Kreda wiedeńska lub wapno

Czyli chemia w lutnictwie.

Moderator: poco

jacek owsianowski
Posty: 153
Rejestracja: 2015-11-01, 22:57
Lokalizacja: Poznań

Kreda wiedeńska lub wapno

Post autor: jacek owsianowski » 2016-09-29, 20:09

Do ostatniej gitary ,po politurze na górnej płycie użyłem wapno wiedeńskie do wyciągania oleju ,na początku się przykleiło ale polerując miękką szmatką lakier nabrał połysku .Czy ktoś z kolegów ma jakieś doświadczenie z tym proszkiem .Pozdrawiam Jacol.
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Kreda wiedeńska lub wapno

Post autor: PiotrCh » 2016-09-30, 13:50

Jacol - opisz proszę technologię i napisz swoje spostrzeżenia. Temat bardzo ciekawy i jako, że przetarłeś szlaki to przybliż go ździebełko:)
pozdrowienia
Piotr
jacek owsianowski
Posty: 153
Rejestracja: 2015-11-01, 22:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Kreda wiedeńska lub wapno

Post autor: jacek owsianowski » 2016-09-30, 20:44

Witam,wapno wiedeńskie służy jeszcze do polerowania chromu i aluminium.Przed polerowaniem politury naciera się słabym roztworem kwasu siarkowego,niestety nie wiem w jakim procencie,posypać wapnem jak pudrem lub nabrać na flanele i polerować a efekt jest zaskakujący.Kwas dodatkowo utwardza lakier ,ja polerowałem bez kwasu ,olej którego było zbyt dużo szybko wchłoną we wapno.Zwrócił bym uwagę na drewno porowate ,wapno wypełni pory co może nieciekawie wyglądać.Pozdrawiam Jacol.
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Kreda wiedeńska lub wapno

Post autor: PiotrCh » 2016-09-30, 22:39

Mam podobne przygody z mleczkiem polerskim farecla, świetnie poleruje, ale czasem włazi w pory i zostaje biały punkt lub ryska. To dyskwalifikuje wg mnie takie polerowanie drewna, które ma nie zalane pory. Bardzo lubię padouk, wypolerowany jest bajkowy, widać głębię tych czerwieni i brązów, ale mleczkiem nie dotknę już, raz się sparzyłem.
Jeśli ktoś z kolegów zna sposób na usunięcie białych pozostałości po środkach polerskich to proszę radę.

Wapno wiedeńskie jest tanie jak barszcz i z pewnością spróbuję efektu polerki tym proszkiem - dzięki Jacol!
pozdrowienia
Piotr
jacek owsianowski
Posty: 153
Rejestracja: 2015-11-01, 22:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Kreda wiedeńska lub wapno

Post autor: jacek owsianowski » 2016-10-01, 22:01

Wapno,moim zdaniem jest środkiem do wyciągania oleju z politury,a uboczny efekt to połysk, bo politurowanie to polerowanie.Szkoda że akustyka który był zrobiony z palet a drewno to paduku , nie mogłem zrobić w naturze,trudniej jest polakierować na czarno zwłaszcza gdy bin ding jest w naturze.Jacol.
ODPOWIEDZ