Pierwsza gitara MM Axis

Dyskusje i prezentacje projektów i planów

Moderator: poco

Witheltz
Posty: 153
Rejestracja: 2012-02-01, 14:57
Lokalizacja: Olsztynek

Pierwsza gitara MM Axis

Post autor: Witheltz » 2012-04-03, 19:44

Witam.
W tym temacie będę starał się załączac zdjęcia z postępów budowy mojej pierwszej gitary.
Będzie to luźna interpretacja MM model Axis.
Załączniki
1.JPG
Witheltz
Posty: 153
Rejestracja: 2012-02-01, 14:57
Lokalizacja: Olsztynek

Post autor: Witheltz » 2012-04-03, 19:52

Zaczynam od gryfu.
materiał klon
podstrunnica wenge
progi 24
radius 16"
Nie piszemy postów po własnych postach. Przygotuj większy zestaw i pokaż go w całości.
Załączniki
2.JPG
Ostatnio zmieniony 2012-04-03, 20:08 przez Witheltz, łącznie zmieniany 1 raz.
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2012-04-03, 20:10

Materiał super, a jaki typ trussa i skąd pomysł z takim dużym radiusem? Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Witheltz
Posty: 153
Rejestracja: 2012-02-01, 14:57
Lokalizacja: Olsztynek

Post autor: Witheltz » 2012-04-03, 20:55

Witam.
Truss to wrapped one way. A radius tak sobie wymyśliłem pod siebie że będzie 16" z progami jumbo
jak w wyścigówkach Ibaneza, tylko profil szyjki nie będzie taki płaski. I jeszcze co do mostka, będzie to mostek stały ze strunami przez korpus jak w MM Axis super sport.
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2012-04-04, 07:21

Jak by nie był wrapped, to nie był by one way? ;-) :-P :-D Z fotki widzę, duble one way wrapped trussrod :oops: Powiem szczerze, że obcojęzyczne nazwy zwykłych rzeczy powodują, że normalny, Polski czytelnik zaczyna myśleć o prostych rzeczach jak o wiedzy tajemnej , dostępnej tylko nielicznym. Bywa, że tym samym zniechęca się do czytania dalej, skoro nie rozumie o czym czyta. Czasami myślę, że takie czary mary czyli żonglerka językowa maja za zadanie jedynie podnieść wartość przedmiotu, a nie określić jego rzeczywistą wartość, funkcję i przydatność/zastosowanie.
No dobra, tyle na nietemat i proponuję używać nazw zdefiniowanych w języku polskim. Pewnych skrótów nie da się uniknąć, ale ....
Widać z tego, że będziesz miał całkiem zacny instrument i aż sam jestem ciekaw jak w ręce będzie się układał ten gryf z 16" radiusem (promień podstrunnicy :-D ), ale to kwestia indywidualna. Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Witheltz
Posty: 153
Rejestracja: 2012-02-01, 14:57
Lokalizacja: Olsztynek

Post autor: Witheltz » 2012-04-04, 07:53

Witam.
Co do sformułowań anglojęzycznych, to po prostu wiedzę pozyskiwałem do tej pory ze źródeł obcojęzycznych i z przyzwyczajenia używam tych zwrotów. Co do gryfu to eksperyment bo w zasadzie jestem basistą i z gitarowych profili najbardziej mi odpowiada słusznych rozmiarów vintage U . Na marginesie struny do elektryka zakładam też minimum jedenastki.
popik10

Post autor: popik10 » 2012-04-04, 08:46

Na marginesie struny do elektryka zakładam też minimum jedenastki.
i dobrze mają pełniejsze spectrum.
Na topie tez będzie taki piękny klonik??

Pozdrawiam
Zenek_Spawacz

Post autor: Zenek_Spawacz » 2012-04-07, 08:21

Ogladajac zdjecia Twojego drewna na szyjke odczuwam bol... Z jednej strony ,jak najbardziej pozytywne podejscie - jedna decha -jeden gryf , w sensie niedoklejania stron glowki , z drugiej , jaka szkoda , ze tak wiele drewna powedruje do kosza ... material po polakierowaniu bedzie wygladal zapewne imponujaco ale jaka szkoda ze sie ne wykorzysta wszystkiego ..................................
Witheltz
Posty: 153
Rejestracja: 2012-02-01, 14:57
Lokalizacja: Olsztynek

Post autor: Witheltz » 2012-04-09, 19:35

Witam.
popik10 pisze:Na topie tez będzie taki piękny klonik??
W planach tak. Mam fajny kawałek klonu na top tylko jest mały problem z przerobieniem materiału ponieważ ograniczony jestem tylko do narzędzi ręcznych gdyż nie posiadam ani taśmówki ani grubościówki a musiał bym go przeciąc na pół żeby rozłożyc jak książkę. Zobaczymy może coś wykombinuję.
Zenek_Spawacz pisze:Ogladajac zdjecia Twojego drewna na szyjke odczuwam bol... Z jednej strony ,jak najbardziej pozytywne podejscie - jedna decha -jeden gryf , w sensie niedoklejania stron glowki , z drugiej , jaka szkoda , ze tak wiele drewna powedruje do kosza ...
Sam siedziałem nad tym kawałkiem z miesiąc zastanawiając się co z z niego zrobic. Niestety jak bym nie kombinował miał takie wymiary że i tak wyszedł by tylko jeden gryf. Wybrałem więc, wydaje mi się najlepszą opcję na jego wykorzystanie.
Przy okazji zamieszczam parę zdjęc z postępów w pracy nad gryfem.
Załączniki
3.JPG
4.JPG
5.JPG
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Post autor: Piniu » 2012-04-09, 20:10

A pręt wstawiłeś?? Regulacja od korpusu?
Witheltz
Posty: 153
Rejestracja: 2012-02-01, 14:57
Lokalizacja: Olsztynek

Post autor: Witheltz » 2012-04-09, 21:07

Tak jak mówisz tylko miałem problem z aparatem i nie zrobiłem zdjęc z etapu montowania pręta i przyklejania podstrunnicy.
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2012-04-09, 22:41

A sprawdziłeś, czy działa regulacja?. Nie żebym się czepiał. Pytam, bo czasami mały błąd, a duży problem potem po wykończeniu. Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
popik10

Post autor: popik10 » 2012-04-10, 06:07

Nie masz u siebie stolarza?? Trzeba się posiłkować dobrze wyposażonymi warsztatami.
Sam korzystam ze stolarni która ma grubościówkę i wyrówniarkę.
Jak nie ma w Olsztynku to w Olsztynie na pewno jest. Zapłacisz 20 zł a nie zmarnujesz materiału.
Pozdrawiam
Witheltz
Posty: 153
Rejestracja: 2012-02-01, 14:57
Lokalizacja: Olsztynek

Post autor: Witheltz » 2012-04-10, 18:07

Witam.
poco pisze:A sprawdziłeś, czy działa regulacja?. Nie żebym się czepiał.
A czepiaj się czepiaj :-D . Zarejestrowałem się na forum z myślą że jest tu paru mądrzejszych ode mnie którzy chętnie podzielą się wiedzą. Każda przemyślana i konstruktywna uwaga jak najbardziej mile widziana. Krytyka również. A wracając do tematu, pręt sprawdzony przed i po montażu i wszystko działa jak należy.

Pozdrawiam
Witheltz
Posty: 153
Rejestracja: 2012-02-01, 14:57
Lokalizacja: Olsztynek

Post autor: Witheltz » 2012-05-20, 22:03

Witam. Jako że prace trochę posunęły się do przodu odświeżę trochę temat.
Załączniki
6.JPG
Przyszło trochę towaru więc zabrałem się za gryf.
7.JPG
8.JPG
Kreda pomogła w szlifie podstrunnicy. Dokładnie widac gdzie zbiera papier ścierny.
9.JPG
Gryf gotowy do nabicia progów. Widac tu dojście do nakrętki pręta.
10.JPG
W między czasie udało mi się rozciąc klon na top. Okazało się że ma małą skazę ale mówi się trudno. Nakleiłem go i wstępnie wyciąłem korpus.
11.JPG
W trakcie wstępnego szlifu zastanawiałem się nad wykończeniem. Chciałem dac binding, ale pomyślałem że zrobię myk pozostawiając bok topu niebarwiony. Oczywiście góra będzie barwiona co będzie wyglądało jak binding z drewna.
ODPOWIEDZ