BHP w pracowni na podstawie naszych doświadczeń

Dyskusje na temat narzędzi używanych w lutnictwie.

Moderator: poco

Ender
Posty: 360
Rejestracja: 2009-01-19, 15:45
Lokalizacja: kuj-pom

Post autor: Ender » 2012-06-07, 19:52

Późno natknąłem się na ten temat, ale że mam co nieco do powiedzenia... ;-)
szlifek pisze:(...)są i tacy którzy wiercą w rękawiczkach - na wiertarce kolumnowej(...)
To była jedna z moich pierwszych lekcji od taty - przy obrotowych maszynach (wiertarka, pilarka, strugarka itd.) nie wolno używać rękawiczek - poszarpanych palców się z nich nie wyjmie w całości - a ubranie ma ściśle przylegać do ciała, nic luźno latającego.
Mnie zawsze gubiła rutyna albo pośpiech. Zeszlifowany paznokieć na czołgu przymocowanym do stolika. Dłonie regularnie dziurawione dłutami, na szczęście z coraz mniejszą częstotliwością:) Skóra rozcinana nożem lub skalpelem (fornir). Kilka razy kopnięcie prądem.

Z tych wszystkich moich przygód płynie wiele nauki, z których najważniejszą jest - wszystkie ostrza prowadzimy OD SIEBIE albo w przypadku noży OD RĘKI.
Elektryka w miejscu pracy musi być zrobiona na tip top - akurat jestem na robieniu całej nowej instalacji w rozbudowanej stolarni i z bezpieczeństwem przesadziłem chyba z dwa razy, ale wiem, że będzie bezpiecznie.
Wszystkie ręczne elektronarzędzia trzymać oburącz.
Przy rozcinaniu drewna używać popychacza - nigdy nie przekraczać ręką linii cięcia.
Małe elementy szlifować ręcznie:)
Frezy z frezarki wyciągać w skórzanej rękawicy.
Nie umieszczać palców między gwoździem a młotkiem :mrgreen:

Mam wciąż wszystkie palce, wszystkie sprawne, ale wcześniejsze wypadki skutecznie mnie oduczyły hurra optymizmu i do maszyn podchodzę z respektem, choć bez strachu.
I jeszcze jedno - mam sąsiada, który lubił krzyczeć do mnie podczas pracy przy włączonej maszynie, gdy go nie widziałem. Gdy człowiek jest skupiony to nawet coś takiego potrafi go przestraszyć i o wypadek nietrudno. Tłumaczenia nie skutkowały, więc pewnego razu zamarkowałem wypadek podczas takiego zajścia - skląłem go jak szewc zwijając się to niby z bólu i od tamtej pory grzecznie czeka w drzwiach, dopóki sam go nie zauważę, albo nie odejdę od maszyny :mrgreen:
donkirk24
Posty: 253
Rejestracja: 2010-04-18, 15:31

Post autor: donkirk24 » 2012-06-08, 13:24

Co do zmiany akcesoriów np frez w frezarce czy nożyka w wyrzynarce to od razu najlepiej wyłączyć z kontaktu wtyczkę, Tak dla przypomnienia, chyba chcecie jeszcze trzymać później narzędzia wszystkimi paluszkami;)
Awatar użytkownika
Esperal
Posty: 219
Rejestracja: 2011-09-28, 06:45
Lokalizacja: Lubin

Post autor: Esperal » 2012-06-08, 20:00

Rutyna... To przez nią nie miałem paznokcia na wskazującym przez całe ubiegłe lato. Szlifowałem wtedy przekładkę do prętu na ręcznej szlifierce taśmowej i wystarczyło małe zagapienie żeby palec nalazł się między obudową a rozpędzoną taśmą. Szczerze powiem, że dopiero niedawno odzyskałem pełne czucie w końcówce palca.
Awatar użytkownika
molu
Posty: 1418
Rejestracja: 2012-02-21, 14:42
Lokalizacja: Kraków

Post autor: molu » 2012-12-02, 20:02

Nie moje doświadczenia, ale znalazłem ciekawy film pokazujący co może się przytrafić przy pracy na frezarce i pile stołowej... link

T.
Zenek_Spawacz

Post autor: Zenek_Spawacz » 2012-12-02, 22:52

Najlepszy film o zasadach BHP w pracy jaki do tej pory widzialem ... Prosze obejrzyjcie do konca!

http://www.youtube.com/watch?v=78BgHQPPxJs
Awatar użytkownika
michau25
Posty: 353
Rejestracja: 2010-09-27, 18:10
Lokalizacja: Katowice

Post autor: michau25 » 2012-12-02, 22:59

:lol: niezłe, już ten filmik kiedyś widziałem.
Awatar użytkownika
hubertus
Posty: 199
Rejestracja: 2012-08-15, 13:40
Lokalizacja: Łódź

Post autor: hubertus » 2012-12-02, 23:03

Ze swojej strony gorąco zachęcam do noszenia okularów ochronnych niezależnie czy pracujemy na maszynach czy przy innych rzeczach, bo zawsze są jakieś niespodzianki. Doklejałem kiedyś taki element, który z jednej strony był już przymocowany i sprężynował. Odgiąłem go, posmarowałem klejem i oczywiście wyśliznął mi się z palców i cały klej w oko :-D Na szczęście nie uszkodziłem, ale strachu się najadłem! :-)
Awatar użytkownika
molu
Posty: 1418
Rejestracja: 2012-02-21, 14:42
Lokalizacja: Kraków

Post autor: molu » 2014-07-16, 09:50

Opisy wypadków przy pracy na pile stołowej.. działa na wyobraźnię.... www.sawaccidents.com

T.
kibic
Posty: 394
Rejestracja: 2013-08-23, 07:07
Lokalizacja: Nieporęt

Post autor: kibic » 2014-07-18, 11:46

Dobrze, że temat został przypomniany. W ogóle powienien być odświerzany co jakiś czas. Takie regularne memento nikomu nie zaszkodzi a może i ocali jakiś paluszek.
Zenek_Spawacz

Post autor: Zenek_Spawacz » 2014-07-18, 12:37

Wlasnie przed tygodniem obcialem sobie na heblu stacjonarnym opuszek duzego palca....
kibic
Posty: 394
Rejestracja: 2013-08-23, 07:07
Lokalizacja: Nieporęt

Post autor: kibic » 2014-07-19, 07:35

Właśnie heblarka stołowa w moim rankingu niebiezpiecznych elektronarzędzi jest zaraz po pile stołowej. Heblując do popychania używam pacek (chyba że się nie da z powodu wysokości materiału):
Załączniki
paca.jpg
Ender
Posty: 360
Rejestracja: 2009-01-19, 15:45
Lokalizacja: kuj-pom

Post autor: Ender » 2014-07-19, 09:08

Do tylnej packi wystarczy dokleić/dokręcić z tyłu od dołu pasek tworzywa lub drewna, który ułatwia popychanie materiału nawet cienkiego.
Poza tym przy strugarce NIE WOLNO przesuwać dłoni nad wałem nawet wówczas, jeśli jesteśmy zaopatrzeni w takie packi.
Tanto
Posty: 274
Rejestracja: 2013-10-22, 19:04
Lokalizacja: Dobra

Post autor: Tanto » 2014-07-19, 09:56

Inspekcja BHP w stolarni. Jeden z inspektorów cały czas wytyka stolarzom brak zachowania należytych zasad bezpieczeństwa. W końcu jeden z majstrów zdenerwowany mówi do gościa: - Co mi pan będziesz p**rdolił jakieś farmazony, 10 lat tu pracuję i robotę na krajzedze znam jak swoje trzy palce.
Generalnie temat rzeka, w którym poza ogólnymi zasadami bhp istotne jest również doświadczenie które pozwoli przewidzieć jak zachowa się obrabiany element. Doświadczenia nie da się przekazać w na piśmie, ale można by pokusić się o zrobienie poradnika BHP dla lutników z wypisanymi narzędziami i wypunktowanymi zaleceniami czego nie robić i na co uważać. Coś w krótkiej i zwięzłej formie.

Mi od początku wbijano do głowy zasadę 'trzy razy zmierz, raz utnij', sprawdza się to również w przypadku dbania o własne bezpieczeństwo - zastanów się jakie może być niebezpieczeństwo i je zniweluj. Nic nie skłania do przewidywania potencjalnych problemów, tak jak oglądanie własnych poharatanych palców :-/
Awatar użytkownika
molu
Posty: 1418
Rejestracja: 2012-02-21, 14:42
Lokalizacja: Kraków

Post autor: molu » 2014-07-19, 18:35

Ja tam wolę przewidywać oglądając czyjeś poharatane palce. Tak na prawdę często nie zdajemy sobie sprawy jakie zagrożenie stanową maszyny, których używamy. Frezarka, niby nic, a potrafi zaskoczyć, szczególnie jak się zamocuje do stołu. No i piła stołowa, która nie wygląda na groźną... ale jak przy.. to nogi miękną.

T.
ODPOWIEDZ