Barwienie i wykańczanie klonu "spalted"

Czyli chemia w lutnictwie.

Moderator: poco

Awatar użytkownika
Sceadugenga
Posty: 10
Rejestracja: 2021-04-19, 17:42
Lokalizacja: Kraków

Barwienie i wykańczanie klonu "spalted"

Post autor: Sceadugenga » 2021-12-05, 10:40

Cześć wszystkim!

Mam kilka pytań dotyczących wykończenia korpusu z fornirem z klonu typu "spalted". Nie wiem, czy nie porywam się z motyką na słońce, ale zamarzyło mi się ambitne połączenie:
  • klonu "spalted"
  • wykończenia szelakiem lub olejem
I teraz bardziej konkretne pytania:

1) Czy Waszym zdaniem przy barwieniu wystarczy dobry barwnik typu "ciemny orzech", czy warto wcześniej "podbić" usłojenie czarnym/hebanowym kolorem, zeszlifować drobnym materiałem i dopiero później zabarwić na brązowo?

2) Jak poradzić sobie z wypełnieniem porów. Wiem, że klon to materiał dość zwarty, ale nigdy nie pracowałem z drewnem/fornirem typu "spalted" i zastanawiam się, czy grzybica, która odpowiada za jego ciekawy wygląd nie ma wpływu na strukturę i późniejsze przyjmowanie barwników i wykończeń.

3) Ostatnie pytanie to kwestia właśnie wykończenia: czy taka powierzchnia daje się wykończyć szelakiem na wysoki połysk, czy raczej skorzystać z satynowego wykończenia olejem typu TruOil czy jakimś innym? Obydwa rozwiązania pasują mi ze względów estetycznych i nie mam tutaj konkretnych preferencji, po prostu skłaniałbym się ku wersji mniej obciążonej ryzykiem poważnej wpadki.
Awatar użytkownika
DR4MA
Posty: 292
Rejestracja: 2012-03-26, 11:25
Lokalizacja: Będzin

Re: Barwienie i wykańczanie klonu "spalted"

Post autor: DR4MA » 2021-12-05, 14:11

Mogą być problemy jeśli ten klon był wcześniej czymś stabilizowany i bejca może tego nie przenikać. Do tego barwienie takimi ciemnymi kolorami zniszczy Ci efekt kontrastu jasnego klonu i czarnych pasów "spalted". Spalted w formie forniru to dość dziwne rozwiązania jak dla mnie i tak delikatny materiał podczas klejenia tez mógł przesiąknąć klejem i nie będzie dobrze przyjmować bejcy. To raczej dość specyficzne rozwiązanie i konkretny kawałek spalted może inaczej reagować. Bez próbek się raczej nie obędzie.
Pozdrawiam.
DR4MA.
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Barwienie i wykańczanie klonu "spalted"

Post autor: poco » 2021-12-05, 15:58

Widziałem różne formy i rodzaje materiałów drzewnych, ale forniru spalted nie widziałem. Obłogę i owszem . Pokaż to swoje dzieło , bo porada może być skuteczna , kiedy chociaż fotkę się widzi. Tu ,na forum trochę rozkminialiśmy ten temat i powinieneś tam looknąć.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
ODPOWIEDZ