Pierwsza gitara - akustyczna

Dyskusje i prezentacje projektów i planów

Moderator: poco

ludi
Posty: 64
Rejestracja: 2015-02-24, 13:25
Lokalizacja: Gdańsk

Pierwsza gitara - akustyczna

Post autor: ludi » 2015-03-16, 10:55

Cześć wszystkim!

Żeby pokryć słowa czynami, kilka dni temu rozpocząłem budowę swojego pierwszego instrumentu - akustyka.

Na każdym etapie zdjęcia dostarczać się zobowiązuję :).

Na początek poleciał zakup materiałów, narzędzi. Od niedawna cieszę się frezarką, pięknymi kawałkami drewna. Top jawor, boczki i plecy orzech - co do gryfu - jeszcze jestem niezdecydowany.

Całość oprę na planie Gibsona L00 z małymi odstępstwami (pozwolę sobie na kilka).

1. dociąć drewno, oszlifować, przygotować do klejenia - zrobione
Pozdrawiam
Patryk
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Pierwsza gitara - akustyczna

Post autor: poco » 2015-03-21, 18:58

Trochę to innowacyjne podejście w doborze drewna, ale może być racjonalne.
Zastanawia mnie tylko ten top klonowy.
Na takie zastosowanie nie wiem czy się nada i czy utrzyma parametry przez dłuższy czas, gdyż grubość będzie max 2,5 mm, a to dla klonu na ten detal raczej Mont Everest.
Ale , zobaczymy.
Przemyśl sprawę i może jednak zastosujesz świerk. Może być nasz.
Dla mnie dźwięk topu świerkowego, a klonowego, to może zdeprecjonować Twoje wysiłki.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
ludi
Posty: 64
Rejestracja: 2015-02-24, 13:25
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Pierwsza gitara - akustyczna

Post autor: ludi » 2015-03-21, 20:45

Świerku nie posiadam i jeszcze nie dotarłem do kogokolwiek, kto chciałby mi sensowny sprzedać (szukam na ożebrowanie świerku). Co z tego wyjdzie - zobaczymy. Nie jestem w stanie przewidzieć jak zachowa się to, co mam. Jeżeli wyjdzie licho, następna będzie lepsza :).

Ah, za kilka dni zdjęcia z klejenia.
Pozdrawiam
Patryk
ludi
Posty: 64
Rejestracja: 2015-02-24, 13:25
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Pierwsza gitara - akustyczna

Post autor: ludi » 2015-06-29, 15:29

Witam,

wygląda na to, że dobór drewna się na mnie zemścił.
Przy grawerowaniu miejsca na rozetę, szarpały rogi - niby po wyrównaniu heblem, uzupełnieniem pyłem z klejem, wygląda to "jako-tako".

Dodatkowo, po odłożeniu topu na ~miesiąc, zaczął falować.

Tutaj pojawia się moje pytanie. Brnąć i dokończyć obecny top, czy wyrzucić do kosza, zakupić świerk, coś sensownego na boczki i tył i zacząć od zera?

Jeżeli zakupić drewno, to czy ktoś z szanownych kolegów wie, gdzie zdobyć dobry świerk i (może) sapele? Chciałem skorzystać z drewbas-tonewood ale widzę, że wyszło im wszytko ze sklepu, a u Hanglewskich cenowo wygląda, jakby 2-3 razy droższe.
Pozdrawiam
Patryk
popik10

Re: Pierwsza gitara - akustyczna

Post autor: popik10 » 2015-06-30, 05:31

Sapele ciąć samemu z deski a swierka sprzedawal na forum kolega. Ew. Pan Salomon
pozdrawiam
ludi
Posty: 64
Rejestracja: 2015-02-24, 13:25
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Pierwsza gitara - akustyczna

Post autor: ludi » 2015-07-09, 08:02

Koledzy!

Już raz robiłem zakupy w drewbas-tonewood.com (kupowałem świerk na ożebrowanie). Myślałem, że w sklepie aktualnie nie ma niczego, co bym potrzebował (wg strony świerk i sapele wyszło). Po konsultacji ze sklepem, okazało się jednak, że materiał jest!

Tak więc zamówiłem, otrzymałem i wczoraj nerwowo odwijałem paczuszkę. Piękne płyty (~5mm, więc trochę do zeszlifowania), bez sęków, bez przebarwień. Jestem na prawdę zauroczony ofertą sklepu - to nie jest reklama opłacana ;).

Tak, czy inaczej, po nieudanych eksperymentach z drewnem dosyć cienkim (~2mm) domyślnie, zakupiłem to, co powyżej. Wczoraj było szlifowanko!

Mam nadzieję, że przez weekend pokleję top i plecki. Później frezowanie i rozetka.
Załączniki
20150708_200815.jpg
Dorobiłem się swojego kawałka podłogi w kuchni.
Pozdrawiam
Patryk
Awatar użytkownika
shopiK
Posty: 859
Rejestracja: 2012-06-01, 18:32
Lokalizacja: Łódź

Re: Pierwsza gitara - akustyczna

Post autor: shopiK » 2015-07-09, 08:46

To jest fenomen, którego nikt poza nami nie zrozumie. Koleś publikuje zdjęcia kilku desek i się ekscytuje :-) To niesamowite uczucie, jak te deseczki powoli, krok po kroku zaczynają zmieniać kształt, aż nagle przybierają postać instrumentu. Powodzenia!
ludi
Posty: 64
Rejestracja: 2015-02-24, 13:25
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Pierwsza gitara - akustyczna

Post autor: ludi » 2015-07-09, 09:25

Dokładnie. Tym bardziej, że wcześniej nie miałem do czynienia z drewnem innym, niż ogólnodostępna w budowlanych - sosna. Świerk pięknie pachnie a sapele twarde jak kamień :).

Dzięki shopiK!

się dzieje się
Pozdrawiam
Patryk
popik10

Re: Pierwsza gitara - akustyczna

Post autor: popik10 » 2015-07-10, 19:37

No to pokaż to super drewno, szczególnie chodzi o tego świerka.
Sapelkę każdy zna, a o dobrego świerka ciężko
Pozdrawiam
ludi
Posty: 64
Rejestracja: 2015-02-24, 13:25
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Pierwsza gitara - akustyczna

Post autor: ludi » 2015-07-11, 19:26

Nie wiem, na ile zadowolą Was te zdjęcia. Zrobione dzisiaj przy okazji klejenia. Jeżeli okażą się liche, pofoci się jak top wyschnie.
Załączniki
20150711_181116.jpg
20150711_181131.jpg
20150711_181100.jpg
Pozdrawiam
Patryk
popik10

Re: Pierwsza gitara - akustyczna

Post autor: popik10 » 2015-07-13, 09:13

Pokaż płytę od góry najlepiej z jakąś miarką żeby widac było gradację i wymiar płyty
Pozdrawiam
ludi
Posty: 64
Rejestracja: 2015-02-24, 13:25
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Pierwsza gitara - akustyczna

Post autor: ludi » 2015-08-11, 10:29

Porządna miarka w drodze, więc zdjęcie z punktem odniesienia będzie niebawem. W międzyczasie - postępy.
U Pana Sękowskiego (polecam) zakupiłem drewno kamforowe. Pociąłem na mniejsze sety (wyszły 4 sety około 20x20x1.5cm). Będę je głównie używał do elementów ozdobnych, więc taka grubość jest zbyteczna. Jeden z setów postanowiłem podzielić po grubości na dwa - u stolarza mieli zrobione w godzinę.

Brzegi topu wyrównałem heblem - na papierze ściernym to jednak nie robota. Hebel w 15min załatwił mi robotę przy tobie i pleckach, którą papier ścierny robiłby z godzinę..

Rozetę i kanał wyciąłem otwornicą nastawną + pilnikami.

Plan dalszy - doprowadzenie topu do docelowej grubości, wyrównanie rozety, żebrowanie, wycięcie kształtu.
Załączniki
rozetka.png
kamforowe drewno jest średnio twarde, bardzo przyjemnie pachnie
rozetka2.jpg
podejście pierwsze do rozety i bindingu - będzie jeszcze skrobanie i cyklina topu. Wszystko wchodzi na wcisk, więc po szlifie zobaczę, jak będą wyglądały te szczeliny.
20150729_212411.jpg
Jeżeli coś wygląda głupio, ale działa - znaczy, że nie jest głupie.
Pozdrawiam
Patryk
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Pierwsza gitara - akustyczna

Post autor: PiotrCh » 2015-08-11, 19:15

Ciekawy już jestem jak rozetka pod lakierem wyjdzie - ale na pewno bardzo ładnie, bo to drewno kamforowe jest piękniste.
Widzę, że praca idzie do przodu - to dobrze:)
pozdrowienia
Piotr
ludi
Posty: 64
Rejestracja: 2015-02-24, 13:25
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Pierwsza gitara - akustyczna

Post autor: ludi » 2015-08-11, 21:37

Z kamfory próbuję jeszcze wymyśleć jakieś markery. Na pawim oczku urwą pewne części ciała :D. Ale okrągłe i trapezy wieją nudą. Macie może jakieś pomysły? Myślałem o cyfrach rzymskich.
Pozdrawiam
Patryk
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Pierwsza gitara - akustyczna

Post autor: PiotrCh » 2015-08-12, 00:02

Patryk, nie pytaj nas ludzi o kwestie estetyczne, każdy ma inne preferencje. Włączaj googla wpisuj tagi i oglądaj sobie zdjęcia, szukaj inspiracji, tobie ma się podobać, reszta ma podziwiać ;)

dorzucaj fotki z każdego etapu, mało na forum konstrukcji akustycznych zbudowanych od desek.
pozdrowienia
Piotr
ODPOWIEDZ