Projekt ścisku do drewna

Dyskusje na temat narzędzi używanych w lutnictwie.

Moderator: poco

Awatar użytkownika
boguc
Posty: 28
Rejestracja: 2010-11-17, 19:39

Projekt ścisku do drewna

Post autor: boguc » 2011-02-06, 20:45

Witam. Zanim zacznę coś budować uzupełniam sobie warsztat, że tak powiem lutniczy.
Dzisiaj w mojej łepetynie narodził się pomysł ścisku do drewna. Miałby mi on posłużyć do klejenia drewna na korpusy, gryfów z kilku kawałków itp.
Przy użyciu pewnego fortelu mógłbym nim nawet przykleić podstrunicę do gryfu.
Oto projekt w 3d(blender)
Obrazek
Cała konstrukcja miała by się opierać na dwóch ceownikach, dwóch płaskownikach ew. płaskich drewnianych klocków i dwóch prętach gwintowanych. W propozycji jeden, płaskownik ma 2 "rogi" które są włożone w ceowniki. Jeden płaskownik jest przyspawany do końca ceownika. W płaskownikach są dziury na pręt, z jednej strony jest on przykręcony po obu stronach nakrętkami , drugi zaś ma nakrętkę z uchwytami która jeśli jest przykręcana przesuwa go i powoduje tym ściskanie drewna. Proste. Jeśli zamiast płaskownika dał bym drewniany klocek, nie mocował bym go wo ceownika, niech sobie "pływa".
Propozycji 2 raczej nie będę realizował ani opisywał. Chodzi w niej o to samo co w 1.
Pole robocze maksymalnie miałoby 85/75 cm żeby siła ścisku była w miarę duża.
Jak myślicie, ma to sens? Konstrukcja jest prosta, chciałbym to n tym tygodniu zbudować i zająć się prowadnicą do nacinania rowków pod progi.
Chętnie wysłucham wszystkich opinii, także tych krytycznych :)
Pozdrawiam

EDIT: coś obrazki się nie wyświetlają...
Ostatnio zmieniony 2011-02-06, 23:24 przez boguc, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Andrzej
Posty: 525
Rejestracja: 2011-01-02, 21:00
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: Andrzej » 2011-02-06, 21:47

Pomysł OK ,prosty i skuteczny .Jak mogę doradzić to zamiast płaskowników też dałbym ceowniki lub inne profile .Chodzi o to że twój mechanizm ściska drewno tylko na końcach a środek płaskownika czasami może się wybrzuszyć lub na przykład jeśli klocki nie będą miały symetrycznych brzegów docisk nie będzie w miarę równo rozłożony. Ale to taka lużna uwaga ,może się mylę !
Awatar użytkownika
boguc
Posty: 28
Rejestracja: 2010-11-17, 19:39

Post autor: boguc » 2011-02-06, 23:09

Nie bardzo wiem o co chodzi z tymi ramkami, mogę wiedzieć w którym temacie pan Ryszard to opisywał? Chętnie przeczytam...
Z tym płaskownikiem to faktycznie macie racje. Początkowo całkiem myślałem o kątowniku ale szybko z tego pomysłu zrezygnowałem. Zamiast tego dam ceowniki. Jakoś nie wiem, nie przekonuje mnie ten profil zamknięty. Mam wrażenie że pod wpływem nacisku śrub wegnie się to środka. Nie wiem, może to tylko takie wrażenie i się mylę.
Z tymi wypustami to dobry pomysł. Idąc troszkę dalej obmyśliłem coś takiego:
śruby są przyspawane do ceownika(na foto jest płaskownik ale dam ceownik), żeby nie było problemów z gwintem to najpierw wkręcił bym jedną nakrętkę na ten pręt gwintowany z rączką, przełożył go przez dziurę w ceowniku i wkręcił drugą, dokręcił je do ceownika i przyspawał. To niwelowało by problem braku nacisku na środku. Najpierw dociskał bym drewno śrubami po bokach a potem tymi rączkami na środku.
Waszym zdaniem, ma to prawo bytu?
Nie wiem, może to tylko takie kombinowanie na siłę...
Obrazek
Awatar użytkownika
Andrzej
Posty: 525
Rejestracja: 2011-01-02, 21:00
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: Andrzej » 2011-02-07, 00:05

Nie chcę cię zniechęcac ale czy ta konstrukcja nie przewyższy kosztami kilku dużych ścisków stolarskich ? Zwłaszcza jak będziesz chciał kiedyś zrobić
konstrukcje typu neck-thru-body
http://images46.fotosik.pl/195/f1b507e593e76704med.jpg
to okaże sie że ta maszynka jest za krótka i ściski są bardziej uniwersalne bo można je dowolnie rozmieścić ?
Awatar użytkownika
boguc
Posty: 28
Rejestracja: 2010-11-17, 19:39

Post autor: boguc » 2011-02-07, 17:57

Myślę że kosztami nie przewyższy to ścisków. W warsztacie wala się mnóstwo ceowników, płaskowników i innego żelastwa... Więc koszt takiej prasy/ścisku byłby mały.
Ok, z pomysłu 2 zrezygnowałem.
Kombinat o coś takiego Ci chodziło?
Obrazek
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2011-02-07, 19:10

Drogi "boguc". Składnicę złomu chcesz zrobić?. Najprostszym ustrojstwem jest- powtarzam swój wpis, bo nie pamiętam gdzie już o tym pisałem :oops: . Wykonaj zwykłą ramkę z dowolnego kształtownika w kształcie prostokąta o wymiarach : długość > od sklejanego /nych/ elementów, szerokość > od grubości sklejanych elementów. W krótszy bok wspawaj nakrętkę np. M10-12 i dopasuj do tego dosyć długą śrubę z poprzecznym pokrętłem. Jeżeli wykonasz takich ramek np. 3 szt skleisz praktycznie każdy element o szerokości równej max. długości boku ramki / odjąć podkładki pod śrubę przy dociskaniu/. przygotujesz deski do klejenia, posmarujesz klejem , wstępnie dociśniesz rękami i nasuniesz na tak przygotowana deskę te ramki i dokręcisz śruby ściskając deski. Aby nie uległy wygięciu w którąkolwiek stronę podbijesz małe kliny pod dłuższą część ramki tak, aby powierzchnia była idealnie płaska lub przynajmniej jedna strona była płaska. To wszystko. Po klejeniu złożysz ramki do"kupy" i położysz w dowolnym miejscu lub postawisz w kącie. Nie będą przeszkadzać. Jeżeli nie śruby dociskowe, to możesz wykorzystać dwa kliny i nimi docisnąć deski do siebie w każdej ramce. Ilość ramek myślę w ilości max 4 szt. wystarczy do każdej konstrukcji. Czas wykonania ok. 1 godz. dla wszystkich. Na dłuższe boki możesz użyć prętów fi 6, a na opory płaskownik itp. Ja w swoich użyłem pod nakrętki śrub M10 gotowe kwadratowe podkładki z otworem fi 12kupione w sklepie ze śrubami i w otworze wspawałem nakrętki. Śruby wykonałem z gotowych prętów gwintowanych szt 1 x 1m. W Twojej konstrukcji płaskowniki wygną się w części środkowej przy pierwszym skręceniu, jeżeli nie zamienisz go na kształtownik "U", "C" ,"O", a ich obróbka będzie trwała. Pozdrawiam Ryszard
via vita curva est
mirzar
Posty: 76
Rejestracja: 2010-11-15, 14:06
Lokalizacja: Krakow

Post autor: mirzar » 2011-02-07, 20:57

niepotrzebnie kombinujesz.
ja dlugi czas uzywam takich sciskow:
http://www.uni-max.com.pl/zwornica-do-p ... wstawny/d/
dorobic do tego trzeba "belki" z otworami
dajesz tego tak gesto jak potrzebujesz , szerokosc klejonych elementow ogranicza tylko dlugosc belek ktore zrobisz.
po demontazu zajmuja malo miejsca.
widzialem takie same na Alledrogo , tylko ze 2x drozej
pozdrawiam
Awatar użytkownika
boguc
Posty: 28
Rejestracja: 2010-11-17, 19:39

Post autor: boguc » 2011-02-07, 21:02

Hmm.. ta ramka to prosta i skuteczne rozwiązanie. Nie ma sensu myślę, dalej projektować jakieś pseudo-prasy, buble. Dam sobie z tym spokój i nie będę tego robił.
Tak więc projekt ścisku/prasy "wysiadł" przy propozycji ramki. Myślę że temat można zamknąć. No chyba że komuś jeszcze się przyda żeby zadać jakieś pytanie.
Dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ