Klej do popękanej świerkowej płyty rezonansowej

Czyli chemia w lutnictwie.

Moderatorzy: popik10, poco

Spółdzielnia Muzyków
Kontakt:

Klej do popękanej świerkowej płyty rezonansowej

Post autor: Spółdzielnia Muzyków » 2018-12-23, 11:18

Jaki klej wybrać i jak przeprowadzić klejenie ? Chodzi o gitarę klasyczną.
Awatar użytkownika
Waldzither9

Re: Klej do popękanej świerkowej płyty rezonansowej

Post autor: Waldzither9 » 2018-12-23, 15:00

Klej stosowany przez lutników to https://domex.sklep.pl/kleje/125-rko-11 ... -1-kg.html ewentualnie jest też w innych porcjach na allegro
aby go użyć należy go podgrzać, najłatwiej zastosować podgrzewacz do mleka dla niemowlaków,(ja kupiłem uzywany na olx za 20zł) bo można zaprogramować stałą temperaturę jakieś 70-80st w podgrzewaczu musi być trochę wody,w tę wodę wstawiamy naczynie, ja używam puszki po coli bez dekla i w środku wsypany klej "perełki" czyli kostny jak w powyższym odnośniku. Najlepiej najpierw go namoczyć z odrobiną wody a dopiero po jakimś czasie podgrzewać. Samo klejenie powinno przebiegać w temperaturze pow 22stC sama gitara też powinna być w podobnej, a nie przyniesiona z chłodu. Klej nakłada się na klejone czyste i spasowane powierzchnie i dociska jak to tylko fragment to można ręką, a jak np cała krawędź pudła to pomocne są ściski, lub lina z hakami, niektórzy mają swoje własne patenty.W rubryce "szukaj" można powybierać to co pasuje, odnośników na każdy temat trochę jest.
Ten klej jak byś źle skleił daje się metodą podgrzewania rozkleić.
Najlepiej początki klejenia przejść na plecach gitary, płyta wierzchnia jest (o ile dokleja się całą) trudniejsza w realizacji.
Tak czy inaczej ja jak źle skleję to potem rozklejam przy pomocy mokrego noża trzymanego w kubku z b.ciepłą wodą i przykładam do rozklejanej powierzchni co chwilę maczając w kubku.
Niestety istnieje ryzyko że może się nie udać to kwestia wsprawy.
A swoją drogą poszperaj najpierw jakie informacje są na forum opcja "szukaj".
pzdr Andrzej
ODPOWIEDZ