Koszt drewienka?

Tu rozmawiamy na tematy drewniane

Moderator: poco

Macck
Posty: 138
Rejestracja: 2011-12-10, 00:52

Post autor: Macck » 2011-12-21, 23:35

Ale zrozum że nie mam braku limitu na drewno i mam tylko jedną próbę, musi być idealnie, a rozważanie tego co i tak wiem (opis brzmienia gatunków) nie powie mi nic faktycznie na temat brzmienia,
prościej, jesteście lutnikami, wiecie coś na temat brzmienia z doświadczenia,
nigdy nie widziałem nawet gitary klon-klon czy innej. Ile mogę tyle staram się wyczytać i niekiedy nawet zadaję pytanie na które defacto znam odpowiedź ale "lecę ciurkiem"
I teraz świadomie mówię , zapoznana w internecie wiedza o brzmieniu drewna nie daje mi żadnego poglądu jak będzie brzmiał finalny instument.
Jeszcze raz przypominam - tylko jedna próba.

Co wy na to , klejony korpus > moje oczekiwania to selektywne brzmienie lead i ciężkie rytmiczne.
Jawor i klonowy gryf?
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2011-12-22, 00:32

Macck. Nie denerwuj się tylko na spokojnie jeszcze raz przeczytaj posty, które dają obraz -przybliżony o końcowym efekcie brzmieniowym Twojego instrumentu. Nikt Ci do końca nie odpowie na postawione pytania! Złożoność wzajemnych uwarunkowań związanych z materiałem, tworzeniem, osprzętem jest tak duża! Gdyby były znane odpowiedzi na takie pytania, to można by było produkować/wytwarzać takie same gitary, jak stemple na papierze.
Co do klonu i jawora, to są to gatunki tożsame, a różnią się w zasadzie tylko nazwą. Możesz i deskę i gryf wykonać jako klejone. Jeżeli po sklejeniu nie będziesz zadowolony z wyglądu deski możesz ja pomalować na kolor, wykonać swirling itp. To będzie Twoja gitara, a nie żaden Gibson czy Fender i to musisz wiedzieć. Wykonaj ją poprawnie i z dbałością o poszczególne detale, a będziesz zadowolony. Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Macck
Posty: 138
Rejestracja: 2011-12-10, 00:52

Post autor: Macck » 2011-12-22, 00:40

Dzięki Ci!

Dobrze ale z różnymi opiniami na temat klonu się spotykam, gdzieś piszą że do ciężkiej muzyki , gdzieś że górnymi partiami wybrzmiewa.

Tak , będzie klejony bo nie mam pod wymiar. I nie jest dla mnie istotny wygląd drewna bo będzie swirling tak czy siak.

Tylko waham się bo co zostało powiedziane przeczytałem , ale nie mogę zdecydować między klonem a olchą bo nie slyszałem tego drewna w korpusie nigdy a może wy macie doświadczenie .
Odpowiedz w stylu " klon również może zabrzmieć ciężko"
albo , cała gitara z klonu będzie brzmieć ostro i walić górą - lepiej weź olchę -

mnie satysfakcjonuje.


Najchętniej dałbym tam mahoń i klonowy top jak jest to w Music Manach BFR no ale do mahoniu nie mam dostępu.

Pozdrawiam.
popik10

Post autor: popik10 » 2011-12-22, 13:06

Jeśli wybrałeś gitarę która ci się podoba i podoba ci się jej brzmienie to szukaj takich gatunków drewna z jakich jest wykonana.
Posłuchaj sobie różnych gitar, popatrz na gitarzystów (jakie efekty uzyskują na instrumentach) poczytaj specyfikację i wybierz - już czas - zaraz koniec roku :D
Pozdrawiam
Macck
Posty: 138
Rejestracja: 2011-12-10, 00:52

Post autor: Macck » 2011-12-22, 13:31

Mostek staly + 2x humbucker , jak Bóg da to CrunchLab i Liquifire ale ten set kosztuje 700 zł wiec nie wiem.


Dobra wobec tego będzie cała klonowa, podstrunnica ... podoba mi się wenge ale to osobny temat.



Jak to music man, selektywnośc i egonomia i uniwersalność. Chętnie bym BFR zrobił ale na mahoń nie mam co liczyć a darmowy klon owszem.
Klon sezonował 2 lata , deski 3,5CM wyglądają ładnie, opukam je zaraz i przywiozę blanki do domu za jakies 3-4 godziny.




Ok znajomy wybrał mi najlepszą deskę klonu jaką znaleźliśmy ciętą ze środka pienia. Aktualnie deska leży u mnie i się dosusza, i tak pewnie z 2-3 tygodnie poleży zanim wróci do znajomego celem obrobienia przed klejeniem. Zapłaciłem - nic . Ale uznałem ze tak nie wypada i że zamontuje mu halogeny w pracowni pod sufitem bo sam nie ma na to czasu a uznaliśmy dziś jak przycinał komuś drzwi że przydało by się światło od góry a nie tylko dookoła. Problem to wysoki strop ale dam radę.

Korpus będzie sklejany z 4,5 lub 6 części ponieważ deska ma 26 cm szerokości i 3,5cm grubości. Zastanawiam się nad kupieniem klocka z mahoniu zamiast jednej warstwy jako wstawki przez środek korpusu. Co o tym myślicie? Przyciemni to odrobinę brzmienie?

I moje pytanie: ile moze kosztować podstrunnca z hebanu? I jak sprawuje się wenge w roli podstrunnicy?
Macck
Posty: 138
Rejestracja: 2011-12-10, 00:52

Post autor: Macck » 2012-01-03, 00:47

Dobra, wpadlem na pomysł żeby zrobić to inaczej bo na allegro ktoś sprzedaje za 50 zł kawałek mahoniu na gryf.

Korpus klon gryf mahoń przekładka klonowa podstrunnica wenge.

Tylko właśnie to tak na odwrót niż bym chciał i zastanawia mnie czy akurat w tym wiośle to coś zmieni czy szkoda sobie w ogóle zawracać głowy mahoniowym gryfem? Nietypowe połączenie bo zazwyczaj jest na odwrót , jestem zielony jeśli o to chodzi bo o ile wiem jak zagra mahoń w korpusie o tyle takiej kombinacji nigdy nie słyszałem nawet nie widziałem takiej gitary.
popik10

Post autor: popik10 » 2012-01-03, 09:12

Kolega ma chyba ADHD (bez urazy) :D
Sugerował bym wybrać jakąś opcję i się jej trzymać - przynajmniej do skończenia 1 instrumentu
Pozdrawiam
Macck
Posty: 138
Rejestracja: 2011-12-10, 00:52

Post autor: Macck » 2012-01-03, 16:27

Tak mam, bo się za coś biorę po raz 1wszy , i tylko to proszę zrozumieć. Nie wybrałem żadnej opcji jeszcze, właśnie staram się to zrobić.

Otóż w myśl Petrucciego - Jeśli możesz , ulepszaj stale wszystkie rzeczy (brzmienie, dźwięk, piosenkę) chciałbym wobec tego przemyśleć sprawę mahoniowego gryfu no ale szkoda że nie chcecie pomóc.
Macck
Posty: 138
Rejestracja: 2011-12-10, 00:52

Post autor: Macck » 2012-01-03, 16:53

Ja wiem ale ja nie pytam o szczegóły i szczególiki tylko o ogólniki, jak mówimy , mahoń w korpusie brzmi "mięsiście, ciepło, "

Mahoń w gryfie będzie przekazywał swój charakter w podobny sposób czy będzie to niesłyszalne?

Próbuj, miał bym furę monety to bym się zarzucił kilkoma tonami drewna i bym próbował. Chodzi o to że próba jest jedna ;/

Dla was może mahoń kosztuje jedyne 50 zl dla mnie to jest aż 50 zł.
To już bardziej kwestia opłacalności względem efektu. Bo jak to ma nic nie dać to po co mam wydawać te pieniązki?




Bardzo mi zależy coby ktoś pomógł bo chcę coś w końcu kupić ;-)
Awatar użytkownika
michau25
Posty: 353
Rejestracja: 2010-09-27, 18:10
Lokalizacja: Katowice

Post autor: michau25 » 2012-01-03, 19:55

Kupuj ten mahoń i rób. Jeśli jest dobrej jakości i dobrze wykonasz instument to będziesz zadowolony. Drewno w gryfie ma oczywiście wpływ na dźwięk i to chyba całkiem spory. Do dzieła!
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2012-01-03, 19:59

Buduj z tego, co jest w zasięgu Twoich możliwości finansowych i technicznych. Wybór podali Ci koledzy wystarczający jak na początkującego twórcę gitary. Inne informacje na ten temat w postach n/t drewna i jego zastosowaniu. Masz wybór wystarczający. Jeżeli się nie zdecydujesz zamknę temat. Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Macck
Posty: 138
Rejestracja: 2011-12-10, 00:52

Post autor: Macck » 2012-01-03, 20:04

<facepalm>

Dobra zamykaj, lepiej napisać długi wywód niż potwierdzić 5 słowami "Taki gryf ociepli brzmienie"


Wybór? Ja mogę sobie kupić co mi się żywnie podoba , nikt mi nie dawał wyboru żadnego, ja raz po raz pytam o określone drewno, proszę pokaż posta gdzie jest napisane jak będzie wpływał na brzmienie gryf z mahoniu zaczepiony w klonowym korpusie?

Robiliście instrumenty, jesteście w stanie coś powiedzieć, przewidzieć, ja startuję i chcę wystartować jak najlepiej się da a nie zrobić mulące albo walące górą wiosło.

----

http://allegro.pl/mahon-gryf-i2029589921.html o to drewno chodzi , facet twierdzi że dostaje je suche i trzyma 3 lata potem sprzedaje.
Awatar użytkownika
michau25
Posty: 353
Rejestracja: 2010-09-27, 18:10
Lokalizacja: Katowice

Post autor: michau25 » 2012-01-03, 20:10

Przed chwilą napisałem, że gryf ma wpływ na brzmienie. Oczywiście, że ociepli, ale w jakim stopniu tego nikt nie jest w stanie Ci powiedzieć co już było kilka razy wspomniane także kupuj ten mahoń i rób bo klonowy gryf to na pewno ciepła nie zwiększy.
ODPOWIEDZ