Lakier Bezbarwny

Czyli chemia w lutnictwie.

Moderator: poco

Grzesiekmedia
Posty: 5
Rejestracja: 2012-08-08, 14:21
Lokalizacja: szczecin

Lakier Bezbarwny

Post autor: Grzesiekmedia » 2012-08-08, 14:30

Witam, mam pytanie związane z lakierem bezbarwnym, chiałem polakierowac swoją odremontowaną gitare , a czytałem że dobrze nadaje sie do tego Lakier Nitro... jest mały problem z dostaniem go ponieważ pan który pracuje w sklepie malarskim powiedział że lakier ten został wycofany przez unie europejską więc polecił mi ten:

http://www.syntilor.pl/produit/produkty ... 08,54.html

Mój jest połyskujący, pytanie czy nadaje sie do gitary klasycznej?
Żyje sie tylko Muzyką
popik10

Post autor: popik10 » 2012-08-08, 14:44

To jest poliuretan!
A nitro masz tu:
podkład
wykańczjący
Poliuretan nadaje się do instrumentu akustycznego pod warunkiem jednak że będzie on od momentu malowania elementem dekoracyjnym.
Chcesz grać, maluj nitro.
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 2012-08-08, 14:51 przez popik10, łącznie zmieniany 1 raz.
Grzesiekmedia
Posty: 5
Rejestracja: 2012-08-08, 14:21
Lokalizacja: szczecin

Post autor: Grzesiekmedia » 2012-08-08, 14:46

czyli poliuretan niebedzie sie do tego nadawać?
Żyje sie tylko Muzyką
popik10

Post autor: popik10 » 2012-08-08, 14:51

J.W.
Pozdrawiam
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2012-08-08, 15:33

Chcąc używać poliuretanu trzeba wiedzieć, a raczej zdawać sobie sprawę, że daje on grubą powłokę i dlatego nie jest stosowany powszechnie, a już w akustykach czy klasykach dubelt kicha. Wprawdzie taka powłoka daje się głęboko szlifować , ale jednocześnie jest "tłumikiem".
Możliwe, że są już jakieś modyfikacje 'łonego', ale nie jestem pewny.
Lepiej jest zapytać przedstawicieli handlowych ICA, Sopur itp. Może się dało by załatwic pokazowe lakierowanie ich wyrobami. (uwaga wrzuta) Popik mógłby we Wrocku cos takiego wyczaić i zrobić z tego film ;-) :mrgreen:
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
popik10

Post autor: popik10 » 2012-08-09, 09:57

Rysiu,
Trza by dla panów lakierników motywację poprzeć kopertą to pewno by się zgodzili.
Oni przede wszystkim stolatkę i schodziarzy popychają, nie będą się tam bawić zboczeńcami od instrumentów. :-D
Pozdrawiam
wojtek
Posty: 447
Rejestracja: 2012-07-27, 20:19
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: wojtek » 2012-08-12, 13:48

Nitro można jak najbardziej kupić .Do natrysku zamiast rozpuszczalnika nitro daje rozpuszczalnik RBR do poliuretanu ale tylko niezbędne minimum .Ciekawostą jest lakier U-POL bardzo ładnie sie rozlewa i wypełnia pory np machoniu
Grzesiekmedia
Posty: 5
Rejestracja: 2012-08-08, 14:21
Lokalizacja: szczecin

Post autor: Grzesiekmedia » 2012-08-13, 09:51

Dzieki za odpowiedz :) bardzo mi pomogliscie :)
Żyje sie tylko Muzyką
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2012-08-13, 14:48

Wojtek, zapodałeś rozpuszczalnik do wyrobów nitrocelulozowych RBR, który jest dedykowanym do poliuretanów. Czy możesz uzasadnić takie działanie, bo czegoś tu nie rozumiem?
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
wojtek
Posty: 447
Rejestracja: 2012-07-27, 20:19
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: wojtek » 2012-08-14, 20:24

poco pisze:Wojtek, zapodałeś rozpuszczalnik do wyrobów nitrocelulozowych RBR, który jest dedykowanym do poliuretanów. Czy możesz uzasadnić takie działanie, bo czegoś tu nie rozumiem?
Pozdrawiam, Ryszard
pisało na butelce że rozpuszczalnik do poliuretanu ,jak dawałem nitro to musiałem lać go dużo i często sie kasza robiła ten RBR paruje dosyć wolno i powłoki ładnie sie odpowietrzają i nie robią sie mętne jak za grubo sie psiknie z rozpuszczalnikiem nitro często miałem takie problemy
Pozdrawiam wojtek
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2012-08-15, 06:49

Wojtku. Rozcieńczalnika leje się tylko tyle , ile dopuszcza producent ponieważ nadmiar powoduje utratę pierwotnych właściwości i mętnienie. To co piszesz o tych krupach, to tak się czasami dzieje, jak wlejesz za dużo na raz i próbujesz "wrobić" go w masę. Zawsze dodajemy po trochę.
Poczytaj na forum, a znajdziesz informacje jak poradzić sobie z tymi problemami o których piszesz.
Trzeba bowiem pamiętać , że rozcieńczalniki mają różne składy chemiczne i mogą powodować rozwarstwianie się składników, nie mogą stanowić wagowo i procentowo więcej niż... w całej masie. To jest związane z późniejszymi ich właściwościami na przedmiocie i możliwością np. polerowania. Powierzchnia na oko cacy, a jak zaczniesz coś działać lub po pewnym czasie okazuje się kupa. Stąd byłbym ostrożny w ferowaniu jako naj .. metod chałupniczego uzyskiwania określonych efektów. Owszem, czasami są to metody nowatorskie i efektywne, ale to może być związane z jednym, jedynym i niepowtarzalnym układem jaki stał się przyczynkiem powstania nowej metody. Wystarczy zmienić producenta jednego ze składników, a wyjdą inne efekty. Czasami opłakane.
Dlatego też nie polecam eksperymentów na otwartym organizmie instrumentu. To co jest sprawdzone po wielokroć, to należy stosować i trzymać się wytycznych producenta.
Poza tym Wojtku, lakier nitro nakłada się cieniutkimi warstwami wielokrotnie dla uzyskania powłoki o potrzebnych właściwościach i nie widzę potrzeby rozcieńczania go aż tak mocno. Wystarczy podgrzać go w kąpieli wodnej i mam miodzio. O tym i innych metodach pisali koledzy na forum.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
wojtek
Posty: 447
Rejestracja: 2012-07-27, 20:19
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: wojtek » 2012-08-15, 11:26

Ale powiedz mi bo ja maluje natryskiem niskociśnieniowym tez bym wolał żeby sie dało całkiem bez rozcienczalnika tak jak z U-POL em ,ale po prostu nie idzie .Wiem że rozpuszczalnik psują sprawe dla tego zupełnie przypadkiem ,zrobiłem eksperyment z tym RBR dolewam ciutke i idzie pomalowałem na razie dwie gitary w ten sposób i sie sprawdziło .Oczywiście że robiłem próbki szkoda gitary ,ale poliuretany mi nie pasują jedynie co to maluje nimi szyjki gryfów .No i oczywiście mam zapisane jaki lakier i rozpuszczalnik .
Jak byś mógł mi wytłumaczyć o co chodzi z tą kąpielą wodną to stawiam piwo :)
Wiem że cieniutkim i czasem mi głupio <blondynek > ale jak sie robi ładny przelew to aż korci zeby psiuknąc deko więcej :-/
pozdrawiam wojtek
Grzesiekmedia
Posty: 5
Rejestracja: 2012-08-08, 14:21
Lokalizacja: szczecin

Post autor: Grzesiekmedia » 2012-08-15, 13:05

Dzieki za informacje., Wczoraj mi przyszedl Lakier, zrobiłem kilka prób bez rozczieńczalnika na drewnie , nałożyłem 5 warst i widać efekty. Mam natomiast jeszcze jedno pytanie? Ile warst kładziecie na swoje gitary, żeby uzyskac wysoki połysk?
Żyje sie tylko Muzyką
wojtek
Posty: 447
Rejestracja: 2012-07-27, 20:19
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: wojtek » 2012-08-15, 13:32

Jaki lakier ? (producent ) i rozpuszczalnik ?
No ostatnią malowałem czarną dałem do nitro ,pigment od tikurilli za 1zł :) 2 warstwy i 5 warstw bezbarwnego nitro gotowego lakieru jakieś 100 gram ,ale to tylko wierzchnia deka .
pozdrawiam
Grzesiekmedia
Posty: 5
Rejestracja: 2012-08-08, 14:21
Lokalizacja: szczecin

Post autor: Grzesiekmedia » 2012-08-15, 13:42

http://allegro.pl/vidaron-podklad-nitro ... 00034.html Rozcieńczalnika jeszcze niemam, narazie mam przemalowaną gitarke bejcą rustykalną kolor palisander dałem kilka warst i wyszedl ladny efekt.
Żyje sie tylko Muzyką
ODPOWIEDZ