Jak podkreślić rysunek drewna

Czyli chemia w lutnictwie.

Moderator: poco

Awatar użytkownika
Dedlof
Posty: 87
Rejestracja: 2017-03-11, 02:11
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jak podkreślić rysunek drewna

Post autor: Dedlof » 2017-06-19, 10:20

Tio pisze:(...) o stosowaniu spalonego oleju silnikowego(...) A przy okazji czy taki olej już sam w sobie może robić za grunt pod lakier?
Może ja się nie znam ale wydaje mi się że pod lakier to raczej powierzchnię należy odtłuścić. Olej skutecznie to uniemożliwi.
Hebluj! Hebluj! Dziadziuś przyjdzie to poprawi siekierką!
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Jak podkreślić rysunek drewna

Post autor: PiotrCh » 2017-06-19, 16:42

pozdrowienia
Piotr
popik10

Re: Jak podkreślić rysunek drewna

Post autor: popik10 » 2017-06-20, 08:18

Mógłby ktoś zrobić porządek z tym "słoji" bo co spojrzę to mnie ... chce strzelić.
Dziękuję.
Niech ma, Pan każe - sługa musi. :lol:
Tio
Posty: 43
Rejestracja: 2014-04-12, 12:54

Re: Jak podkreślić rysunek drewna

Post autor: Tio » 2017-06-20, 17:31

Dedlof pisze:
Tio pisze:(...) o stosowaniu spalonego oleju silnikowego(...) A przy okazji czy taki olej już sam w sobie może robić za grunt pod lakier?
Może ja się nie znam ale wydaje mi się że pod lakier to raczej powierzchnię należy odtłuścić. Olej skutecznie to uniemożliwi.
no ok to co w takim razie z tym postem:
https://www.forumlutnicze.pl/viewtopic. ... tyny#p6232

Olej lniany, olej silnikowy, olej roślinny. Na moje to jeden pies za przeproszeniem :D
Poza tym o oleju silnikowym słyszałem od gościa, który zawodowo od 30 lat skrzypeczki dłubie... i komu tu wierzyć :D

EDIT:
wziąłem kawałek jaworowego boczku i przejechałem tym olejem, efekt jest taki jak na zdjęciu. Pierwszy od lewej jest czysty, potem zaraz po nasączeniu olejem(wczoraj). Trzeci na dole po nasączeniu i lekkim przejechaniu papierem ściernym. Szczerze mówiąc jestem zadowolony z efektu tylko co z tym dalej? Odtłuszczać, czy poczekać na wyschnięcie tydzień albo dwa i można zabierać się do lakierowania?
Obrazek
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Jak podkreślić rysunek drewna

Post autor: PiotrCh » 2017-06-20, 18:00

A czym będziesz lakierował? I jaki to będzie instrument?
pozdrowienia
Piotr
michqq
Posty: 582
Rejestracja: 2017-04-04, 20:57

Re: Jak podkreślić rysunek drewna

Post autor: michqq » 2017-06-20, 18:10

Tio pisze:
Olej lniany, olej silnikowy, olej roślinny. Na moje to jeden pies za przeproszeniem :D
Oleje dzielimy na schnące i nieschnące, przy czym "schnące" oznacza tak na prawdę że są w stanie polimeryzować w sieć pod wpływem ultrafioletu.

Czy lniany a rzepakowy to jeden pies, no niezabardzo, no bo generalnie wyobraź sobie że jest coś takiego jak farby olejne.

Na bazie oleju lnianego da się je robić i co więcej na obrazie olejnym lub na drewnianej ławce w parku one wyschną.

Na bazie oleju rzepakowego czy margaryny zaś może się to nie udać
Nie zsieciuje nigdy, natomiast zjełczeje.
:-)
Wnioski wyciągnij sam.
Skrzypce – przyrząd do łaskotania wnętrza ucha za pomocą tarcia końskiego ogona o wnętrzności barana.
popik10

Re: Jak podkreślić rysunek drewna

Post autor: popik10 » 2017-06-20, 18:33

Olej lniany, olej silnikowy, olej roślinny. Na moje to jeden pies za przeproszeniem :D
Na silnikowym naleśników bym nie usmażył. Tak z zasady chyba, nie mówię, że się nie da. Choć nie wiem kogo by namówić by to zjadł.
michqq - ma rację - przezroczysty płyn w szklance to nie zawsze jest woda.
Pomysł z przepracowanym olejem osobiście uważam za dość perwersyjny.
michqq
Posty: 582
Rejestracja: 2017-04-04, 20:57

Re: Jak podkreślić rysunek drewna

Post autor: michqq » 2017-06-20, 18:39

Z drugiej strony jednak oleje mineralne (jak silnikowy) przynajmniej w instrumencie nie zjełczeją.

To już dużo lepiej niż tłuszcze spożywcze łatwo jełczejące.

Z poważnych tematów zaś, to naleśniki najchętniej mi dzieci jedzą "na słodko" i w takiej sytuacji to najchętniej smażę je na oleju kokosowym (podobnie jak racuszki z jabłkami, mniam).
;-)
Skrzypce – przyrząd do łaskotania wnętrza ucha za pomocą tarcia końskiego ogona o wnętrzności barana.
Tio
Posty: 43
Rejestracja: 2014-04-12, 12:54

Re: Jak podkreślić rysunek drewna

Post autor: Tio » 2017-06-20, 19:05

dobra Panowie, żarty żartami, ja się tu głodny robię przez was... Popytam jeszcze o ten olej jak on to robił i jak się czegoś dowiem to opiszę tutaj.
Chciałem podkreślić rysunek na skrzypcach, które remontuje (inny post, inny dział). Na jaworze falistym widać efekt jaki jest, ciekawi mnie jaki będzie na jaworze oczkowym a to już gorzej sprawdzić bo nie mam żadnego, który chciałbym poświęcić na testowanie
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Jak podkreślić rysunek drewna

Post autor: poco » 2017-06-21, 01:44

pomysłowość ludzka nie zna granic i to jest budujące, ale, czy w tym wypadku jest to rozsądne podejście do wykorzystania mocno zanieczyszczonego oleju ? http://www.twojautoserwis.pl/porady-mot ... wiska.html
Wszem wobec i każdemu z osobna wiadomym jest, że zmianę wybarwienia drewna uzyska się w każdym przypadku użycia substancji wodo-olejo pochodnych, gdyż ich wnikanie/pozostawanie na powierzchni powoduje określone załamanie,pochłanianie i odbijanie wiązki światła. Dzięki tym zjawiskom nasz wzrok i dalej układ nerwowy przetwarza ten sygnał na zdefiniowane wrażenia optyczne.
Pozostaje znalezienie odpowiedzi, które i na ile (stosowane specyfiki) pozostają obojętne lub wpływają na to, co ma z nimi kontakt.
W przypadku drewna przeznaczonego na instrumenty olej przepracowany może spowodować jego degradację. Cyt. 'Takie zastosowanie , to brud smród i cała tablica Mendelejewa z dodatkiem dla wykończenia siebie i otoczenia.O dekoracyjnym aspekcie tego zastosowania,trudno mówić ".
Ale , jak już tu na forum padło takie stwierdzenie " kto i komu może tego zabronić".
Dalsze pytanie będzie, jak długo będzie trwało schnięcie, kolejne, czy da się przeprowadzić ponowną renowację i czym ; itd.
W końcu zapytajmy siebie samych, czy nie ma sprawdzonych i uznanych, a głównie bezpiecznych dla instrumentu i muzyka sposobów konserwacji?
Olejem przepracowanym, to można pomazać płot, a nie instrument.
Takie jest moje osobiste zdanie, z którym się całkowicie zgadzam. :-P
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Jak podkreślić rysunek drewna

Post autor: PiotrCh » 2017-06-21, 08:27

W pełni zgadzam się ze zdaniem Ryszarda, z którym on też się całkowicie zgadza :D

Tio - to, że ludzie robią różne rzeczy, nie oznacza zaraz, że robią je dobrze, nawet jeśli trwa to 30 lat. Przykładem są skrzypce, które pokazałeś. Ale Ty możesz im nadać trochę świeżości i ogłady - więc nie rozumiem po co chcesz zapaćkać je starym brudnym olejem.
pozdrowienia
Piotr
Tio
Posty: 43
Rejestracja: 2014-04-12, 12:54

Re: Jak podkreślić rysunek drewna

Post autor: Tio » 2017-06-21, 19:33

dobra, muszę chyba przyznać Wam trochę racji. Uznałem pomysł z olejem po prostu za ciekawy. Pobawię się z jakąś bejcą, zobaczę co wyjdzie.
czołgiem!
michqq
Posty: 582
Rejestracja: 2017-04-04, 20:57

Re: Jak podkreślić rysunek drewna

Post autor: michqq » 2017-06-21, 20:04

poco pisze: Wszem wobec i każdemu z osobna wiadomym jest, że zmianę wybarwienia drewna uzyska się w każdym przypadku użycia substancji wodo-olejo pochodnych, gdyż ich wnikanie/pozostawanie na powierzchni powoduje określone załamanie,pochłanianie i odbijanie wiązki światła. Dzięki tym zjawiskom nasz wzrok i dalej układ nerwowy przetwarza ten sygnał na zdefiniowane wrażenia optyczne.
Pozostaje znalezienie odpowiedzi, które i na ile (stosowane specyfiki) pozostają obojętne lub wpływają na to, co ma z nimi kontakt.
Wodo-olejo, heh, ale nie w dowolnej kolejności.

O ile dobrze rozumiem sprawę, to jest tak, że jeżeli zagruntujesz drewno olejem lub też położysz coś bazujące na oleju, to drewno robi się hydrofobowe, i potem na wierzch w kolejnych krokach czy warstwach już nie powinieneś używać środków bazujących na wodzie, no bo nie będą się chciały zachowywac jak spodziewane tylko będa usiłowały "kropelkować".

Jeżeli zaś zagruntujesz/uzyjesz na drewno środki bazujące na wodzie (jak roztwór kleju lutniczego albo wodny roztwór żelatyny, albo bejce wodne) to po nich w dalszym ciągu możesz kłaść następne środki bazujące na wodzie. Albo i na oleju.

Tak więc, o ile dobrze rozumiem, środki bazujące na wodzie można stosować/kłaść przed środkami bazującymi na oleju, ale w odwrotnej kolejności to nie.
Skrzypce – przyrząd do łaskotania wnętrza ucha za pomocą tarcia końskiego ogona o wnętrzności barana.
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Jak podkreślić rysunek drewna

Post autor: poco » 2017-06-22, 05:59

Nie wyjaśniałem tych zagadnień związanych ze słowem "wodo-olejo", gdyż przyjąłem za pewnik, iż ten, co wykonuje prace wykończeniowe dysponuje wystarczającą wiedzą w tej materii.
Ale wyręczyłeś mnie w tej kwestii. :-D
Dodam tylko, że w kwestii pokrywania dowolnego przedmiotu trwałą powłoką należy zawsze brać pod uwagę to, co nazywają "adhezją" cyt. Adhezja (łac. adhaesio – przyleganie) – łączenie się ze sobą powierzchniowych warstw ciał fizycznych lub faz (stałych lub ciekłych).
Użył bym też innego słowa, być może trochę dyskusyjnego, a mianowicie - powinowactwo, przeszczepione z chemii.
Temu celowi -zwiększania adhezji służy m.in. matowanie powierzchni, odtłuszczanie - o innych nie będę pisał, bo już wiele, wielu pisało o tym na forum, chociaż niekoniecznie używano tego słowa.
Mniejsza o słowa, a może i nie?, bo głównie trzeba mieć na względzie cel, jaki chcemy osiągnąć przy użyciu tego lub innego środka bez szkody dla obiektu.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
ODPOWIEDZ