Proba przyblizenia surowych "chinskich" skrzypiec do standartu Stradivariusa :) x 10

Dyskusje i prezentacje projektów i planów

Moderator: poco

Awatar użytkownika
kazmod
Posty: 146
Rejestracja: 2018-11-29, 15:50
Lokalizacja: Kanada, Longueuil

Re: Proba przyblizenia surowych "chinskich" skrzypiec do standartu Stradivariusa :) x 10

Post autor: kazmod » 2019-03-18, 12:55

Tak naprawdę wystarczy jedna przyzwoita struna do celów testowych, może z jakiegoś starego zdemontowanego kompletu?
Podstawek też można potestować z innych skrzypiec, o ile nie ma przeciwwskazań.
To trzeba bedzie zrobic. Doskonala okazja, aby zobaczyc, czy to sie przelozy w widoczny sposob na spektogramach.
Dzieki za sugestie.
SuroweGkiepskastruna.JPG
Spektogram dzwieku struny kiepskiej.

SuroweGdobrastrunadominantInfeldperlon.JPG
Powyzej, spektogram struny gatunku dominant infeld perlon. Widac wyraznie roznice. Zagrane na skrzypcach surowych.
Skrzypce - Pani instrumentow muzycznych !
Awatar użytkownika
Waldzither9
Posty: 1168
Rejestracja: 2018-04-18, 23:05

Re: Proba przyblizenia surowych "chinskich" skrzypiec do standartu Stradivariusa :) x 10

Post autor: Waldzither9 » 2019-03-19, 06:01

Widac wyraznie roznice.
Jest różnica na wykresie, ciekawe jak dla ucha wypadła taka zmiana Twoim zdaniem, czy aż tak jak wykres?
Na jednej strunie też coś tam można ćwiczebnie zagrać aby mieć orientację jaki instrument ma potencjał już, a co trzeba dopiero wyrobić?W poprzednim temacie Michqq cytował
The worst situation, the dominance of the 3rd and 5th peaks, must be avoided. The nasal range of 1300 to 1600 Hz must be minimized; while the "operatic range" of 2500 to 3000 Hz should be maximized. Eventually, all notes of a two-octave scale should be studied.
Pozdrawiam Andrzej
michqq
Posty: 582
Rejestracja: 2017-04-04, 20:57

Re: Proba przyblizenia surowych "chinskich" skrzypiec do standartu Stradivariusa :) x 10

Post autor: michqq » 2019-03-19, 11:16

Dominant Infeld perlon
Dobry wybór na strunę wzorcową.
W Polsce koledzy nie wiedzą ale w Stanach, gdzie tzw. reklama porównawcza wyrobów nie jest zabroniona prawem, większość reklam strun skrzypcowych porusza temat Dominantów.

Producenci tanich strun piszą o swoim wyrobie hasła typu:
"Jakość dźwięku nieodróżnialna od prawdziwych Dominantów przy znacznie niższej cenie i podwyższonej wytrzymałości!".
A producenci drogich strun piszą np:
"O wiele wyższa klarowność i cieplejsze brzmienie, w porównaniu do zwyczajnych Dominantów !"
;-)
Na jednej strunie też coś tam można ćwiczebnie zagrać aby mieć orientację jaki instrument ma potencjał już
Ale założywszy pozostałe, żeby naciąg był.
To chyba Piotr tłumaczył jak bardzo naprężenie materiału wpływa na dźwięk, niedowiarkom proponując by pooglądać na youtube filmiki na temat grania smyczkiem na pile.
Skrzypce – przyrząd do łaskotania wnętrza ucha za pomocą tarcia końskiego ogona o wnętrzności barana.
Awatar użytkownika
kazmod
Posty: 146
Rejestracja: 2018-11-29, 15:50
Lokalizacja: Kanada, Longueuil

Re: Proba przyblizenia surowych "chinskich" skrzypiec do standartu Stradivariusa :) x 10

Post autor: kazmod » 2019-03-19, 11:28

Jest różnica na wykresie, ciekawe jak dla ucha wypadła taka zmiana Twoim zdaniem, czy aż tak jak wykres?
Na jednej strunie też coś tam można ćwiczebnie zagrać aby mieć orientację jaki instrument ma potencjał już, a co trzeba dopiero wyrobić?W poprzednim temacie Michqq cytował
Roznica w jakosci tych strun (o dominant pisal przed chwila Michq) , ze stwierdzenie roznicy nie jest problemem.

Program Audacity (bede zawsze pisal z duzej litery), daje ogromne mozliwosci ksztaltowania dzwieku (szkoda, ze nie ma on interface do dokonania zmian w skrzypcach :) ) , ze mozna eleminowac te czy inna harmoniczna, szum, itd, i naocznie przekonac sie o slusznosci znanych teorii.
Skrzypce - Pani instrumentow muzycznych !
Awatar użytkownika
Waldzither9
Posty: 1168
Rejestracja: 2018-04-18, 23:05

Re: Proba przyblizenia surowych "chinskich" skrzypiec do standartu Stradivariusa :) x 10

Post autor: Waldzither9 » 2019-03-19, 12:18

Ale założywszy pozostałe, żeby naciąg był.
Kiedyś próbowałem grać na jednej strunie zanim zamontuję inne i podstawek się "wywracał był."
Moja porada była szczera i dotyczyła wymiany jednej struny w całym zestawie założonych już.
Byłem nieprecyzyjny, to fakt.
Co do samych skrzypiec to po zmianie struny wykres bardzo zmienił swoje parametry "w górę", czyli w -dB
ale jak się rozkładają te słupki przy poszczególnych Hz, to nawet w okularach nie mogę się dopatrzeć.
pewnie najeżdżając kursorem wiesz co dobre a co niekoniecznie tzn który słupek.
Chyba pomiędzy 1300 a 1600 coś tam istnieje mimo wszystko, choć wcześniej było tam dużo a teraz tylko jeden słupek, o ile dorze widzę, za to w przedziale zalecanym jest więcej niż poprzednio.Szumu teraz nie ma prawie wcale, lub wcale.
Pozdrawiam Andrzej
Awatar użytkownika
kazmod
Posty: 146
Rejestracja: 2018-11-29, 15:50
Lokalizacja: Kanada, Longueuil

Re: Proba przyblizenia surowych "chinskich" skrzypiec do standartu Stradivariusa :) x 10

Post autor: kazmod » 2019-03-19, 12:44

Kiedyś próbowałem grać na jednej strunie zanim zamontuję inne i podstawek się "wywracał był."
Moja porada była szczera i dotyczyła wymiany jednej struny w całym zestawie założonych już.
Byłem nieprecyzyjny, to fakt.
Porownywalem struny przy zalozonych wszystkich innych. Nawet mi do glowy nie przyszlo, aby pozostawic na skrzypcach tylko jedna strune.

Wykresy opisze dokladnie i zrobie porownanie.
Skrzypce - Pani instrumentow muzycznych !
Awatar użytkownika
kazmod
Posty: 146
Rejestracja: 2018-11-29, 15:50
Lokalizacja: Kanada, Longueuil

Re: Proba przyblizenia surowych "chinskich" skrzypiec do standartu Stradivariusa :) x 10

Post autor: kazmod » 2019-03-20, 16:23

Wald napisal :
Co do samych skrzypiec to po zmianie struny wykres bardzo zmienił swoje parametry "w górę", czyli w -dB
ale jak się rozkładają te słupki przy poszczególnych Hz, to nawet w okularach nie mogę się dopatrzeć.
pewnie najeżdżając kursorem wiesz co dobre a co niekoniecznie tzn który słupek.
Podaje dokladne wyniki porownania dwu strun - kiepskiej i dobrej Dominant Infeld perlon

Kiepska 202 Hz -64 dB 46%
400 -30 100%
600 -25 120%
800 -10 300%
1000 -56 53%
2000 -30 100%


Dominant

200 Hz -78 53%
408 -42 100%
601 -48 87.5%
800 -7 600%
1006 -39 107%
2000 -39 107%

Dalej oblicze roznice i moze uda sie wyciagnac jakies wnioski :) O jakosci struny decyduje (tak mysle) porownanie harmonicznych do tonu podstawowego. Nie ma sensu (mysle) porownywac dwi strun
Ostatnio zmieniony 2019-03-20, 19:25 przez kazmod, łącznie zmieniany 2 razy.
Skrzypce - Pani instrumentow muzycznych !
Awatar użytkownika
Waldzither9
Posty: 1168
Rejestracja: 2018-04-18, 23:05

Re: Proba przyblizenia surowych "chinskich" skrzypiec do standartu Stradivariusa :) x 10

Post autor: Waldzither9 » 2019-03-20, 16:36

W tym "niedobrym" zakresie o którym pisał Michqq czyli 1300-1600Hz w słabej strunie masz dwa słupki, a w dobrej strunie jeden.

A czy podaje Ci dB% ?
coś jak było w takiej tabelce?
Załączniki
Zrzut ekranu z 2019-03-20 16-31-56.png
dB%
Pozdrawiam Andrzej
Awatar użytkownika
kazmod
Posty: 146
Rejestracja: 2018-11-29, 15:50
Lokalizacja: Kanada, Longueuil

Re: Proba przyblizenia surowych "chinskich" skrzypiec do standartu Stradivariusa :) x 10

Post autor: kazmod » 2019-03-20, 20:41

Poziom niektorych harmonicznych wydaje sie , minimum powiedziec, dziwny. Sprawa do dalszego wyjasniania.

Wydaje mi sie, ze (glownie mikrofon, tani) moj tor nagrywania nalezaloby wykalibrowac. Jak teraz nie nadaje sie do mierzenia,
pewno jest wystarcajacy do robienia porownan i nic wiecej.
Skrzypce - Pani instrumentow muzycznych !
Awatar użytkownika
Waldzither9
Posty: 1168
Rejestracja: 2018-04-18, 23:05

Re: Proba przyblizenia surowych "chinskich" skrzypiec do standartu Stradivariusa :) x 10

Post autor: Waldzither9 » 2019-03-21, 09:24

A przed sklejeniem na początku opukiwałeś punkty i mierzyłeś częstotliwość płyt? Ważyłeś płyty? Nie mówię aby to właśnie teraz robić, ale może to robiłeś ale nie opisałeś? Jak metody zaawansowane nie są wiarygodne to zostają prostsze metody sprawdzania akustyki i stroju.
Pozdrawiam Andrzej
Awatar użytkownika
kazmod
Posty: 146
Rejestracja: 2018-11-29, 15:50
Lokalizacja: Kanada, Longueuil

Re: Proba przyblizenia surowych "chinskich" skrzypiec do standartu Stradivariusa :) x 10

Post autor: kazmod » 2019-03-21, 12:15

A przed sklejeniem na początku opukiwałeś punkty i mierzyłeś częstotliwość płyt? Ważyłeś płyty? Nie mówię aby to właśnie teraz robić, ale może to robiłeś ale nie opisałeś? Jak metody zaawansowane nie są wiarygodne to zostają prostsze metody sprawdzania akustyki i stroju.
Moglbys podac link do artykulu gdzie opisywane sa te najprostsze metody sprawdzania stroju ? Jeszcze jest czas, skrzypce ciagle rozklejone i w trakcie pocieniania plyt i w ogole naprawiania roznych niedociagniec. Bede wdzieczny !
Skrzypce - Pani instrumentow muzycznych !
Awatar użytkownika
Waldzither9
Posty: 1168
Rejestracja: 2018-04-18, 23:05

Re: Proba przyblizenia surowych "chinskich" skrzypiec do standartu Stradivariusa :) x 10

Post autor: Waldzither9 » 2019-03-21, 13:21

we wpisie z 22styczeń
"Najprostsze" co robią to "Chladni patterns".
https://www.forumlutnicze.pl/viewtopic. ... 2&start=30
ostatnio oglądałem coś "co nie wiem z czym jeść" autor chyba podaje częstotliwości w Hz różnych części ale nie wiem czy to OK
https://www.youtube.com/watch?v=Mn3qQgxhHkQ
i na temat gitar jak to w gitarach jest, ale o skrzypcach nie powiem
http://www.fingerpicker.eu/Forum2/viewtopic.php?t=26434
http://www.fingerpicker.eu/Forum2/viewtopic.php?t=8441
gitary podobno płytę górną się stroi standardowo w G.
Pozdrawiam Andrzej
Awatar użytkownika
kazmod
Posty: 146
Rejestracja: 2018-11-29, 15:50
Lokalizacja: Kanada, Longueuil

Re: Proba przyblizenia surowych "chinskich" skrzypiec do standartu Stradivariusa :) x 10

Post autor: kazmod » 2019-03-23, 10:44

Pytanie !
Plyta gorna i dolna sa juz pocienione. Teraz chcialbym wnetrze skrzypiec czyms zabezpieczyc, pozatykac pory, itd.
Wyczytalem, ze jednym ze sposobow jest pomalowanie wnetrza zelatyna. Ktos zna te metode, moze podac jakis link ?
Jak przygotowac takowa zelatyne, czy tylko chodzi wylacznie o zelatyne , czy tez potrzebne sa jeszcze jakies inne dodatki.

Inny sposob to przygotowanie podkladu na bazie twarogu plus wapno hydrauliczne. Gdzie takowe wapno mozna znalezc, czyms zastapic ?
Skrzypce - Pani instrumentow muzycznych !
Awatar użytkownika
Waldzither9
Posty: 1168
Rejestracja: 2018-04-18, 23:05

Re: Proba przyblizenia surowych "chinskich" skrzypiec do standartu Stradivariusa :) x 10

Post autor: Waldzither9 » 2019-03-23, 15:32

Nie jestem skrzypcologiem i nie potrafię zweryfikować przepisu ani jego zasadności ani skutków.
W internecie znalazłem https://pl.wikipedia.org/wiki/Wapno_hydrauliczne
https://sprzedajemy.pl/wapno-hydraulicz ... nr58379688
nie wiem co to jest trass, ani jakie stężenie lub proporcje się używa.
#############################################
Trafiłem na ciekawostkę ,która może zainteresuje?
https://www.forumlutnicze.pl/viewtopic. ... iec#p32742
wpis autor: Pełta » 2016-07-31, 12:59
nie stosowałem ale gdzieś o tym słyszałem...
Pozdrawiam Andrzej
Awatar użytkownika
Paramonov
Posty: 211
Rejestracja: 2012-09-23, 00:06
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Proba przyblizenia surowych "chinskich" skrzypiec do standartu Stradivariusa :) x 10

Post autor: Paramonov » 2019-03-23, 18:11

Odpuść sobie to smarowanie w środku. To jest niepotrzebne. Po co psuć bardziej? Piszesz o twarogu a nie o najważniejszym. Jakie masz tam grubości ile na środku ile ma policzkach? Ile było przedtem ?

Zdjęcie środka, belki potrzebne. Belka ma chociaż 4 słoje?

Żadna smarówa nie sprawi że skrzypce zaczyna grać. Żaden pył wulkaniczny, rozpuszczony bursztyn, twaróg, nie pomogą jeśli drewno to sam nie wiem brak mi słów. Można zmienić dwa elementy mające wpływ na dźwięk belka i dusza, z najlepszego rezonansu jaki uda sie znaleźć.
ODPOWIEDZ