Czym wybarwiacie słoje w świerku?

Czyli chemia w lutnictwie.

Moderator: poco

michqq
Posty: 582
Rejestracja: 2017-04-04, 20:57

Czym wybarwiacie słoje w świerku?

Post autor: michqq » 2018-09-27, 18:15

Jak wiadomo niektórzy robia skrzypce "na staro" i jedną z technik stosowanych pomocniczo jest wybarwienie rocznych słojów świerkowych, przez co ciemne staje się bardzociemne:

Na przykład chińska fabryka Ammoon:

Obrazek

Wiadomo mi że są techniczne bejce specjalnie przeznaczone do barwienia drewna iglastego a zwłaszcza świerku, które mają dawać taki własnie efekt, tj większego dociemnienia drewna późnego w słojach (dobrze to nazywam?)

http://waco-lackchemie.pl/portfolio/wac ... -280-xxxx/
Bejca do drewna iglastego WACO-POSITIV NADELHOLZBEIZE jest to płynna, wodna bejca do nanoszenia pistoletem i pędzlem. Jest ona przeznaczona specjalnie do barwnej obróbki drewna iglastego. WACO–POSITIV NADELHOLZBEIZE jest przeznaczona wyłącznie do bejcowania drewna iglastego (najczęściej świerku). W przeciwieństwie do normalnych bejc, po bejcowaniu powstaje pozytywowy widok (twarde słoje roczne ciemne)
Mam teraz pare pytań:

1) To co powyżej to jest środek stosowany w meblarstwie. Co się stosuje w instrumentach muzycznych w tym celu?

2) Jak wiadomo (wiadomo?) w drewnie świerkowym można uzyskać efekt pofalowania powierzchni na dwa sposoby. Jeżeli sie przetrze papierem ściernym to miękkie drewno wczesne ukształtuje się w "dolinki" a twardsze ciemne drewno późne ukształtuje się we "wzgórki". W przypadku odpowiedniofachowego przeciągnięcia cykliną uzyskać można efekt odwrotny. Ciemne drewno późne zostanie ścięte, a jaśniejsze drewno jasne pod cyklina sie ugnie ale potem wstanie, w rezultacie dolinki będą tam gdzie ciemne-i-twarde, a "górki" tam gdzie -jasne-i-miekkie.

Co znacząco wpływa na rozkład bejcy przy bejcowaniu.

Czy ten opis jest jedynie prawdą internetową czy też taki efekt faktycznie daje się uzyskać?
:-)
Skrzypce – przyrząd do łaskotania wnętrza ucha za pomocą tarcia końskiego ogona o wnętrzności barana.
michqq
Posty: 582
Rejestracja: 2017-04-04, 20:57

Re: Czym wybarwiacie słoje w świerku?

Post autor: michqq » 2018-09-28, 11:39

Tu katalog innego producenta, przewinąć do "Positive Stain"
Jak by to było po naszemu? "Bejca pozytywowa"?

http://ukold.remmers.com/fileadmin/user ... oncept.PDF
Skrzypce – przyrząd do łaskotania wnętrza ucha za pomocą tarcia końskiego ogona o wnętrzności barana.
Awatar użytkownika
Paramonov
Posty: 211
Rejestracja: 2012-09-23, 00:06
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Czym wybarwiacie słoje w świerku?

Post autor: Paramonov » 2018-09-29, 19:02

W szkole uczyli że bejca jest barwnikiem. Tu chodzi raczej o wytrawy które barwią drewno na skutek reakcji chemicznej niby równomiernie nawet od czoła . Bejcować można płot. Jak by na zaokrąglana płytę świerkową nałożyć bejce to w niektórych miejscach wypiła by więcej barwnika i była by nie równo wybarwione, poplamiona. Wygląda to strasznie. Nawet barwienie chemiczne za mocnym roztworem potrafi poplamić. Chemicznym barwnikiem jest np. dwuchromian potasu, nadmanganian potasu.
Jestem ciekawy co to jest w tym pierwszym linku. Nie napisali nawet jaki daje kolor, przydało by sie zdjęcie jak to wychodzi.
Coraz częściej wyciągamy słój czyli robimy późny przyrost ciemniejszy. Najpierw płyta jest cyklinowana wzdłuż słojów. Wcześniej była cyklinowana w różnych kierunkach przy nadawaniu ostatecznego kształtu, bez szlifowania. Skrzypce sa gruntowanie roztworem żelatyny i barwione czyś chemicznym zawsze jakąś inna mikstura żeby znaleźć nowy ciekawy odcień. Od wilgoci z barwnika i żelatyny mocno wstają prze cyklinowane słoje wczesne. Po wyschnięciu lekko sie szlifuje świerk tak by zebrać tylko przyrost wczesny.
ODPOWIEDZ