Surowe drewno... i co dalej...?

Tu rozmawiamy na tematy drewniane

Moderator: poco

nieryey
Posty: 117
Rejestracja: 2009-04-13, 10:04
Lokalizacja: Bukowno

Surowe drewno... i co dalej...?

Post autor: nieryey » 2009-04-22, 21:54

Jesli mam wycieta juz odpwiednio deske na korpus (jesion, dab) to jakimi srodkami musze ja przygotowac przed malowaniem? Jakis impregnat? Tata proponuje mi drewnochron. Jakies sugestie? Co i w czym pomaga?
seno
Posty: 32
Rejestracja: 2009-04-14, 19:23
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: seno » 2009-04-23, 17:52

Z tego co się orientowałem to lepiej bejca (jeśli chcesz jakiś kolor) lub lakier podkładowy albo olej. Ale to są wiadomości z innych stron o podobnej tematyce. Poczekaj na potwierdzenie od bardziej doświadczonych potyko-strugaczy. Ja bym drewnochronu nie dawał. Wiosło które teraz buduję będzie wykończone olejem wg mnie bardzo ładnie to wygląda.
Keep on surfin
felix0
Posty: 160
Rejestracja: 2009-01-28, 15:40
Kontakt:

Post autor: felix0 » 2009-04-26, 10:56

Jeżeli deseczka jest już wycięta, ma wyszlifowane boki, wyfrezowane otwory pod PU itd, należy wszystkie dziury zaszpachlować (o ile takowe są) bezbarwną masą, lub jeżeli będzie malowana na kolor to szpachlówką.Całądech należy pięknie wyszlifować wzdłuż włókien papierkami coraz drobniejszymi, kończąc np na 200. Nie może być nigdzie żadnych kresek w poprzek z grubego papieru bo bedzie to brzydko wyglądało.
I teraz zależy czy chcemy twardy lakier czy olej, są to różne techniki.
Przy lakierze musimy kupić cały pakiet lakierów z tej samej firmy grupy- czyli podkład(katalizator) potem lekki szlif i parę warstw 4-8 lakieru właściwego z utwardzaczem(szlifując drobnym papierem między warstwami. na koniec szlifujemy papierem 2000 z wodą i polerujemy.
Oczywiście wcześniej bejce jeżeli chcemy nadać odpowiedni kolor.
Tak tak Powiedział szpak.
http://qooni.mooo.com/siodemka/
nieryey
Posty: 117
Rejestracja: 2009-04-13, 10:04
Lokalizacja: Bukowno

Post autor: nieryey » 2009-04-26, 21:34

1. Po co szpachluje sie otwory po wywierceniu? Zeby nie zniszczyc krawedzi otworow podczas szlifowania?
2. Jak potem usunac szpachle??
3. Mozesz napisac od jakich grubosci papieru zaczynac, a na jakich konczyc? 4. Jesli chodzi o lakier bezbarwny, to ile warstw nalezy nalozyc? Trzeba stosowac przy tym szlifowanie??
5. I jak szlifuje sie z woda? I przy jakich grubosciach papieru?
Bite my shiny metal ass!
felix0
Posty: 160
Rejestracja: 2009-01-28, 15:40
Kontakt:

Post autor: felix0 » 2009-04-27, 12:50

1. Po co szpachluje sie otwory po wywierceniu? Zeby nie zniszczyc krawedzi otworow podczas szlifowania?
Chodziło mi o małe dziurki, pory drewna i inne wgniecenia, nie o wywiercone dziury;)
2. Jak potem usunac szpachle??
szlifować papierem na klocku
3. Mozesz napisac od jakich grubosci papieru zaczynac, a na jakich konczyc?
ja wstępnie wyrównywałem 80 potem 120, 240, 400 możesz jeszcze 800 jak chcesz olejem robić (oczywiście na równym klocku)
4. Jesli chodzi o lakier bezbarwny, to ile warstw nalezy nalozyc? Trzeba stosowac przy tym szlifowanie??
No napisałem że kilka warstw z miedzyszlifowaniem (w zależności jak nierówno polakierujesz i ile zeszlifujesz)
5. I jak szlifuje sie z woda? I przy jakich grubosciach papieru?[/quote]
jak masz nierówności zacieki to przed kolejną warstwą 400 papierem wodnym wyrównujesz zacieki na klocku polewając leciutko wodą i co pewien czas czyścisz papier pod wodą i potem 800 drobniejszym już nie rób bo kolejna warstwa może nie chwycić .Przed lakierowaniem kolejnej warstwy nalej na szmatkę trochę rozpuszczalnika i przetrzyj całą dechężeby odtłuścić powierzchnię.

Oczywiście wszystkie szlify wzdłóż włukien!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Tak tak Powiedział szpak.
http://qooni.mooo.com/siodemka/
kaszubp
Posty: 43
Rejestracja: 2009-01-25, 17:30

Post autor: kaszubp » 2009-05-09, 20:31

drewnochron będzie dobry jesli gitarę będziesz trzymał na balkonie:)
Oczywiście podkład a potem lakier kilka warstw.
ODPOWIEDZ