Pierwsza gitara - akustyczna

Dyskusje i prezentacje projektów i planów

Moderator: poco

popik10

Re: Pierwsza gitara - akustyczna

Post autor: popik10 » 2015-08-12, 13:27

Rozete powinienes wkleic w juz wyprowadzona od gory plyte.
stroi sie od srodka.
ludi
Posty: 64
Rejestracja: 2015-02-24, 13:25
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Pierwsza gitara - akustyczna

Post autor: ludi » 2015-08-12, 13:59

Sądziłem, że jeżeli i tak będę szlifował nadmiar rozety, to płytę od góry też.
Tak czy inaczej, człowiek się uczy na błędach. Dzięki serdeczne popik za podpowiedź.
Pozdrawiam
Patryk
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Pierwsza gitara - akustyczna

Post autor: poco » 2015-08-13, 10:13

To, co napisałeś wyżej, świadczy o tym, że nie przygotowałeś się do pracy, czyli lekcje nie odrobione. :-/
Pisali tutaj na forum koledzy o tym, że zanim zaczniesz, przygotuj sobie dokładny plan działania i realizuj go punkt, po punkcie.
Ten plan , to również oglądanie realizacji podobnych projektów na dostępnych filmach na YT, zapytania na forum w razie wątpliwości, wszak po to tu jesteśmy. Chyba, że nie zauważyłeś tego.A szkoda.
Podejście do tematu "ja już wszystko wiem, bo obejrzałem film"
Nie oznacza, że wszystko wiesz i jesteś przygotowany do realizacji projektu. Jest bowiem tyle niuansów i detali, które narzucają określoną drogę postępowania (kolejność operacji), że mała głowa - przykład, post Popika.
Radzę jeszcze raz przystąpić do działania po ponownej weryfikacji zasobów materiałowych, narzędziowych i wiedzy.
Prawdopodobnie po wklejeniu tej rozety i próbach usunięcia nadmiaru materiału uszkodzisz płytę wierzchnią nieodwracalnie.
To sprawa różnicy w twardości materiałów. Ale... To tylko dywagacje z mojej strony.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Pierwsza gitara - akustyczna

Post autor: PiotrCh » 2015-08-13, 19:15

Patryk - nie do końca rozumiem fotkę z flaszkami. Jak wprowadzasz naprężenie w kierunku spoiny?

Co do rozetki, następnym razem pewnie zrobisz to inaczej, dobra zasada to wklejać elementy, które niemalże idealnie już do siebie pasują, o ile tak się da oczywiście. Może nie będzie tak źle jak mówi Ryszard, ale rację to mody tutaj mają;)
pozdrowienia
Piotr
ludi
Posty: 64
Rejestracja: 2015-02-24, 13:25
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Pierwsza gitara - akustyczna

Post autor: ludi » 2015-08-13, 21:21

Piotr, zrobiłem coś co działa jak ścisk rurowy, tyke że na gwintowanym pręcie. Deski ściskam w kierunku spoiny a flaszki dociskają miejsce łączenia.

Z tą rozetką myślę, że teraz nie będzie tak tragicznie. Najwyżej będe skrobał cykliną pół dnia. Niemniej przy następnej, postąpię zgodnie ze sztuką.
Pozdrawiam
Patryk
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Pierwsza gitara - akustyczna

Post autor: PiotrCh » 2015-08-13, 21:30

rozumiem jak działa ścisk, problem był z fotką, ślady po nożu wziąłem za przebieg słoi :D:D:D jest ok, moje niedopatrzenie;)
pozdrowienia
Piotr
ludi
Posty: 64
Rejestracja: 2015-02-24, 13:25
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Pierwsza gitara - akustyczna

Post autor: ludi » 2015-08-13, 21:46

Hahaha, faktycznie jak teraz oglądam zdjęcie to w centrum same flaszki a ścisk ucięty :D. Przy następnych fotkach będzie lepiej :)
Pozdrawiam
Patryk
popik10

Re: Pierwsza gitara - akustyczna

Post autor: popik10 » 2015-08-14, 06:52

Ja jednak widzę tu dalej bląd. Płyta powinna być ściśnięta na całej długości.
Jeden marny ścisk niczego nie załatwi. Piotr zna dobry sposów klejenia płyt, jesteście razem z Gdańska, na pewno przy piwku pomoże. Jest proste w działaniu i bez kombinacji.
Pozdrawiam
ludi
Posty: 64
Rejestracja: 2015-02-24, 13:25
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Pierwsza gitara - akustyczna

Post autor: ludi » 2015-08-15, 19:40

Piotr opowiadał mi o swoim sposobie, jednak po próbach zdecydowałem się na ścisk. Byłem i jestem pewien, że zadziałał poprawnie. Ścisnął mi całą deskę (możliwe, że duża powierzchnia ścisku załatwiła sprawę) a po wyschnięciu i zestruganiu warstwy, widzę, że spoina jest bardzo ciasna i elegancka.

Niemniej jednak, Panowie, dziękuję bardzo za słowa konstruktywnej krytyki. Przekonałem się wczoraj, że chudzenie topu z wklejonymi elementami to pomysł idiotyczny. W miejscu połączenia świerku, bindingu i kamfory, robiły się straszne zadziory i całość zaczęła wyglądać, jakby była po przejściach.

Dzisiaj rozkleiłem deski. Po mierzeniu, widzę, że z tego samego materiału, mogę zrobić nowy top. Tym razem skleję zewnętrznymi krawędziami, odchudzę i dopiero zrobię rozetkę.
Pozdrawiam
Patryk
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Pierwsza gitara - akustyczna

Post autor: PiotrCh » 2015-08-15, 23:59

Chciałoby się napisać, że to tak na początku jest, że błędy pierwszego instrumentu itp... ale tak nie jest. Jeszcze milion min, na które trzeba się nadziać, potem powtarzanie tych samych błędów itd. Dlatego lutnik to lutnik, a amator to amator - ale jak się nie będziemy poddawali to pewnego dnia zrobimy coś co będzie można bez obciachu pokazać fachowcom:) Byle do przodu, albo wcale:)
pozdrowienia
Piotr
popik10

Re: Pierwsza gitara - akustyczna

Post autor: popik10 » 2015-08-16, 00:20

Odwracanie klejenia to tez kiepski pomysł.
Geste sloje powinny byc w srodku
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Pierwsza gitara - akustyczna

Post autor: poco » 2015-08-16, 15:55

Orle, sokole, bażancie. Pokaż jeszcze raz na zdjęciach, jak wygląda płyta z obu stron.
Zmierzam do tego, że może lepiej nie ruszać tego obecnego topu, a raczej odwrócić płytę i będziesz miał to samo, tylko już równe.
Teraz tylko cyklina , cytomierz i jechać - ustalać grubości w stosownych miejscach. Ja swojego czasu zapodałem link z rysunkami, gdzie , jak grubość jest/powinna być na płycie.
Jeżeli nie, to spróbuj usunąć z otworu rozetę, podklej od spodu taką wstawkę, jaką stosują lutnicy, dołożysz po zewnętrznej pasek forniru jako część rozety nowej rozety, starą rozetę, albo zeszlifujesz osobno, albo wykonasz nową - cieńszą, dopasowaną do grubości płyty, a która oprze się na tej wstawce, o której pisałem wcześniej. Tutaj masz film o budowie gitary z otworem rezonansowym https://www.youtube.com/watch?v=_04J4_tE0SQ , gdzie jak będziesz bacznym obserwatorem, to zauważysz, że to wzmocnienie, o którym pisałem wyżej jest wykonywane przed zamontowaniem rozety , a otwór centralny wykrawany jako ostatnia operacja przed belkowaniem
. Ale to już Twoja broszka.
Pozdrawiam, Ryszard
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
ludi
Posty: 64
Rejestracja: 2015-02-24, 13:25
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Pierwsza gitara - akustyczna

Post autor: ludi » 2015-08-16, 20:43

Zbierając wszystko do kupy, wychodzi, że trochę spanikowałem a rozwiązanie może być ultra proste.

Macie Panowie racje i składając podpowiedzi do jednolitego planu działania, mogę zeszlifować całą płytę do miejsca, w którym kończy się tunel na rozetkę. Będą niecałe 4mm. Do tego wyfrezuję nowy tunel - frezarką GW i wkleję cieniutką rozetkę. Dzięki temu, będę mógł mieć po ludzku połączone od gęstszych słoi (słojów?).

Załączam zdjęcia.

Btw
poco pisze:Orle, sokole, bażancie.
W sensie - oko, czy ja :)?

Btw 2. Rano znajdę Twój post z grubościami Ryszard i przestudiuję.
Btw 3. Kiedyś w jednej z relacji widziałem taką wstawkę pod rozetkę ale myślałem, że to jest odosobniony przypadek (nigdzie indziej tego nie widziałem) i podpada pod fuszerkę. Jeżeli nie, i będzie potrzeba zastosowania - dzięki za informację.
Załączniki
20150816_203737.jpg
zgrubnie cała płyta
20150816_203827.jpg
grain
20150816_203940.jpg
grubość wygląda OK
Pozdrawiam
Patryk
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Pierwsza gitara - akustyczna

Post autor: PiotrCh » 2015-08-16, 21:30

pozdrowienia
Piotr
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Pierwsza gitara - akustyczna

Post autor: poco » 2015-08-17, 00:27

Jeżeli grubość płyty jest 3,9 mm, to masz jeszcze do zebrania min. 1,4 mm, do 1,9 ! Taka rozbieżność wynika z niejednakowych grubości na całej powierzchni. Tak, że masz z czego zbierać, więc szable w dłoń!
Chyba dodałem dobry link do tematu grubości w poszczególnych miejscach. Masz tam jak Abel krowie na rowie.
Pozdrawiam, Ryszard
Załączniki
Guitareclassiquea4(1).pdf
(265.43 KiB) Pobrany 167 razy
via vita curva est
ODPOWIEDZ