Politurowanie

Czyli chemia w lutnictwie.

Moderator: poco

bartek529

Post autor: bartek529 » 2013-02-12, 00:26

99,9 to spirytus analityczny, silnie higroskopijny. Do kupienia w chemicznych, ale sie nie opłaca do politury.
Awatar użytkownika
palisander
Posty: 1003
Rejestracja: 2009-04-17, 12:55
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Post autor: palisander » 2013-02-12, 09:26

Ja używam tylko spirytusu 99,9 Procent. Żadnych denaturatów...! Chyba ,że do przemywania.... ale nie do sporządzania politur. Spirytus o którym piszę jest skażony izopropylem.... NIE SPOŻYWAĆ!!! :idea: :idea: :!: :!:
podstawa to dokładność
bartek529

Post autor: bartek529 » 2013-02-12, 20:34

Zapomniałem o skażonym, który jest duzo tańszy ;-)

97% spirytus, nie sprawiał mi problemów przy lakierze, poniżej tej wartości mogą robić się
mleczne plamy
crowley
Posty: 34
Rejestracja: 2012-09-13, 09:54
Lokalizacja: brodnica

Post autor: crowley » 2013-03-02, 21:02

Wszystko ładnie pięknie ale szukam po necie i nie mogę znaleźć politury niebieskiej oraz czerwonej? Jak uzyskujecie takie efekty oraz najlepiej żeby była gotowa do użycia ponieważ moje pierwsze rękodzieło jest prototypem i jako że będzie to moje pierwsze politurowanie nie chce bawić się w rozrabianie.
Awatar użytkownika
palisander
Posty: 1003
Rejestracja: 2009-04-17, 12:55
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Post autor: palisander » 2013-03-05, 20:23

crowley pisze:Wszystko ładnie pięknie ale szukam po necie i nie mogę znaleźć politury niebieskiej oraz czerwonej? Jak uzyskujecie takie efekty oraz najlepiej żeby była gotowa do użycia ponieważ moje pierwsze rękodzieło jest prototypem i jako że będzie to moje pierwsze politurowanie nie chce bawić się w rozrabianie.

No i raczej nie znajdziesz.... rozwieję więc Twoje złudzenia. Poczytaj trochę forum oraz inne materiały... dowiedz się co to jest politura szelakowa i rozjaśni Ci się w głowie.
podstawa to dokładność
wojtek
Posty: 447
Rejestracja: 2012-07-27, 20:19
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: wojtek » 2013-03-05, 21:57

palisander pisze:
crowley pisze:Wszystko ładnie pięknie ale szukam po necie i nie mogę znaleźć politury niebieskiej oraz czerwonej? Jak uzyskujecie takie efekty oraz najlepiej żeby była gotowa do użycia ponieważ moje pierwsze rękodzieło jest prototypem i jako że będzie to moje pierwsze politurowanie nie chce bawić się w rozrabianie.

No i raczej nie znajdziesz.... rozwieję więc Twoje złudzenia. Poczytaj trochę forum oraz inne materiały... dowiedz się co to jest politura szelakowa i rozjaśni Ci się w głowie.
@Palisander nie próbowałeś podbarwiać politury ?(tak tylko pytam )
Awatar użytkownika
palisander
Posty: 1003
Rejestracja: 2009-04-17, 12:55
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Post autor: palisander » 2013-03-06, 09:09

Nigdy nie zabarwiałem żadną chemią politury.... i raczej nie będę próbował. Pamietajmy, że szelak to przetworzony przez owady z rodziny pluskwiaków zwanych czerwcami sok drzew... To naturalna żywica która rozpuszcza się w wysokoprocentowym, odwodnionym spirytusie. ma ona różne zabarwienia ale generalnie są trzy podstawowe rodzaje kolorów... Rubinowy, lemon , jasny bielony.

Kto chce i ma czas na kombinacje i barwienie roztworu proszę bardzo.... tylko niech sie nie zdziwi kiedy za pół roku politura na na instrumencie zacznie się nieco zmieniać i pojawią się odbarwienia...plamy itd.

Jeśli już barwić to nie politurę tylko drewno.
podstawa to dokładność
wojtek
Posty: 447
Rejestracja: 2012-07-27, 20:19
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: wojtek » 2013-03-06, 17:28

palisander pisze:Nigdy nie zabarwiałem żadną chemią politury.... i raczej nie będę próbował. Pamietajmy, że szelak to przetworzony przez owady z rodziny pluskwiaków zwanych czerwcami sok drzew... To naturalna żywica która rozpuszcza się w wysokoprocentowym, odwodnionym spirytusie. ma ona różne zabarwienia ale generalnie są trzy podstawowe rodzaje kolorów... Rubinowy, lemon , jasny bielony.

Kto chce i ma czas na kombinacje i barwienie roztworu proszę bardzo.... tylko niech sie nie zdziwi kiedy za pół roku politura na na instrumencie zacznie się nieco zmieniać i pojawią się odbarwienia...plamy itd.

Jeśli już barwić to nie politurę tylko drewno.
Dzięki .Zapytałem się raczej przez zwykłą ciekawość ,Ty znasz politurę lepiej .Mnie to tylko teoretycznie zaciekawiło ( piwo masz :) )
ODPOWIEDZ