Nitro kolor

Czyli chemia w lutnictwie.

Moderator: poco

Awatar użytkownika
Esperal
Posty: 219
Rejestracja: 2011-09-28, 06:45
Lokalizacja: Lubin

Nitro kolor

Post autor: Esperal » 2012-11-27, 12:56

Dziś byłem w Obi i z ciekawości luknąłem na dział z lakierami. Że bezbarwny nitro jest to wiedziałem, ale natknąłem się na kolor nitro w sprayu. Dostępne kolory to srebrny, złoty i czarny (chyba metalic). Post czysto informacyjny.
popik10

Post autor: popik10 » 2012-11-27, 13:34

Trza by zakupić "fiolkę" i przetestować miedzywarstwowo
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Esperal
Posty: 219
Rejestracja: 2011-09-28, 06:45
Lokalizacja: Lubin

Post autor: Esperal » 2012-11-27, 13:52

Koszt puszki ok. 27 pln. Ja dopiero z pracami ruszam na wiosnę ;)
wojtek
Posty: 447
Rejestracja: 2012-07-27, 20:19
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: wojtek » 2012-11-27, 14:09

Nitro fajnie sie miesza z pigmentam tikkurilli (chyba dobrze napisałem ?) za 1 zyla w sklepie dostałem ok 10 ccm i na dwa razy podkład kolor z nitro starczyło ,a jak sie chce można zaimpregnować samym pigmentem drewno i będzie z widocznym rysunkiem słoi
ww
Awatar użytkownika
Jacek
Posty: 124
Rejestracja: 2011-09-02, 09:14
Lokalizacja: Wymysłów / Śląskie
Kontakt:

Post autor: Jacek » 2012-11-27, 15:24

Wojtek, a barwiłeś tym bezbarwne nitro? Na jakiś permanentny kolor?
Pytam, bo przede mną lakierowanie na biało (chociaż chciałbym uzyskać Olympic White) i nie mogę się doszukać materiałów. Wysłałem pytanie do Vidaronu, ale oczywiście nie odpowiedzieli.
Awatar użytkownika
michau25
Posty: 353
Rejestracja: 2010-09-27, 18:10
Lokalizacja: Katowice

Post autor: michau25 » 2012-11-27, 16:36

Cena puszki wygląda zachęcająco w porównaniu do 110 zł/500ml na guitrproject. Ciekawe jak z jakością.
Awatar użytkownika
Esperal
Posty: 219
Rejestracja: 2011-09-28, 06:45
Lokalizacja: Lubin

Post autor: Esperal » 2012-11-27, 16:50

Dokładnie, jest zachęcająca. Tylko okrojony wybór kolorów. Choć ten złoty na goldtopa.... :mrgreen:
wojtek
Posty: 447
Rejestracja: 2012-07-27, 20:19
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: wojtek » 2012-11-27, 17:28

Jacek pisze:Wojtek, a barwiłeś tym bezbarwne nitro? Na jakiś permanentny kolor?
Pytam, bo przede mną lakierowanie na biało (chociaż chciałbym uzyskać Olympic White) i nie mogę się doszukać materiałów. Wysłałem pytanie do Vidaronu, ale oczywiście nie odpowiedzieli.
No tam w galerii jest czarna tam była tikkurilla dwa razy i 3 bezbarwne ,a kolorów jest do bólu ;-)
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2012-11-27, 17:36

Jacku. Poszperaj w temacie białej farby do drewna z linku poniżej. Być może tam znajdziesz odnośnik gdzie nabyć odpowiednią.
https://www.google.pl/search?q=bia%C5%8 ... 67&bih=543
Ponadto skopiowałem z forum stolarskiego link dotyczący innej farby

"cloucryl decklack biały kryjący fajny efekt + dwie warstwy acocrylu, można nakładać pędzlem bardziej rozcieńczyć niż pod natrysk na to acocryl i ma być gitara. Widziałem efekt, bardzo fajnie. Temat dla mnie też ciekawy bo mam właśnie zapytanie o częściowo białe schody.
Ceny:
decklack około 50zł/l
acocryl około 27 zł/l
Czyli dla mnie ceny też fajne. Ogólnie nie znalazłem nic na temat lakierów clou a jak dla mnie bomba, na acocryl trzeba uważać przy natrysku jak lakiernik nie ma wprawy może pozapylać to co zrobił wcześniej (pyłosuchy po 15 minutach)."

Jeszcze jedna informacja n/t ICA, a mianowicie biała baza i 2x lakier bezbarwny.
Jaki będzie efekt - nie wiem, nie widziałem. Jak będę lakierował na biało, to pokażę efekt, ale myślę, że jednak ICA gdyż na moim terenie jest popularną firmą i ludzie maja doświadczenie.
Zadzwoń sobie do przedstawiciela handlowego firmy i on udzieli Ci wszelkich niezbędnych informacji. Ja tak robię kiedy mam problem w jakimś temacie. Zdaje egzamin. :-D
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
kryss
Posty: 29
Rejestracja: 2013-01-01, 20:37
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: kryss » 2013-01-05, 14:22

Odświeżę temat.
Jeśli chodzi o te wszystkie farby w sprayach to jest porażka, zdaża się tak że te farby są nitro tylko z nazwy, pod wpływem lakieru bezbarwnego się rozpuszczają, albo po tygodniu dwóch odparzają, (musi być informacja na puszce że może być pokrywane lakierem bezbarwnym) lepiej kupić sobie emalie nitro w puszcze i wlać do pistoletu. Przy tym można sobie dobarwić wg potrzeby. Pisałem że nitro zostało ograniczone i problemem jest że nie ma dużego wyboru kolorów zostaje czasami kupno białej i dobarwianie pigmentami dostępnymi na rynku. W zasadzie jest tylko dwóch producentów polifarb dębica - emalia nitromal http://www.polifarb-debica.pl/product/list i śnieżka. Obie te emalie są bardzo dobre.
Zrobienie arctic white z białej bazy jest najbardziej możliwe, ale ja bym to zrobił tak:
ARCTIC WHITE by FENDER
tutaj jest link do receptur fenderowskich kolorów firmy STANDOX http://cdb.sxcolor.info/pl/AdvancedSear ... %20COMPANY
...pojechałbym do mieszalni firmy standox i kupiłbym w tym kolorze akryl samochodowy cena około 30zł/100ml ale będzie rewelacja, nawet podkład nie musi być super zrobiony.
Ja na podkład dawałem zwykły lakier bezbarwny do drewna, może być nitro, może być podkład samochodowy.
Zrobienie Glod Top jest trudniejsze bo podkład musi być wyszlifowany na tafle, gdyż na lakierach metalicznych widać każdą niedoskonałość.
Jak będzie zainteresowanie to podam recepturę na kolor goldtop Gibsona gdyż muszę ją udoskonalić.
I'm a cowboy on steel horse I ride - John Bon Jovi
bishop
Posty: 11
Rejestracja: 2013-02-17, 13:55
Lokalizacja: z laptona

Post autor: bishop » 2013-03-13, 01:08

Witam serdecznie!

Chcialbym zaczerpnąć porady. Pomalowalem korpus gitary elektrycznej kaponem( 2 warstwy z pędzla) i chcialbym polakierować z pistoletu to teraz emalią nitro. I mam tutaj pytanie; jakim to papierem zjechać ( tak jak pod lakier poliuretanowy samochodowy 600), mam mocno rozcieńczać nitrolem tą emalie czy walić raczej w miarę gęstą? Powiniennem mokro na mokro, czy czekać pare dni aż wyschnie, matować i kolejna warstwa? Lakier się nazywa emalia nitro Barwol.

Korpus ma mieć jednolity kolor, coś w stylu surf green fendera i zależy mi na niezbyt grubej powloce, ponieważ nie chce zabijać brzmienia dechy, może nawet się niebawem przetrzeć w naturalny sposób coś ala "wintydż" :mrgreen: . Wcześniej byla pomalowana lakierem poliestrowym jak meblościanka socjalistyczna, o grubości 1mm i mam wrażenie że jej to na plus nie wyszlo.
Ile taka emalia może schnąć (po jakim czasie od pomalowania można skręcać gitarkę, po jakim czasie ewentualna polerka papierem 2500, fareclą g3)?

PS; Niestety nie znalazlem wielu informacji dotyczących lakierowania emalią nitro, tylko raczej bezbarwnym, z wcześniejszym zabarwieniem drewna, więc z chęci osiągnięcia sukcesu zawracam forumowiczom gitarę :-P

Z góry dziekuję za pomoc i przepraszam za ciągle używanie "ly", mam uszkodzonego laptopa :-)

Pozdrawiam,
Bishop
ODPOWIEDZ