dobra stronę . Pozdrawiam Jacol .
Załączniki
9.jpg
8.jpg
7.jpg
6.jpg
5.jpg
4.jpg
3.jpg
2.jpg
1.jpg
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Gitara nad którą aktualnie pracuje.

Post autor: poco » 2015-11-09, 23:25

Ciekawy sprzęt i życzę ci, aby grał tak, jak chciałeś.
Klawesynu nie uzyskasz, bo klawesyn, to klawesyn. Gitara lub raczej instrument 6 strunowy z pudłem nie da się sprowadzić do tego instrumentu. Nie ta długość strun, nie ta grubość, nie ten sposób pobudzania do drgań, ale klawesynopodobne dźwięki może da się wydobyć.
Lakieruj szelakiem. Nie kombinuj z innymi lakierami, a masz szanse na dobry efekt akustyczny.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Gitara nad którą aktualnie pracuje.

Post autor: PiotrCh » 2015-11-10, 07:43

Z drewnianymi stroikami i pod politurą byłoby pięknie:)
Bardzo ciekawie wyglądający instrument - masz jakieś próbki brzmienia?
pozdrowienia
Piotr
jacek owsianowski
Posty: 153
Rejestracja: 2015-11-01, 22:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Gitara nad którą aktualnie pracuje.

Post autor: jacek owsianowski » 2015-11-10, 17:30

Dzieki za podpowiedzi ,co do politury to coś tam wiem ,ale nie wiem jak używać pumeksu. O ile chodzi o grubość i długość strun to się zgadzam ,ale pobudzanie jest podobne ,klawesyn jest instrumentem szarpanym, skoczki zaopatrzone w piórka ,to jak kostka u dobrego gitarzysty .Sam nie potrafię grac , jedynie nastroić i parę akordów .Niestety ale nie pomyślałem o zarejestrowaniu dźwięku ,trochę cierpliwości .Od chwili wstąpienia do forum coś drgnęło i moze wreszcie ukończę instrument. Pozdrawiam Jacol.
Awatar użytkownika
Piotrek_Violin
Posty: 320
Rejestracja: 2011-08-26, 20:55
Lokalizacja: Oslo

Re: Gitara nad którą aktualnie pracuje.

Post autor: Piotrek_Violin » 2015-11-10, 19:54

Nono- ciekawie ! Po co Ci pumeks tu masz coś ciekawego. Powiedz coś więcej o grubości płyt czy belkowaniu ;) Apropo belek jeśli dobrze dowidzę to słoje nie za gęste chyba.. Ale ładnie ożebrowanie dopieszczone
jacek owsianowski
Posty: 153
Rejestracja: 2015-11-01, 22:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Gitara nad którą aktualnie pracuje.

Post autor: jacek owsianowski » 2015-11-10, 20:58

O ile chodzi o górna płytę to zawsze środek ,okolice mostka i otworu zawsze są grubsze od 3,5 do 4 mm ,przy boczkach około 3 mm.Spod 3mm,pisze około bo nie mam przyrządu do mierzenia. Widziałem na forum prosty i nie drogi przyrząd do mierzenia wykonany w domowych warunkach,gratulacje dla wykonawcy. Belki wykonałem z modrzewia drobno uslojonego ,złudzenie foto 8mm x 25 mm w najwyższym miejscu .Belka basowa i wiolinowa przechodzą na wysokości mostka pod struna E1 i E6 .Przy dnie wymieniam na grubsze 12mm x25 do 30 mm .
Awatar użytkownika
Jerzy S
Posty: 531
Rejestracja: 2013-07-16, 12:06

Re: Gitara nad którą aktualnie pracuje.

Post autor: Jerzy S » 2015-11-10, 21:20

Całkiem ciekawy instrument :) Chciałbym miec możliwość sprawdzenia go kiedyś w praktyce :)
MXChange
Posty: 77
Rejestracja: 2015-06-30, 21:52

Re: Gitara nad którą aktualnie pracuje.

Post autor: MXChange » 2016-04-07, 11:58

Aktaulnie mandolinę buduję i mam problem z ożebrowaniem, lipa zawiodła ponieważ zbyt mocno mi odkształcała bok i napięcia tworzyła, jakie drewno wykorzystałeś do ożebrowania? Pozdrawiam!
jacek owsianowski
Posty: 153
Rejestracja: 2015-11-01, 22:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Gitara nad którą aktualnie pracuje.

Post autor: jacek owsianowski » 2016-04-08, 20:52

Chodzi Tobie o listewkę przyklejana do boczków, zwana w przez lutników żeberkiem ,na forum zwanym kerfing. Przeważnie stosuje świerk ale można zastosować lekki egzotyk np. z palet.Musisz nadać kształt boczków na giętarce, i przykleić do boczków na szablonie ,formie.Po wyschnięciu obrabiasz do przekroju klina , czyli przy płycie 2 mm.Pozdrawiam Jacol.
popik10

Re: Gitara nad którą aktualnie pracuje.

Post autor: popik10 » 2016-04-08, 22:37

Na kerfing stosuje sie tez olchę, sapeli itp
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Gitara nad którą aktualnie pracuje.

Post autor: poco » 2016-04-09, 11:55

Kerfing. http://www.lmii.com/products/mostly-woo ... ox/kerfing , żeby nie powtarzać i tłumaczyć- chyba, że teks trzeba przetłumaczyć oraz http://www.stewmac.com/Materials_and_Su ... nings.html.
To tyle w temacie od strony poglądowej, jeżeli jest oczywiście mowa o kerfingu!
Można też stosować zamiast listwy trójkątne "klocki" wklejane jeden obok drugiego.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Gitara nad którą aktualnie pracuje.

Post autor: PiotrCh » 2016-04-09, 12:58

Jacku - jak postępy w gitarze? Pokazałbyś stan aktualny:)
pozdrowienia
Piotr
jacek owsianowski
Posty: 153
Rejestracja: 2015-11-01, 22:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Gitara nad którą aktualnie pracuje.

Post autor: jacek owsianowski » 2016-04-09, 20:08

Dawno nie pisałem ,i już trzeci raz zaczynam ten post.Od zimy jak wymieniłem belki w górnej płycie ,wszystko stoi oprócz tego co ma.Jak tylko coś ruszy ,będę z kolegami na bieżąco .Pozdrawiam Jacol.
MXChange
Posty: 77
Rejestracja: 2015-06-30, 21:52

Re: Gitara nad którą aktualnie pracuje.

Post autor: MXChange » 2016-04-13, 23:37

Świerk zdał egzamin, świetnią ma sprężystość, olcha zaś dobrze się wygina ale stawia większy opór z tego co odczułem. Zastanawiam się czy dalej moczyć listwy, wykorzystuję te z nacięciami i radiusem jednej krawędzi, moczę ponieważ boję się że nadpęknie, 0,6 cm grubość, 1,5 cm wysokość odstępy między nacięciami 0,7 cm głębokość 0,4 cm.
popik10

Re: Gitara nad którą aktualnie pracuje.

Post autor: popik10 » 2016-04-14, 06:51

Zawsze możesz parować listwy, bez problemu wtedy je wygniesz nawet w rękach.
Kup sobie rurkę odpowiedniej długości którą podłączysz z jednej strony do czajnika z drugiej zrobisz niewielki wylot. Do środka wkładasz listwy i parzysz kilka minut. To wystarczy. Możesz tak uplastycznić każdy gatunek drewna.
ODPOWIEDZ