Pistolet do malowania

Dyskusje na temat narzędzi używanych w lutnictwie.

Moderator: poco

mirzar
Posty: 76
Rejestracja: 2010-11-15, 14:06
Lokalizacja: Krakow

Pistolet do malowania

Post autor: mirzar » 2011-12-18, 00:22

witam

Temat juz sie przewinal , ale bez konkretnych odpowiedzi.
Czy ktos z Was stosowal elektryczny pistolet malarski do lakierowania?
Potrzebuje lakierowac w drugiej lokalizacji , a wozenie kompresorow mi sie nie usmiecha.
Czy jest sie czym zainteresowac , czy nie ma to kompletnie sensu.


pozdrawiam
mirzar
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2011-12-18, 02:11

Mam złe doświadczenie z tym ustrojstwem. Miałem Wagnera. Do rozpylania wody i farby emulsyjnej nadawał się na krótko. Przy lakierze nitro pluł jak chciał. Tego typu pistolet jest rodzajem agregatu hydrodynamicznego, a do takiego lakierowania potrzebna jest super dysza, szczelna pompa tłocząca i cała reszta. Jeżeli jeden z elementów szwankuje , to o kant ..... itd. Pewnie, że się popryska farbą, ale lakierowaniem bym tego nie nazwał. Przerysowałem trochę temat, ale celowo. Jeżeli to nie dotyczy lakierowania dekoracyjnego np. gitar, mebli to nie polecam. Poszukaj zbiornika gazowego do samochodu, butla gazowa i agregat z chłodziarki, a będzie to doskonały substytut sprężarki. Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
mirzar
Posty: 76
Rejestracja: 2010-11-15, 14:06
Lokalizacja: Krakow

Post autor: mirzar » 2011-12-18, 20:22

dziekuje za odpowiedz.

mam agregat i butle gazowa , dokupie reduktor i cos zloze:)

"dawno temu" jak jeszcze niewiele bylo w naszym kraju mialem taki kompresor zrobiony , ale nie malowalem nim.
Jednego sie obawiam - ze do lakierowania tempo dopompowywania przez agregat jest za wolne.Moze dwa agregaty?

pozdrawiam
mirzar
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2011-12-18, 21:15

Pewnie, że to nie jest ideał, ale generalnie konstrukcja jest związana z funkcją użytkową. Jeżeli będzie odpowiedniej pojemności zbiornik, to sprężarka możne do 10 atm dopompować, ale wydajność jest rzeczywiście mała. Pewnie, że do poważnego , dużego malowania to nie jest, ale wiosełko spoko obskoczy. Trzeba tylko trzymać się zasad lakierowania i utrzymywać ciśnienie powietrza do lakierowania adekwatne do rodzaju lakieru, stosowanej dyszy etc. Dwa agregaty, to już jest coś, a ponieważ pracują cichutko będą dobrym rozwiązaniem. Ja choruję na duży agregat, taki jak do lad chłodniczych chociaż mam sprężarkę i zbiornik 50l. Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
popik10

Post autor: popik10 » 2011-12-19, 10:26

Mam takie ustrojstwo o którym piszesz Mizar, malowałem tym elementy samochodu, ale tak jak pisał Poco raczej polecił bym najmniejszy zestaw sprężarkowy z dobrym pistoletem i dobra dyszą.
Te elektryczne mają bardzo szeroka duszę bazują na niskim ciśnieniu - coś jak hvlp. I też próbowałem z nitro - strasznie kurzyło. To prawdopodobnie kwestia dużej średnicy dyszy która o ile dobrze pamiętam miała średnicę 1.8
Pozdrawiam
mirzar
Posty: 76
Rejestracja: 2010-11-15, 14:06
Lokalizacja: Krakow

Post autor: mirzar » 2011-12-19, 22:03

dziekuje za odpowiedzi.

a jeszcze mi sie nasuwa pytanie:
przy "kompresorze" z tak mala wydajnoscia jakiego pistoletu uzyc?
hlvp .lvlp, hp...czy inne pp bo tyle tego sie namnozylo ?
i jakiej dyszy uzyc do nitro?

pozdrawiam
mirzar
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2011-12-19, 23:52

mirzar. Nie będę się produkował w temacie ,który nie jest dla mnie "obcykany" i udawał greka, a wypowiadam się tylko w tematach , które sam przećwiczyłem praktycznie. W lakierowaniu wykończeniowym korzystam z pomocy fachowców lakierników /to moi przyjaciele/, a sam robię tylko przygotowanie podstawowe i barwienie bejcą pod transparent oraz mniej odpowiedzialne prace lakiernicze. Polecam w tej kwestii FORUM STOLARSKIE Strona Główna » LAKIERNIA » Pistolety ,kompresory itp. » Profesjonalny pistolet lakierniczy. Jest tam bardzo wiele informacji na temat pistoletów lakierniczych do drewna. http://www.e-manta.eu/viewtopic.php?t=3543. Może to pozwoli na rozjaśnienie w tej trudnej dziedzinie jaka jest lakierowanie i dobór materiałów i narzędzi. Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
ODPOWIEDZ