maszynka do wbijania progów

Dyskusje na temat narzędzi używanych w lutnictwie.

Moderator: poco

donkirk24
Posty: 253
Rejestracja: 2010-04-18, 15:31

maszynka do wbijania progów

Post autor: donkirk24 » 2010-05-04, 13:26

Witam.
Znalazłem już kiedyś takie urządzonko do wbijania progów w firmie Stewmac
http://www.stewmac.com/Luthier_Tools/To ... ystem.html

Jak dla mnie na początki profesjonalnego wytwarzania gitar to trochę za duża sumka złociszy
Czy macie może inne metody niż ta prasa do wbijania progów, jakieś młotki albo inne tańsze przedmioty??
VillBurn
Posty: 173
Rejestracja: 2009-11-20, 21:19

Post autor: VillBurn » 2010-05-04, 15:15

odpowiedziałeś sobie młotek taki plastikowy lub drewniany
+_+
donkirk24
Posty: 253
Rejestracja: 2010-04-18, 15:31

Post autor: donkirk24 » 2010-05-04, 20:00

tak, wiem
mi chodzi o jakiś takie prasy niedrogie
Zenek_Spawacz

Post autor: Zenek_Spawacz » 2010-05-04, 20:12

Taka prase mozna sobie zrobic samemu , jezeli wciskanie progow komus odpowiada. Ja osobiscie jestem zwolennikiem wbijania...
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2010-12-13, 12:13

Wbijanie progów ma swoje "zady i walety" :D Zaletą jest to, że nie wymaga nakładów na sprzęt i można stosować w każdych warunkach, wadą natomiast to , że po uderzeniu-zwykle punktowym materiał ma tendencje do wyginania się w kierunku przeciwnym do uderzenia. W przypadku progów z "bidingiem "końce będą zdeformowane. Trudno je potem wyprostować, a przy szlifowaniu wyrównującym mocno są ścierane. Młotkiem tak, ale tylko w celu wpasowania w szczelinę, a osadzenie na gotowo najlepiej przyrządem. nawet ręcznym dobijakiem z odpowiednim "radiusem". Nie koniecznie musi to być metalowy pobijak. Można go wykonać i uformować z twardego drewna /heban/, ale od strony czoła, czyli w poprzek włókien/ większa twardość/. Wracając do praski, to wystarczy z fizyki przypomnieć o działaniu dźwigni jednostronnej i samemu zrobić taka domowa praskę, bez przekładni zębatej nawet z drewna. Proste jak konstrukcja cepa. Dociski z odpowiednim promieniem można wykonać z płaskownika lub blachy 5-6 mm, wytrasować i szlifierką kątową powycinać krzywizny.Pozdrawiam Ryszard
via vita curva est
Zenek_Spawacz

Post autor: Zenek_Spawacz » 2010-12-18, 15:41

Prase do wciskania progow mozna wykonac uzywajac elementow starego stojaka (moze byc rowniez nowy :)) na wiertarke.
mirzar
Posty: 76
Rejestracja: 2010-11-15, 14:06
Lokalizacja: Krakow

Post autor: mirzar » 2010-12-18, 22:39

Ja na poczatku stosowalem wlasnie taki statyw do wiertarki, potem przesiadlem sie na wiertarke kolumnowa, a potem kupilem za 100-pare zlotych czeska prase o nacisku 1t (chyba do wbijania lozysk) i sprawuje sie swietnie:)
prawda jest taka ze mlotka i tak trzeba uzywac , np do akustykow i klasykow....
chociaz ja go uzywam do "dobijania" koncowek progow po wcisnieciu, jeszcze przed obcieciem.
Orange
Posty: 3
Rejestracja: 2011-01-15, 20:30

Post autor: Orange » 2011-08-21, 15:57

Mirzar możesz coś więcej o tej prasce powiedzieć? Jakąś przystawkę do progów musiałeś sfabrykować?
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2011-08-21, 16:26

Orange, zobacz post donkirka i znajdziesz odpowiedź na swoje pytanie, a poza tym wszystko to znajdziesz na YouTube. Nie podam linków, bo jest tego w c..l. :oops: Taka prasa nie będzie wykorzystana i trochę szkoda pieniędzy, do tego radiusowe końcówki dociskowe itd. Prościej wykorzystać statyw lub zrobić coś podobnego jak używają mechanicy do montaży i demontażu zaworów. Nie zmienia to faktu, że i tak będzie trzeba użyć ręcznej obróbki wciśniętych progów radiusowym klockiem itd. Przemyśl i kup dobry młotek. Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Orange
Posty: 3
Rejestracja: 2011-01-15, 20:30

Post autor: Orange » 2011-08-21, 18:03

pytam, bo znalazłem w piwnicy prasę podobną do tej :
http://allegro.pl/prasa-reczna-praska-i1777636317.html
ale trzeba do niej przystawkę właśnie. Niedroga, łatwo można przystosować. Dlatego pytam o rozwiązania, jakie mirzar w swojej zastosował
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2011-08-21, 19:28

Nie otwiera się od razu, trzeba szukać, no ale ta Twoja może mieć za mały rozstaw na szczękach. Te 70 mm, to ni dużo , ni mało, ale przy odrobinie działania można coś wyczarować. Ta za 250 była by lepsza, bo to i odlew żeliwny solidny itd. Pozostałe napownice, to tez praski i też można z nich zrobić prasę do progów. Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Zenek_Spawacz

Post autor: Zenek_Spawacz » 2011-08-21, 19:52

Istnieja jeszcze specjalne szczeki do wciskania progow... takie jak ponizej:

Obrazek
popik10

Post autor: popik10 » 2011-08-22, 08:29

Słuchajcie Panowie.
Taka prasę mając spawarkę i gumówke można łatwo samemu wykonać.
Kluczem w tym wypadku jest śruba dociskowa - trapezowa nigdy nie metryczna. Całą konstrukcję można wykonać z ogólnodostępnych profili i według żądanego kształtu, a ów docisk kupić tu:
http://www.akcesoria.cnc.info.pl/sruby_trapezowe.htm
Podane ceny śrub i nakrętek.
Pozdrawiam
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2011-08-22, 09:27

Takie konstrukcje oparte na docisku śrubowym nie zdają egzaminu w konfrontacji z życiem. Wymagają one bowiem swobodnego , obrotowego zamocowania końcówki narzędziowej. Tutaj można by było opcjonalnie wykorzystać elementy ścisku stolarskiego. Lepsze są typu dźwigniowego z dociskiem mimośrodowym, zębatkowym lub dźwignia jednostronna. Zwłaszcza ta ostatnia jest najprostszą w wykonaniu i działaniu maszyną prostą. Można by było wykorzystać do budowy praski do progów najmniejszy z możliwych podnośnik hydrauliczny i dźwignię dwustronną jako docisk i uchwyt narzędziowy. Zamontowanie manometru po stronie wtórnej układu pompy pozwoli na precyzyjny, jednakowy docisk wszystkich progów niezależnie od kształtu do którego dociskają. Ważne będzie tutaj narzędzie dociskowe, a głównie jego radius. Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
popik10

Post autor: popik10 » 2011-08-22, 10:50

Generujesz problemy Kolego :D
Każdy ma rozumek i może go wykorzystać.
Od czego łożyska oporowe choćby takie modelarskie:
Obrazek
Sam pisałeś że grunt to głowa :D
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ