Małe CNC

Dyskusje na temat narzędzi używanych w lutnictwie.

Moderator: poco

Ender
Posty: 360
Rejestracja: 2009-01-19, 15:45
Lokalizacja: kuj-pom

Post autor: Ender » 2011-07-09, 10:01

Z trocinami masz rację. Zwłaszcza przy frezowaniu materiału odkłada się spora ilość i żaden odciąg nie zapewni sterylności na miejscu pracy, chyba ze jakiś bardzo mocny, przemysłowy.
Tyle tylko, że te prowadnice mają jednak swoją masę, co przekłada się na stabilność i bezwładność. A to już ma spore znaczenie przy dokładności obróbki. Uważam więc, że przy dość zgrubnym frezowaniu (bo nie wierzę, że uzyska się dokładność do 0,01mm) takie rozwiązanie będzie korzystniejsze.
Ale jak wszystko, tak i to zostanie zweryfikowane przez życie, poczekajmy:)
Popik10, musiało mi się z czymś tylko skojarzyć, bo na FS nie znalazłem żadnego zdjęcia:) I a propos materiałów: http://www.abcnc.pl - masa sprzętu do cnc, może skorzystasz.
popik10

Post autor: popik10 » 2011-12-20, 10:19

Rzecz trochę ewoluowała, odpalenie planuję na początek przyszłego roku.
Nastąpiło w tzw. międzyczasie troszeczkę zmian. W zasadzie cała brama.
Stara nie miała odpowiedniej sztywności i dokładności.
Wolno to idzie ale niestety każdy zapracowany człowiek zmuszony jest dozować sobie przyjemności.
https://lh4.googleusercontent.com/-4jFR ... .jpg?gl=PL

https://lh6.googleusercontent.com/-A5-K ... .jpg?gl=PL


Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Post autor: Piniu » 2011-12-21, 19:32

Podziwiam cię Piotrze za upór w dążeniu do celu. I za to,że chciało ci się tyle dłubać i składać to cnc z drewna. Ja bym z tym juz dawno poszedł do znajomego ślusarza i wyspawalibyśmy to z jakiś lekkich ale mocnych rurek ;)

Ale czekam z niecierpliwością na efekty pracy tego urządzenia.
popik10

Post autor: popik10 » 2011-12-22, 07:52

Mnie jest łatwiej właśnie przez to, że nie muszę chodzić po znajomych.
Traktuję to jako narzędzie i w zasadzie tylko to się liczy żeby skończyć, żeby działało i pomagało w zgrubnych pracach.
Pozdrawiam
popik10

Post autor: popik10 » 2011-12-30, 12:23

Dobra - odpalona.
http://www.youtube.com/watch?v=TZkZL8qh ... e=youtu.be
Na razie to faza testów i pewnie poprawek.
Następny filmik już z realnego frezowania gitarki.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Post autor: Piniu » 2011-12-30, 18:00

BRAVOOOOO!!!! BRAVOOOO!!! Szacun panie. trochę poprawek i będzie git majonez. Nawet ołówka nie złamała. naprawdę podziw. Dla mnie zrobienie takiego urządzenia to czarna magia.
popik10

Post autor: popik10 » 2012-01-04, 09:43

Miałem załączyć już filmik z frezowania gitarki. Jeszcze do niego nie doszło bo uczę się dalej programów i maszyny. Ale nie mogę się oprzeć sprawdzeniu funkcjonalności nowego forum i wrzucam fotkę z pierwszego frezowania testowego koła.
Dla zainteresowanych - frezowanie koła w kilku zagłębieniach pozwala stwierdzić czy maszyna nie gubi kroków.
Obrazek
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Post autor: Piniu » 2012-01-04, 13:41

No wygląda już przyzwoicie.
popik10

Post autor: popik10 » 2012-01-19, 08:29

No to przyszedł czas na to co można tym zrobić.
Wczoraj wieczorem miałem półtorej godzinki wolnej i zabrałem się za robotę.
Dorwałem stara "kominkową" dechę i testowałem maszynę. :-)
Założenia były takie żeby szybko wystrugać prosty kształt.
I wyszło coś takiego.
[img]http:/www.forumlutnicze.pl/album_pic.php?pic_id=34[/img]
[img]http:/www.forumlutnicze.pl/album_pic.php?pic_id=36[/img]
Tu krótki filmik - link
Jak dojdę do etapu gryfu to tez pokażę fotki.
Jak ktoś ma trochę samozaparcia to namawiam do budowy czegoś takiego.
bardzo to ułatwia pracę i skraca jej czas. Wyfrezowanie całej góry i gniazda na naciąg od spodu zajęło mi 1,5 h. Potem zrobiła się już 22 i nie chciałem hałasować. Dla tego body nie docięte od spodu. Dziś postaram się to zrobić już na taśmówce bo ciężko będzie trafić z nacięciem w ten sam kanał od spodu.
Pozdrawiam
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2012-01-19, 12:33

Popik, jesteś niemożliwy. Super sprawa. Co do tej drugiej strony, to czy w twoim programie nie ma możliwości robienia odbicia lustrzanego tego co masz wyfrezować?. Wtedy w osi instrumentu lub specjalnej podkładki do mocowania obrabianego elementu wystarcza dwa otwory i kołki ustalające i masz co chcesz. Inna opcja, to kupno długiego freza, a jeszcze inna, to to co piszesz, czyli taśmówka i frez palcowy z łożyskiem prowadzonym po gotowym kształcie wyciętym w pierwszej odsłonie. Potem frez do zaowalania krawędzi i..... , ale co i komu ja będę tłumaczył :oops: :-P :mrgreen: Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
popik10

Post autor: popik10 » 2012-01-19, 13:06

Oczywiście jest taka możliwość :-D
Ale podstawą do wszystkich operacji jest punkt zerowy maszyny. I ja go ustawiam przed frezowaniem dechy. Do niego odnoszą sie wszystkie kolejne operacje. Tzn. np kieszenie na pickupy, pod gryf, pod most, obrys itp. Każda z nich ma inne parametry (głębokość, ustawienia, itp.) I w momencie kiedy wyłączam program (a była 22 jak nadmieniałem). Głupi komputer nie pamięta w którym to było miejscu i znowu trza ustawiać punkt zerowy.
A ja się boje że jak go ustawię z przesunięciem o milimetr np. to już obrys dolny mi się rozminie z górnym.
Enigmatyczne to trochę, jednak mam nadzieję zrozumiałe.
Pozdrawiam
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2012-01-19, 13:25

To ustaw punkt "O" w miejscu gdzie jest kołek ustalający jako zawsze stały punkt odniesienia we wszystkich operacjach. Drugi taki kołek będzie w tej samej osi symetrii, ale oba poza obrysem obiektu lub niekoniecznie. Nie da się tak? Poza tym top zawsze będzie frezowany jako pierwszy, a po odwrotce tył, to takie ułamkowe przesunięcie jeżeli nawet nastąpi, to i tak zostanie zredukowane w dalszym procesie obróbczym.Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
popik10

Post autor: popik10 » 2012-01-19, 14:18

Tak w zasadzie można, kołki pozycjonujące mam 8 mm i w tej powierzchni musiał bym zapinać frez 1 mm żeby ustawić w miarę dokładnie. A na razie dysponuję 8 i 6 mm.
Dorobie się takiego małego jak i 0,5 mm do frezowania kanałów progowych ale jeszcze nie teraz (finanse). Dorobię się także czujnika wysokości narzędzia ale to jeszcze dalszy priorytet i wtedy nie będzie problemu.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
newmaan
Posty: 51
Rejestracja: 2012-01-05, 12:00
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: newmaan » 2012-01-19, 15:02

z ciekawosci sprawdzalem ceny frezow i znalazle cos takiego. nie wiem czy sie to nadaje ale cena jest atrakcyjna dlatego wklejam. http://www.cnc-plus.pl/frez-dwupiorowy- ... -ogon-rybi
popik10

Post autor: popik10 » 2012-01-19, 15:14

Trzeba kupić ze 3 bo sie łatwo łamią i tuleję w sumie ze 150 zł trzeba wydać
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ