Strona 1 z 1

Barwienie roztworu szelaku

: 2020-10-04, 16:41
autor: SebastianL
Wszystkie zbudowane przeze mnie gitary są wykończone politurą szelakową bez dodatków. Taka politura, w zależności od jej barwy, umożliwia uzyskanie instrumentu w kolorze naturalnym, słomkowym, złotawym, żółtym oraz wszystko pomiędzy.

Kolejne dwa instrumenty, które buduję naraz, będą miały bardziej zmodyfikowaną politurę. Oprócz tego, że planuję poeksperymentować z dodatkami innych żywic, to przede wszystkim, pragnę uzyskać nieco inny kolor.

Politura będzie miała kolor delikatnie pomarańczowy. Chodzi o małe nasycenie koloru, coś jak słomkowy, tylko że wchodzący w pomarańcz zamiast w żółć. Myślę nad zastosowaniem do barwienia bejcy dla plastyków. Sprzedaje się to w proszku i można to rozpuścić w alkoholu.

Może ktoś ma doświadczenie z bejcami i poleci coś lub odradzi? Nie spodziewam się problemów z bejcą, zwłaszcza że będzie jej niewiele, ale może jest coś o czym nie wiem?

Re: Barwienie roztworu szelaku

: 2020-10-04, 17:08
autor: Waldzither9
O szelaku o barwieniu etc jest wiele wątków.
Co do pomarańczy to politura orange dokładnie pod to pasuje ja taką zawsze używam, jest ona najpopularniejsza.
Jak chcesz wzmocnić/przyciemnić to możesz dodać trochę rubin'owej.
Ponieważ warstw będzie jakieś 20 to nie musisz wszystkich używać takich samych, choć tak też można.
Wystarczy jedna lub kilka warstw intensywniejszych i też będzie dobrze.
Co do bejc to gdybyś je mieszał z szelakiem to pamiętaj aby pierwszą, albo pierwszych kilka warstw kłaść klarownych tzn bez bejcy, a dopiero potem te z bejcą. Gdyby bejca miała bezpośredni kontakt z drewnem, to byłoby to nieodwracalne, a tak zawsze można wrócić do koloru oryginału. Dla mnie drewno naturalne jest piękne , a jak felerne to trzeba zabarwić/zamaskować.
przykład zmiany barwy od jednej warstwy szelaku
https://www.shellacshack.com/colors.html

Re: Barwienie roztworu szelaku

: 2020-10-04, 17:20
autor: PiotrCh

Re: Barwienie roztworu szelaku

: 2020-10-04, 20:14
autor: SebastianL
Czy szelak orange na pewno daje barwę pomarańczową? Trzecią gitarę politurowałem rubinem. O ile cedr faktycznie stał się brązowo-czerwony, to jaworowe fragmenty rozety już nie. Są one zupełnie żółciutkie. Popatrzyłem trochę w sieci, w poszukiwaniu wiedzy i faktycznie wychodzi na to, że politura z szelaku bez dodatków tylko w takim kolorze jest możliwa do wykonania.

Same płatki mają bardziej intensywne kolory pomarańczowy czy choćby rubinowy (mój jest fioletowo-czarny). Jednak warstwa na instrumencie jest bardzo cienka. Za cienka by uzyskać pełny kolor płatków.