pierwszy projekt

Dyskusje i prezentacje projektów i planów

Moderator: poco

pabowero
Posty: 7
Rejestracja: 2013-03-19, 23:49
Lokalizacja: Wrocław

pierwszy projekt

Post autor: pabowero » 2013-04-02, 22:02

witam przymierzam się do pierwszego projektu. Chcę zrobić kopię Ibaneza Destroyer i mam kilka pytan. Menzuree zaplanowana 25,5 24 progi. Mostek jednostrone tremolo akurat taki posiadam do wykorzystania. Drewno jakim dysponuje to korpus mahon sapeli gryf klon podstrunica wenge. pYTanie mam do korpusu jak zrobic ze zdjecia plan do wydrukowania w skali 1:1 probowałem skalowac w gimpie ale cos nie wychodzi jakie macie swoje sposoby?
Awatar użytkownika
molu
Posty: 1418
Rejestracja: 2012-02-21, 14:42
Lokalizacja: Kraków

Post autor: molu » 2013-04-02, 22:50

Zakładam, że jesteś obeznany z obsługą programu do tworzenia grafiki (nie jest ważne jaki program, zasada jest ogólna). Importujesz zdjęcie do programu, powiększasz je odpowiednio. Do oceny skali powiększenia zdjęcia pomocne będzie narysowanie sobie "wzorca" - przykładowo chcesz skalę 25,5", rysujesz kreskę o takiej długości, i powiększasz zdjęcie aż odległość od siodełka do mostka pokryje Ci się z kreską. To tak w uproszczeniu. Możesz użyć dowolnego znanego Ci wymiaru. Później to już zabawa w obrysowanie kształtu.
A jeżeli to dla Ciebie za trudne, to może zakup planu? Przypominam sobie, że ktoś na forum oferował pomoc w tworzeniu planów... poszukaj.

ps. Zaglądnij tutaj. Obrazki można powiększyć, może dla Twoich potrzeb będzie wystarczające.. wydrukuj na A3, odwiedź punkt ksero, i powiększaj do momentu, aż uzyskasz właściwy rozmiar. Ewentualnie - zarejestruj się na forum seventstring, i napisz do autora planów, może Ci prześle.

T.
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: PiotrCh » 2013-04-03, 00:25

Właściwie kolega molu powiedział już najważniejsze, tj. jaka jest zasada skalowania.

Powiedz jeszcze, czy główny Twój problem to skalowanie, czy wykonanie konturu deski, który potem chcesz skalować? To dwie różne kwestie. Właściwie skalowanie to najmniejszy problem, ważniejsze jest to co chcesz skalować, czy będzie to bitmapa, czy wektorówka.

W gimpie może być problem, jeśli zdjęcie ma niską rozdzielczość. Znasz choć trochę AutoCada? W nim obrysujesz kształt na tle zdjęcia wyświetlonego na pulpicie w najlepszej (100%) rozdzielczości, a skalować będziesz już nie zdjęcie tylko właśnie ten kontur, który narysujesz. Co do skalowania, molu podał przepis, trzeba znać jakiś wymiar na gitarze. Potem skalowanie: w*x=W, gdzie w - wymiar w aktualnej (w jakiej właśnie rysujesz, zależy od rozdzielczości zdjęcia) skali, x - współczynnik skali, W - wymiar w skali 1:1 (może to być menzura, chyba, że znasz jakiś wymiar z deski). Dalej już prosto, skalujesz swój kontur używając współczynnika x i jednej funkcji skaluj. Sprawa będzie o tyle prosta, że nie sprawi Ci trudności w ACAD wyznaczenie w i samo skalowanie. Program można zainstalować w wersji testowej.

Obrysowywanie ma swoje wady, to nie będzie dokładny kształt tej gitary, który ma swoje krzywizny. Tam mogą być łuki koszowe (stycznie połączone łuki kołowe o różnych promieniach), mogą być odcinki o zmiennych krzywiznach (jakieś funkcje) itd. Będzie to jakieś przybliżenie projektu. Więc jeśli nie jesteś drobiazgowy, to odrysujesz jako tako i będzie dobrze. Nie będzie to plan gitary w sensie jej pierwotnego projektu.
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
shopiK
Posty: 859
Rejestracja: 2012-06-01, 18:32
Lokalizacja: Łódź

Post autor: shopiK » 2013-04-03, 06:31

Myślę też, że dobry i prostszy będzie corel draw. Obecna wersja X6 (nawet testowa) ma fajne podpowiedzi do narzędzi. Naprawdę proste i przyjemne. A że to już grafika wektorowa, to łatwo o skalowanie, mierzenie, drukowanie całego projektu na kilku stronach.
Awatar użytkownika
molu
Posty: 1418
Rejestracja: 2012-02-21, 14:42
Lokalizacja: Kraków

Post autor: molu » 2013-04-03, 07:32

Jeżeli masz na myśli pdf otwarty w acrobat readerze (czy też innym programie do przeglądania pdfów) to raczej nic nie przeskalujesz (jedynie skala wydruku, ale to zapewne mało precyzyjne). Nie ma natomiast problemu z zaimportowaniem pliku pdf do corela lub inkscape i przeskalowaniu.

T.
popik10

Post autor: popik10 » 2013-04-03, 08:01

Jeśli masz pdf i nie jest on zablokowany to możesz go dowolnie przerabiać w ilustratorze.
Koledzy nie wspomnieli a to ważne, używaj tylko programów do grafiki wektorowej.
Typu np: ilustrator, corel, auto cad.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
molu
Posty: 1418
Rejestracja: 2012-02-21, 14:42
Lokalizacja: Kraków

Post autor: molu » 2013-04-03, 09:22

Jest szansa, że nic nie będziesz musiał skalować, bo plan będzie 1:1. Możesz pokazać przykładowy plik?

T.
Awatar użytkownika
molu
Posty: 1418
Rejestracja: 2012-02-21, 14:42
Lokalizacja: Kraków

Post autor: molu » 2013-04-03, 09:32

poszło PW
pabowero
Posty: 7
Rejestracja: 2013-03-19, 23:49
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: pabowero » 2013-04-03, 15:35

A jest może ktoś Tu na Forum kto zajmuje się przygotowaniem planów? Nie jestem za dobry jeśli chodzi o programy do grafiki nigdy za bardzo się tym nie interesowałem
Wasyl
Posty: 478
Rejestracja: 2011-12-17, 13:57

Post autor: Wasyl » 2013-04-03, 15:51

pabowero pisze:A jest może ktoś Tu na Forum kto zajmuje się przygotowaniem planów? Nie jestem za dobry jeśli chodzi o programy do grafiki nigdy za bardzo się tym nie interesowałem
ale teraz czego oczekujesz? żeby ktoś wykonał Ci kopię już istniejącej gitary, tego destroyera? czy żeby wykonał wg. Twojego pomysłu własny projekt?
pabowero
Posty: 7
Rejestracja: 2013-03-19, 23:49
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: pabowero » 2013-04-03, 17:59

Chodzi mi o kopie planu Destroyera.
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: PiotrCh » 2013-04-03, 18:28

Kolego, każdy z nas pewnie inaczej rozumie to czym jest projekt. Ale zwróciłeś się z prośbą, więc ktoś może się podejmie. Posłuchaj, jeśli zadowala Cię wersja minimum, to chętnie Ci pomogę. Wersja minimum to w moim przekonaniu obrys gitary w widoku z góry, czyli kształt deski. Obrys ten będzie przybliżeniem prawdziwego, tj. nie ma mowy o identyfikacji promieni łuków, czy tym bardziej odcinków o zmiennej krzywiźnie na długości. Po prostu obrys z pewną dokładnością w skali 1:1, na podstawie którego wytniesz dechę i będzie na oko to co chcesz. Do tego oznaczone pola pod przetworniki i most, ale bez szaleństwa, tylko tak jak się da ze zdjęcia, którym dysponujesz. Chyba, że dysponujesz jakąś kopią planu, to można odpowiednie pola wrysować. Na dokładny projekt, zwymiarowany, ze zidentyfikowanym układem krzywizn nie porwę się. Nie żeby było to nie możliwe, tylko niedoczas permanentny;)
Żeby to coś miało sens w sensie funkcji forum, możemy zrobić jakiś tutorial, czyli jak najprościej skopiować obrys gitary ze zdjęcia i doprowadzić to do formatu pdf w skali 1:1, wtedy każdy, kto będzie chciał to zrobić - skorzysta.
pozdrowienia
Piotr
pabowero
Posty: 7
Rejestracja: 2013-03-19, 23:49
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: pabowero » 2013-04-03, 18:53

O i z takiego czegoś był bym zadowolony:) Chodzi mi o Destroyera takiego jak miał w rękach Adrian Smith na trasie Ironów 81' http://bloodbrothers.pl/viewtopic.php?t ... 5c5968bac1 al mostek planuje jednostronne tremolo ze względu ,że mam akurat taki po ręką wymontowany z Jacksona Ds1 bodajże. Więc jeśli PiotrCh byłbyś w stanie coś mi pomóc byłbym bardzo wdzięczny
A pomysł na zrobienie tutorialu uważam za jak najbardziej przydatny, gdyż zapewne pomógł by wielu osobom zaczynającym przygodę z rzeźbieniem instrumentów:)

Proszę używać opcji "zmień" i nie pisać własnych postów jeden po drugim.
Ostatnio zmieniony 2013-04-03, 19:25 przez pabowero, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: PiotrCh » 2013-04-03, 19:45

Dobrze, jeśli więc admini nie mają nic przeciwko, to niebawem umieszczę krótki opis z obrazkami (zrzutami z ekranu), jak krok po kroku zdjąć ze zdjęcia kształt i wydrukować go do pdf'a w skali naturalnej. Jak ktoś nie wie, to skorzysta. Identyfikacja kształtu to ciekawe zagadnienie, ale od czegoś trzeba zacząć, a najlepiej od najprostszych metod (pomijając zdobycie oryginalnego planu).
pozdrowienia
Piotr
pabowero
Posty: 7
Rejestracja: 2013-03-19, 23:49
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: pabowero » 2013-04-03, 20:03

Było by fajnie na pewno sporo osób by skorzystało z takiego poradnika ja zrobić sobie kształt korpusu
ODPOWIEDZ