frez nie tnie równo z łożyskiem

Dyskusje na temat narzędzi używanych w lutnictwie.

Moderator: poco

Awatar użytkownika
molu
Posty: 1418
Rejestracja: 2012-02-21, 14:42
Lokalizacja: Kraków

frez nie tnie równo z łożyskiem

Post autor: molu » 2013-12-22, 21:09

Witam

Ostatnio miałem okazję przemielić frezarką trochę mdfu i się zdziwiłem.. frezy z łożyskiem, które posiadam, albo zbierają za mało materiału albo za dużo.. nie mam żadnego frezu, który tnie idealnie, równo z łożyskiem. To nie kwestia twardości mdf - łożysko ślizgało się po twardym szablonie.. zresztą zaobserwowałem to już wcześniej, przy okazji używania aluminiowej listwy jako prowadnicy do łożyska. Trochę alu z listwy mi zebrało..
No i lipa :(. Macie jakieś sprawdzone, konkretne frezy, które tną "równo"?
Pal licho jak zostanie minimalny naddatek, ale jak zbiera za dużo, a szczególnie jak zaczyna zbierać z szablonu to jest problem.. mam na myśli frezy zarówno z łożyskiem na końcu jak i przy trzpieniu, przy czym zależy mi najbardziej na frezie z łożyskiem przy trzpieniu. Aktualnie mam dwa frezy Luna (zielone) z łożyskiem przy trzpieniu i ten problem występuje.
Rozwiązania typu klejenie taśmy na szablon, termokurczka na łożysko, odpadają.

T.
Awatar użytkownika
molu
Posty: 1418
Rejestracja: 2012-02-21, 14:42
Lokalizacja: Kraków

Post autor: molu » 2013-12-22, 21:23

Też staram się tak robić, ale nie zawsze jest to możliwe, szczególnie w przypadku frezarki zamocowanej do stołu. Grubość płytki, do której przymocowana jest frezarka jest na tyle duża, że w przypadku grubszych szablonów są problemy.

T.
ODPOWIEDZ