kleje do drewna egzotycznego

Czyli chemia w lutnictwie.

Moderator: poco

poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

kleje do drewna egzotycznego

Post autor: poco » 2011-08-27, 19:21

No i się narobiło. :D Nabyłem się drewna egzotycznego i nastąpiło zatarcie. Zaatakował mnie problem klejenia ze sobą i z innymi gatunkami drewna egzotycznego. Nasze gatunki są opanowane wystarczająco, natomiast gatunki egzotyczne ze względu na zawartość wszelakiej maści olejków eterycznych i żywic niekoniecznie dadzą się skleić w sposób trwały. Szukałem w necie i tak na prawdę nie ma opracowania kompleksowo ujmującego ten temat. Ważne dla nas budujących wiosła, bo wiele gitar jest właśnie z takiego drewna zrobione. O ile mahoń, zwłaszcza ten z okresu PRL nie stanowi problemu. to już mahoniowate używane obecnie i inne nie do końca są takie same. Proponuję więc podzielenie się informacjami na ten temat. Temat ważny, bo przyjdzie nam kleić np. gryf z wielu kawałków i po sklejeniu, polakierowaniu zacznie się droga krzyżowa z rozwarstwiającymi się elementami. Kleje białe, poliuretanowe, roślinne, zwierzęce, epoksydowe itd. dają nam duże możliwości, ale które do jakiego gatunku i w jakiej aplikacji, to już wyższa szkoła jazdy na rowerze pancernym. Stwórzmy coś w rodzaju tabeli ujmującej jaki klej do jakiego drewna i konfiguracje z wielokrotnymi gatunkami klejonymi pomiędzy sobą dla podwyższenia estetyki, dane dotyczące czasu wiązania , wytrzymałości , trwałości połączenia itd.,itd.. Może tym sposobem unikniemy rozczarowań i problemów. Szczególnie liczę tu na Zenka, który siedzi w tych rozpasanych tropikach i klei różniste gatunki ze sobą. :lol: :wink: Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
szlifek
Posty: 436
Rejestracja: 2009-12-24, 12:58
Lokalizacja: kraków

Post autor: szlifek » 2011-08-27, 21:19

witam.
szczególnie " zdradliwy " może być palisander .
trafiały się takie kawałki że po dwurazowym przejechaniu na szlifierce wałkowej papier ( 120 ) był zaklejony woskami na amen .
moczyliśmy takie elementy w acetonie - nawet i tydzień .
potem titebond i trzymają się bez problemu .
podstrunnice były z hebanu - ale przy palisandrowych może być podobnie .
żywica wtedy może mało sprawdzić - nie " lubi " tłustego .
pozdrawiam .
pamiętaj o cyklinie !
Zenek_Spawacz

Post autor: Zenek_Spawacz » 2011-08-28, 16:29

Ja uzywam kleju Titebond . Mozna go tu dostac o wiele taniej niz w USA. Czasami rowniez kleju Lanco. Przygotowanie powierzchni musi byc perfekcyjne ale to chyba oczywiste. Na szczescie dostep do drewna mam tutaj znakomity , wiec moge sobie wybrzydzac. Material posiadajacy duza zawartosc zywicy czy specjalnie tlusty po prostu odrzucam. Nie chodzi tu tylko o klejenie. Uwazam , ze ma to wplyw na brzmienie. Najwieksze problemy stworzylo mi przy klejeniu drewno ipe. Trzeba zostawic material w sciskach do absolutnego stwardnienia kleju. W moich tropikalnych warunkach to 24 godziny. Sprawdzam w tym celu czyms twardym kropelki kleju wycisniete z klejonego miejsca.
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2011-08-28, 18:00

Dobra Zenek. Jeżeli już jesteś przy Titebond, to podaj przynajmniej, który z tych titebondów używasz, bo jest ich kilka. Do czego/ do jakiego drewna/ używasz tego, o którym piszesz, czy jest to kostny modyfikowany do użycia na zimno, czy żywiczny. Są to niuanse niby nieważne, ale jakże istotne. Ponieważ ja jestem tradycjonalistą i dla mnie jedyny poważny klej to kostny, skórny i ich mieszanki, to chciałbym robić to co robię dobrze i bez niespodziewanek, a również korzystać z ułatwień związanych z nowoczesnym typem kleju. Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2011-09-02, 10:34

Poszedłem tropem Kombinata i znalazłem informacje n/t Titebond. Z racji baaaardzo dużej ilości odmian tego kleju dodam tylko, że jest to klej o wiele wiele lepszy od popularnych rakoli, wikoli. Różnica polega na zastosowaniu innych składników. Wymienione oparte na polioctanach, a Titebond na żywicach alifatycznych. Podobne z wyglądu, a tak różne we właściwościach. Nie zmienia to faktu, że nie wiem dalej wiele n/t klejenia egzotyków, bez uogólniania typu , że skoro klei się buk, to i da się palisander. Liczę tu na odpowiedzi oparte na doświadczeniu z konkretnym klejem na przestrzeni czasu. Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Zenek_Spawacz

Post autor: Zenek_Spawacz » 2011-09-04, 06:45

Moja butla jest juz bez naklejki i niebawem kupie nowy zapas. Foty tego typu Titebonda , ktorego uzywam nie znalazlem w necie , wiec nie chce podawac mylacych informacji. Jak tylko udam sie na zakupy uzupelnie temat...
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2011-09-04, 07:53

Znalazłem w necie trochę informacji n/t klejów stosowanych przy klejeniu drewna.Titebond Kleje do drewna - Art-Renowacja.pl Sklep zaopatrzenia ...
www.art-renowacja.pl/kleje-do-drewna/370_41 to adres w necie sklepu, ale najważniejsze jest doczytanie kart informacyjnych dot. klejów. Na stronie po wklepaniu titebond wood glue są tez tłumaczenia dotyczące większej palety klejów firmy Franklin o nazwie Titebond. Znalazłem także informację, że drewno zawierające taniny i tzw "tłuste" należy przed klejeniem przemyć acetonem :shock: Tak na biegu, to kleje Titebond II,III i Original mogą byś używane do klejenia drewna stosowanego na zewnątrz i narażonego na czynniki atmosferyczne, przy czym ten ostatni z ograniczeniem. Titebond liquid hide glue jest klejem kostnym -skórnym na zimno zalecanym przy naprawie, renowacji i klejeniu instrumentów i mebli. Nie sposób zamieścić tutaj wszystkich informacji, ale można je sobie skopiować ze stron , które podałem. W Polsce jest firma zajmująca się dystrybucją klejów Titebond, a mieszcząca się w Gnieźnie, adres netowy www.adsystem.com.pl. Rozmawiałem z przedstawicielem i doradcą technicznym, którzy są otwarci na współpracę. Zaproponowali mi sprzedaż kleju dla naszych potrzeb w powiedzmy pojedynczej ilości i pomyślałem, czy gdyby byli chętni nie kupić dużego opakowania i skonfekcjonować dla forumowiczów do rozsądnych pojemności, było by taniej. Dotyczy to szczególnie kleju na bazie żywic alifatycznych, bo ten kostny, to każdy może sobie sam przygotować na gorąco i po zawodach. Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
popik10

Post autor: popik10 » 2011-09-05, 08:29

Jestem za. Bardzo chętnie się przyłączę.
Qbeq99
Posty: 86
Rejestracja: 2013-01-03, 10:33
Lokalizacja: Sulejówek

Re: kleje do drewna egzotycznego

Post autor: Qbeq99 » 2015-09-21, 23:54

Witajcie, odkopie trochę temat... Ryszardzie napisałeś w ostatnim poście, że drewno "tłuste" trzeba przemyć acetonem przed klejeniem. właśnie mam taki problem z podstrunnicą, a raczej jej fragmentem, robiłem próbę z kawałkiem sapeli od gryfu oraz palisandrem, sklejone fragmenty klejem titebond oryginal stały w ściskach dwa dni, przy użyciu niewielkiej siły, oderwałem jeden od drugiego i zauważyłem że cały klej został na stronie sapeli, odznaczyły się pory z palisandru, a on sam czyściutki, oba fragmenty były przemyte acetonem dość porządnie. Czy jest coś innego do przemywania, czy próbować inny klej? wolałbym zostać przy titebond oryginal bo chwilowo nie dam rady zakupić nic innego, ale jakby co. to zacznę się rozglądać w sieci. Pozdrawiam.
Kuba
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: kleje do drewna egzotycznego

Post autor: PiotrCh » 2015-09-22, 06:51

A może ten palisander był czymś posmarowany kiedyś? Może masz kawałek palisandru z innej deski? Może spirytusem przetrzeć dobrze i wytrawić to co tłuste? Może klej po terminie? Nie mam pojęcia, ale rzucam hasła tak na wszelki wypadek. Spróbuj klejem kostnym - nawet zrobionym ze zwykłej żelatyny spożywczej.
pozdrowienia
Piotr
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: kleje do drewna egzotycznego

Post autor: poco » 2015-09-22, 07:19

Nasze podpowiedzi są obarczone zawsze błędem związanym z odległością, stąd na wiele pytań musisz sam sobie odpowiedzieć.
Podejrzewam, że usunięty z podstrunnicy klej nie był usunięty dokładnie i na powierzchni pozostała cieniutka warstwa uniemożliwiająca adhezję /rozcieńczony zmywaczem i rozciągnięty na powierzchni/.
Na całym świecie do klejenia używa się tych klejów - kostny, Titebond Oryginal, więc nie widzę podstaw do nietrzymania spoiny. Przyczyna musi tkwić gdzie indziej.
Weź cyklinę i przeciągnij podstrunnicę,nie papierem, bo ten może w tej fazie być tylko przeszkodą. Po cyklinie możesz przetrzeć podstrunnice papierem dla zwiększenia przyczepności, potem odtłuszczenie i nałożenie kleju. Nie dotykaj paluchami, bo pot zawsze zostanie na drewnie!
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Awatar użytkownika
shopiK
Posty: 859
Rejestracja: 2012-06-01, 18:32
Lokalizacja: Łódź

Re: kleje do drewna egzotycznego

Post autor: shopiK » 2015-09-22, 10:13

Tam na etykiecie Titebonda jest uwaga jeśli dobrze pamiętam w jakich warunkach go przechowywać. Gdzie stał przez zimę? Czy nie przymarzł? Termin ważności. Może to też jest trop.
Qbeq99
Posty: 86
Rejestracja: 2013-01-03, 10:33
Lokalizacja: Sulejówek

Re: kleje do drewna egzotycznego

Post autor: Qbeq99 » 2015-09-22, 23:12

Dziękuje koledzy za liczne odpowiedzi, deski palisandrowe kupiłem już jakiś czas temu niczym nie były smarowane przynajmniej przeze mnie, nie były klejone wcześniej, klej jak tylko zrobiło się zimniej zabrałem do domu, jeszcze nie było poniżej 10*C, ale rzecz w tym, że kleiłem nim sapeli i inne drewna i przy rozrywaniu ich (chodzi o próbki) wyrywały się drzazgi a klej trzymał się mocno, tylko z tym palisandrem jest coś nie tak wcześniej frezowany i szlifowany był... ok, tak jak piszecie, czyli będę go próbował różnymi środkami, zrobię jutro kilka próbek z różnymi odtłuszczaczami, później przedstawię wnioski na forum, jeśli któryś odtłuszczacz zadziała napewno wiedza się komuś przyda. Pozdrawiam i dzięki :)
Kuba
Qbeq99
Posty: 86
Rejestracja: 2013-01-03, 10:33
Lokalizacja: Sulejówek

Re: kleje do drewna egzotycznego

Post autor: Qbeq99 » 2015-09-24, 14:03

Witam, kolegów wziąłem drugi kawałek palisandru na następną podstrunnicę i zacząłem czyścić acetonem, na pierwszej też tak wyłaziło to brązowe, ale pomyślałem, że to może jakiś barwnik z drzewa się sączy i że to normalne, może to te olejki itp. o czym było mówione co wy sądzicie o tym? każde zdjęcie to nowy kawałek ręcznika papierowego i to ciągle wyłazi... chyba czeka mnie kąpiel w acetonie, jak pisał Szlifek wcześniej, tyle że w tych deskach nie ma wosku, papier się nie zapycha, czyli to coś innego tam siedzi.

A zrobiłem próbkę, jak pisałem poprzednio, na razie przemyłem IPA i było lepiej ma mahoniu zostały włókna z palisandru po oderwaniu, czyli jest progres ;)
Załączniki
palisander.jpg
Kuba
ODPOWIEDZ