Jaki grunt/ podkład?

Czyli chemia w lutnictwie.

Moderator: poco

Rannogat
Posty: 3
Rejestracja: 2010-07-04, 21:06
Lokalizacja: Olsztyn

Jaki grunt/ podkład?

Post autor: Rannogat » 2011-12-27, 22:28

Witam.
Wystrugałem już swoje wiosło i doszedłem do etapu malowania.
Potrzebuje porady ponieważ nie wiem jakiego podkładu użyć.
Korpus gitary wykonany jest z olchy, gryf z klonu. Podstrunnica to palisander barwiony na czarno. Chce pomalować instrument lakierami nitro, do poliestrów dostępu niestety nie mam. I tu pojawia się pytanie:
Jakiego podkładu użyć pod lakier? czy trzeba to jakoś gruntować?
Słyszałem o takim środku jak CAPON, ale nie wiem czy stanowi on podkład bezpośrednio pod bazę, czy jest jedynie gruntem do drewna i trzeba stosować na niego jeszcze jakiś podkład? Papierami jakiej gradacji to później traktować?
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2011-12-28, 00:54

Nie wiem, czy masz jakiekolwiek doświadczenie w lakierowaniu, bo sądząc z postu raczej nie tęgo. Capon jest lakierem nitrocelulozowym stosowanym jako podkład pod wszelkiej maści inne lakiery. Ma właściwości ochrony przed UV i jakieś tam inne, nie istotne z punktu widzenia podkładu. Jeżeli ma to być jako nawierzchniowy lakier kryjący, to pewnie nie potrzeba za wiele podkładów itp. Wystarczy nałożyć dwie warstwy, poczekać aż wyschną, przeszlifować papierem 250-400 dla usunięcia "włosków" i polakierować kolorem - traka sama procedura dotyczy innych lakierów bezbarwnych. Jeżeli ostatnia warstwa będzie lakier chemoutwardzalny do polerowania, to należy postępować zgodnie z instrukcja stosowania. Nic nie wymyślać, nie zmieniać. Poczytaj jako lekturę obowiązkowa inne tematy związane z lakierowaniem, a znajdziesz tam dodatkowe informacje, które wyczerpią odpowiedź na Twoje pytanie.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
popik10

Post autor: popik10 » 2011-12-28, 08:27

[url]http:/www.forumlutnicze.pl/viewtopic.php?t=717[/url]
W tym wątku więcej.
Czytać trzeba - najlepiej ze zrozumieniem :D
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 2012-01-07, 17:49 przez popik10, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ