bardzo żywe kolory

Czyli chemia w lutnictwie.

Moderator: poco

crowley
Posty: 34
Rejestracja: 2012-09-13, 09:54
Lokalizacja: brodnica

bardzo żywe kolory

Post autor: crowley » 2013-03-11, 13:29

Witam strasznie mnie zastanawia jaką metodą są malowane te gitary że uzyskują tak bardzo żywe kolory https://www.facebook.com/skervesenguitars?fref=ts to co robią ze swoimi wiosłami jest niesamowite
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2013-03-11, 13:48

Nic nadzwyczajnego. Efekt końcowy jest wypadkową ewentualnej bejcy i lakieru bezbarwnego. Głównie efekt pochodzi od pokrycia bezbarwnego.
Materiały drewniane pokazane na zdjęciach maja zróżnicowana strukturę i tym samym w inny sposób przyjmują/chłoną lakier. Jesion bagienny, klon płomienisty i inne czeczoty dają w efekcie taki obraz jak na zdjęciach. Tam nie ma żadnej filozofii. Zwykłe lakierowanie, a resztę załatwia rysunek drewna.
Zwróć uwagę, że są to nakładki dekoracyjne na rdzeń, nie lite drewno (cena).
Poza tym kształt, dobór innych elementów składa się na ostateczny obraz gitary. Czy ona tak samo brzmi, jak wygląda, to inna sprawa, ale dymu od groma. :mrgreen:
Rób swoja gitarę, a gwarantuję, że będzie najlepsza.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
admaxo
Posty: 38
Rejestracja: 2012-03-20, 18:43
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Post autor: admaxo » 2013-03-11, 17:48

A czym są lakierowane może ktoś wie? ;)
Ender
Posty: 360
Rejestracja: 2009-01-19, 15:45
Lokalizacja: kuj-pom

Post autor: Ender » 2013-03-11, 21:34

Lakierem ;-)
Tu nie chodzi raczej o to jakim lakierem, ale w jakim połączeniu. Ta sama bejca na jednym drewnie wygląda cudownie, na drugim mizernie. Ta cudowna bejca pokryta jednym lakierem traci połowę uroku a pod innym jeszcze bardziej wybija. Z kolei ta mizerna potrafi pod lakierem zmienić się nie do poznania.
Zrobiłem na palisandrze próbkę lakierem poliuretanowym do podłóg i efekt mi się spodobał. Niestety był on tylko intarsją na świerkowej szafce i świerk wyglądał już tylko średniawo.
ODPOWIEDZ